Máte hyperaktivní močový měchýř?

Máte hyperaktivní močový měchýř?

Musíte chodit často na záchod? Obtěžuje vás noční vstávání kvůli pocitu plného močového měchýře? Máte obavu ze situací, kdy není v blízkosti toaleta? Pravděpodobně máte hyperaktivní močový měchýř. Často souvisí s inkontinencí, ale není to pravidlem.

Příznaky hyperaktivního močového měchýře

Jde o poměrně častý problém, týká se až každého 6. dospělého Evropana staršího 40 let. Do 50 let trápí hyperaktivní močový měchýř hlavně ženy, ale s věkem se poměr žen a mužů vyrovnává. Hlavním příznakem je časté močení. Kolikrát za den už je moc?

Za časté močení se považuje, pokud musíte víckrát než 8x za den. Typickým projevem je, že se vám na záchod chce již třeba 15 - 30 minut po předchozím vymočení, ale dostanete ze sebe jen malé množství moči.

Další příznaky:

  • Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat.

  • Urgentní inkontinence, tedy únik moči v situaci, kdy nestihnete dojít na záchod včas.

  • Noční močení neboli nykturie, kdy se probudíte nucením na moč častěji než 1× za noc.

Příčiny vzniku hyperaktivního močového měchýře

Hyperaktivní močový měchýř může být projevem jiného vážnějšího onemocnění. S návštěvou lékaře proto neotálejte a objednejte se ke specialistovi, který provede potřebná vyšetření.

Možné příčiny vašich obtíží s častým močením:

Potíže také mohou vzniknout po chirurgických zákrocích v oblasti močových cest. Někdy se může jednat o projev některého z nervových onemocnění jako je Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.

Jak probíhá vyšetření?

Lékař prohmatá břicho, u mužů vyšetří prostatu a dotazy si ujasní celkový obraz vašich obtíží s močením. Do laboratoře pošle vzorek vaší moči a krve kvůli testům na infekci, u mužů se provádí i preventivní test na rakovinu prostaty.

Dále vás čeká ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. Lékař hledá cysty, nádory a močové kameny.

Důležité pro stanovení diagnozy a léčby je vedení tzv. mikčního deníku. Obvykle se sleduje úsek 48 hodin, kdy zapisujete množství vypitých tekutin a množství i frekvenci močení.

Možnosti léčby hyperaktivního měchýře

Hyperaktivní močový měchýř lze řešit léky, které snižují časté nutkání k močení. K operaci se přistupuje, pokud došlo k svraštění měchýře v důsledku zánětu či jiné operace. Malá kapacita močového měchýře se chirurgickým zákrokem zvětší.

Velkou část případů lze léčit i bez léků a operace. Lékař vám nejčastěji doporučí:

Život bez omezení

Pokud se k vašim obtížím s hyperaktivním močovým měchýřem přidala i inkontinence, nemusíte se uzavřít před světem a přestat dělat věci, která vás těší. Moderní inkontinenční pomůcky jsou spolehlivé a diskrétní.

Tyto pomůcky můžete získat zdarma na předpis, nebo v lékárně za hotové. Předpis získáte u praktického lékaře, gynekologa nebo urologa. Můžete využít naši databázi ověřených odborníků, kteří mají s inkontinencí zkušenosti.

Chcete vyzkoušet inkontinenční pomůcky MoliCare už teď? Vyzkoušejte vzorky zdarma přímo od výrobce. Každý rok můžete vyzkoušet 2 pomůcky zdarma.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

4. květen 2018

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání