Kegelovy cviky proti inkontinenci

  • Přečteno 16197x
  • 22. srpen 2017

Ačkoli je inkontinence nepříjemný a intimní problém, dobrou zprávou je, že je možné tyto problémy správně zvoleným postupem zmírnit, či dokonce odstranit. Prvním krokem při potížích s únikem moči tak musí být především zjištění příčiny a následná efektivní léčba. Proto je nutné navštívit odborníka (například obvodní lékař, urolog, gynekolog), který určí nejlepší způsob léčby a poradí i vhodné cvičení a pomůcky.

Právě cvičení, které by mělo být automatickou součástí zdravého životního stylu, je důležitou součástí boje s únikem. Málokdo si uvědomuje jeho skutečnou důležitost, a často mu tak nevěnujeme tolik pozornosti, kolik bychom měli. Svaly pánevního dna jsou potom ochablé a nefunkční.

Uvědomte si svaly pánevního dna

Už jen pouhé uvědomění si a procvičování může napravit špatný stav svalů pánevního dna a zabránit vážným zdravotním problémům. Jak všichni víme, uvědomění si vlastního těla a cvičení má neuvěřitelný přínos. Pro zlepšení inkontinence je uvědomění si existence pánevního svalstva prvním a nejdůležitějším krokem.

Výhodou cviků pro posílení pánevního dna je to, že jej můžete provozovat téměř kdykoliv a kdekoliv, ať už je to v autobuse, v kanceláři nebo doma u televize – stačí pouze stahovat a povolovat pánevní svalstvo, jako byste chtěli zadržovat moč. Při domácím cvičení je vhodné věnovat se tzv. Kegelovým cvikům, které spočívají v rytmickém zatínání svalstva a jeho následném uvolňování. Tím se zpevňují svaly pánevního dna. Cviky nejsou nijak náročné a dají se provozovat téměř kdekoli. Posilování pánevního svalstva se nevyplatí podceňovat - zlepšení nastává až u 80 % osob trpících inkontinencí.

Začněte cvičit s Moliklubem

Vyzkoušejte si několik cviků k posílení pánevního dna ve speciální sekci Moliklubu Cviky proti inkontinenci s komentářem odborníka a možností získat zdarma DVD se všemi cviky (na míči, na míči, vsedě a vleže). Najdete zde také správné pokyny k dýchání během procvičování. Uvedené cviky pomáhají jednak lépe ovládat vyprazdňování, ale také poslouží k nápravě drobných anatomických odchylek, vzniklých například po porodu. Cviky jsou vhodné také pro muže.

Inkontinence a sport

Efektivním posilováním svalů pánevního dna můžou být také běžné sporty jako např. plavání, jízda na kole či na koni, ale také jóga či pilates. Kromě pozitivního účinku na pánevní svalstvo také uvolní celé vaše tělo a zbaví ho stresu. Naopak nevhodné jsou sporty, při nichž tělo čelí výrazným otřesům, zvedání těžkých břemen či nadměrnému zatěžování svalů pánevního dna – běh, aerobic a všechny sporty s velkými a tvrdými doskoky.

Správné a pravidelně prováděné posilování svalů pánevního dna dokáže pomoci snížit výskyt inkontinence až v 80 % případů. Cvičení se však musí provádět správně a pravidelně, aby mělo kýžený efekt. Jaká jsou naopak omezení? Při použití správných hygienických pomůcek se při lehké inkontinenci nemusíte bát provozování jakéhokoliv sportu.

Související články

Zatím žádné komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2021 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví