Dobry den, mám maminku v domově pro seniory, je inkontinentni s trvalým únikem moce i stolice. Rovněž je neschopna přesunout se sama na WC. Takže trvale na plenkách 24 hodin denně. Prakticky lékař v domově odmítá napsat cely limit plenkovych kalhotek. Takže ji vychází 2 pleny na 24 hod. Opakovaně upozorňován, ze předepsané množství nestačí. K čemu je pak stanoveny limit, když ho lékař odmítá napsat, tam kde je potřeba. Kde muzu za práva maminky bojovat? Kam se muzu obrátit? Takhle se šetří na seniorech v domovech, jak pak ta péče muže vypadat? Děkuji Vám předem za radu a odpověď. Svobodová.

Vážená paní Svobodová,

 

záleží na tom, jaké pomůcky Vaše maminka používá. Legislativa totiž stanovuje maximální limit na pomůcky kusový i finanční. Finanční limit je 1700 Kč na měsíc, avšak je ze zákona na posouzení lékaře, zda je nutné celý limit vyčerpat, anebo stačí předepsat méně kusů.

Ale pokud Vaše maminka používá např. nejsavější dostupné pomůcky (9 či 10 kapek), je možné že 2 ks na den je opravdu maximum, které lékař může předepsat. Pokud maminka potřebuje více kusů pak lze zvážit kombinace kalhotek – denní verze na den a více savá na noc, vychází pak větší množství kusů a tím mohou pečovatelky v zařízení sociálních služeb měnit pomůcky i vícekrát denně.

Pokud však maminka nevyčerpává celý limit, pak je nejlepší rozebrat situaci s lékařem. Pokud by opravdu nechtěl vyhovět, můžete kdykoli praktického lékaře změnit a žádat vyšší preskripci u lékaře nového. Z naší zkušenosti Vám nejlépe poradí přímo v zařízení, kde mají zkušenosti s konkrétními lékaři.

 

Přeji hezký den. Andrea Pisingerová

Komentáře

Zatím žádné odpovědi

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání