Příběhy o inkontinenci - příběh paní Marcely

Příběhy o inkontinenci - příběh paní Marcely

Inkontinence není problém jen osob ve vyšším věku, potkat mohou kohokoliv z nás. Kromě genetiky hraje svou roli i míra ochabnutí svalů pánevního dna. Inkontinence ovšem může vzniknout také jako důsledek operace či úrazu. Stejně tomu bylo i u Marcely Pechové, která se nám svěřila se svým příběhem.

Paní Marcela se s únikem moči poprvé setkala před 5 lety, kdy musela z důvodu častého a silného menstruačního krvácení a cyst na vaječnících podstoupit hysterektomii neboli chirurgické odstranění dělohy. Hojení po operaci probíhalo bez větších obtíží, ale následky chirurgického zákroku s sebou přinesly nepříjemnosti ve formě předčasné menopauzy a inkontinence.

Pokles pánevního dna po operaci

„Lékař mi sdělil, že mě i přes perfektně provedenou operaci potkal pokles pánevního dna a že je to velice častý jev. Proto mi doporučil cvičení na jeho posílení. Vyzbrojena letáčkem jsem se snažila, až ze mě pot lil, ale mé obtíže to pouze zmírnilo. Mé úniky nejsou neustálé, ani moc silné, přesto jsou obtěžující a přicházejí v tu nejméně vhodnou chvíli. Při tanci, při dlouhém sezení v kině či divadle, při dlouhé procházce, při nachlazení, či náhlém zakašlání nebo smíchu. S manželem občas pořádáme několikakilometrové túry, často jezdíme na motorce, při čemž se tyto problémy objevují výrazněji,“ říká paní Marcela a dodává: „Moje obtíže jsou vyvolávány jak stavem po operaci, tak i psychikou, např. strachem z toho, kde najdu toaletu. Hodně mi pomáhá, a i uklidňuje, používání vložek MoliMed. Dostala jsem vzorek, který jsem vyzkoušela a už jsem u této značky zůstala. Vložky si kupuji každý měsíc sama, zatím mi je žádný lékař na předpis na pomůcky nenabídl. Používám vložky MoliMed Midi a Maxi pro běžný den, MoliForm Normal (jen pro doma v případě silného nachlazení) a MoliMed Micro pro společenské události (kino, divadlo, návštěva, ples). MoliMed vložky mi vyhovovaly hned napoprvé, takže jsem ani neměla potřebu zkoušet jiné značky. Mé potíže sice nevyléčí, ale pomáhají mi být si jistější a dělat věci, které mám ráda.“

Inkontinenci je možné správně zvoleným postupem zmírnit, či dokonce zcela odstranit. Prvním krokem je přijmout svůj problém a pohovořit o něm s odborníkem, který může zjistit jeho příčinu, zahájit efektivní léčbu a nabídnout adekvátní řešení.

Mluvte o inkontinenci

Ostatním lidem, které trápí inkontinence, bych doporučila, aby se o všem informovali, aby mluvili s lékařem, se svou rodinou, se svými kamarádkami, protože je to naprosto normální, přirozená věc. A hlavně, aby si užíval každý den svého života naplno,“ vzkazuje Marcela.

Příběh paní Marcely můžete shlédnout zde:

pribeh_pani_marcely.jpg

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

2. říjen 2017

Související články

Cvičením proti inkontinenci

Právě cvičení, které by mělo být automatickou součástí zdravého životního stylu, je důležitou součástí boje s únikem. Málokdo si uvědomuje jeho skutečnou důležitost, a často mu tak nevěnujeme tolik pozornosti, ko…

Inkontinence mě překvapila

Samovolný únik moči Možná se to stalo i vám. Ten trapný pocit, když jste si poprvé všimla úniku moči, už asi z mysli nevymažu. Až do čtyřicítky jsem si myslela, že se mě inkontinence netýká, a že je to zá…

3 komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Mohu jedině poděkovat, že se o těchto obtížích hovoří a ženy mají možnost své obtíže vyřešit minimálně vynikajícími !! vložkami. Mně vložky zcela změnily život, bohužel, až v pokročilém věku. Inkontinencí trpím od dětství a bylo to příšerné. Styděla jsem se úplně všude - tehdy nebylo jednoduché říci, že musím, dnes se takové situace řeší i mezi dětmi bez problémů. Cesta 3 km do školy, pak dojíždění do školy a do zaměstnání - horor. Celá léta jsem se bála nosit kalhoty a pokud jsem je měla, trnula jsem hrůzou, abych to vždy stihla někam na WC. Používala jsem menstruační vložky, jenže ty moc neudržely. Až teprve ve věku 50 let jsem se dozvěděla o možné operaci a po vyšetření mi byly doporučeny vložky, které s úspěchem používám už 22 let. Už mohu nosit oblečení podle libosti, nemusím se obávat maléru. Vyzkoušela jsem vložky Molimed a byla jsem velmi spokojená. Ovšem velmi často nebyly v lékárnách na předpis k mání, takže používám i značku TenaLady a jsem taktéž spokojená. Mohu jen doporučit všem dívkám i ženám, aby tyto obtíže řešily včas, skutečně jim buď operace nebo vložky změní život.

26. listopad 2017

B. Š.

Dojíždím do práce, a to je pro mě horor, běžná vložka mi bohužel nepomůže... V práci raději nepiji,ale mám dojem, že to až tak nemá vliv. Mám problémy těžšího rázu a méně dostupné WC. Můj život se točí jen kolem toho, kde se nachází toalety. Potřebovala bych pleny, jaké používají děti,ale ty jsou zase v práci vidět. Musím nosit společenské oblečení.

2. prosinec 2017

S. R.

Dobry den,
vite vsichni nas s jakoukoliv formou inkontinence posilaji k doktorum-nebo odbornikum? Co to je? Ale nam nejlepe porozumi clovek, ktery bud je tez inkontinentni /OAB/, nebo na sobe v dospelosti mel pliny. Jinak teoretickych radcu je tu fura, ale poradit si musime jenom my sami, protoze my zijeme svuj zivot a chceme ho mit co nejhezci-i pres to pocuravani. Te pani s prispevkem nade mnou bych poradil jak to provest s detskymi plinami, aby pri noseni byly nenapadne, ale to bychom museli vyresit mailem, nebo tak, abychom ru neblokovali diskusi jen pro sebe. Muze mi poslat sms svuj mail na +447594433917 a potom ji mohu pomoci. Ja si ty detske latkove pliny davam, pod ne obcas i ty nejsavejsi MoliMed max, ktera kdyz se preplni, tak to poberou latkovky pod nimi mam pro jistotu jeste velkou igelitovou/latexovou/ plinu-latex dobre snasim, alergii na nej nemam, a pres to vsechno si nasazuji ty celoigelitove-gumove kalhotky. A mam jistotu v praci, na verejnosti, na nakupech, v kine, divadle, pri cestovani-at autobusem 40km, nebo letadlem 1500km. A neni to problem ani pro moje partnerky, kterym to nevadi-protoze dusledne dodrzuji hygienu a naopak si nektere z nich ty veci pujcovaly, minimalne pri menzesu. Nejprve tajne a potom si uz tak zvykly, ze si rano oblekly podprsenku a tricko a mely na sobe v byte pliny cely den. Me to nevadilo, ba naopak, mam tehle veci docela zasobu- latkovych plen mam pre 100 a gumovych kalhotek asi 40-50 ruznych. Jen jsem se vzdycky smal a ptal se jestli ji ty pliny nevadi. A ona jako proc? A ja narazel na ty ruzne kriticky gumovych kalhotek, ktere si tak stezovaly, ze se v nich jejich miminka musi hrozne parit=ano kdyz je nabali jak pumpu pred mrazem a jeste soupne do fusaku, tak se to dite poti, ale ne kvuli gumovym kalhotkam. Proto se ty celoigelitove kojenecke kalhotky prestaly nekdy v roce 1974-75 vyrabet. A je zajimave ze je v Nemecku, ve Francii, v Anglii, v USA a v dalsich statech se dodnes gumove kalhotky vyrabeji a prodavaji a nikdo z z tech co si je nasazuji-at s latkovymi plinami, nebo s jednorazovkami z toho neumrel. I v Ceskoslovensku co se sily nekdy od 1955 do dejme tomu do 75 tak na nich vyrastly 2 generace deti. No a ta moje pritelkyne se mi sverila, ze se v nich citi moc hezky, ze jsou prijemne a vi, ze je oblecena. A ptal jsem se na poceni, tak se mi vysmala, ze kdyz je horko, tak se bude potit i kdyby na sobe mela jenom zaclonu. A kdyz bylo chladneji, tak si pres pliny natahla jenom silonove puncochace a kdyz prisla navsteva, tak ze slusnosti kratkou sukenku, ktera toho moc neschovala-ale ona uz byla takova nestyda hambata. Na ven si pres silonky pujcila moje stahovaci kalhotky o 2 cisla mensi a vzala si trochu delsi sukni. A kdyz jsme se rozesli-samozrejme, ze kvuli hlouposti, tak mi sebrala nekolikery gumove kalhotky. To je moje dalsi zkusenost s zenami versus plinami.

24. duben 2020

M. N.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání