Zánět močového měchýře a inkontinence

Zánět močového měchýře a inkontinence

Se zánětem močového měchýře či močových cest se alespoň jednou za život setká většina z nás. A mnoho lidí trápí tyto obtíže opakovaně. Zánět nejčastěji způsobuje přenos bakterií z tlustého střeva do močových cest. Zhruba v 80 % případů se jedná o bakterii Escherichia coli. Ženy jsou v tomto případě ve značné nevýhodě, protože jejich močová trubice je kratší a blíž ke konečníku, dochází u nich proto k zánětu výrazně častěji než u mužů. Riziko infekce je vyšší také u osob s inkontinencí.

Z močení se stane mučení

Když se bakterie dostanou do močové trubice, postupují proti proudu moči do močového měchýře. Pokud nepijeme dostatek tekutin, bakterie se zde usadí a množí se. Při neléčeném zánětu močového měchýře může infekce postoupit až do ledvin.

Časté močení je jeden z hlavních příznaků zánětu. Jaké jsou další?

 • bolest v podbřišku
 • časté močení s produkcí malého množství moči
 • řezavá a pálivou bolest při močení
 • zkalená, zapáchající moč, může mít mírně načervenalou barvu
 • někdy se přidá mírně zvýšená teplota

Příznaky, které ukazují na pokročilejší fázi infekce:

 • vyšší tělesná teplota
 • třesavka
 • bolest zad v oblasti beder
 • krev v moči

Komu hrozí zvýšené riziko zánětu

Pokud trpíte inkontinencí, je u vás riziko zánětu o něco vyšší. Jaké jsou další rizikové faktory pro zánět močových cest a močového měchýře?

 • oslabené svaly pánevního dna, například u žen po porodu
 • zadržování močení
 • nedostatečný příjem tekutin
 • vyšší věk
 • cukrovka -  větší množství cukru v moči prospívá bakteriím
 • vrozené vady močového ústrojí
 • cévkování
 • prochladnutí

Brusinky jako prevence

Vhodnou prevenci proti zánětům představují brusinky. Díky obsahu proantokyanidů brání bakteriím přilnout ke stěnám močových cest. Bakterie tak vyloučíte společně s močí. Brusinky pomáhají i při začínajícím zánětu močových cest.

Doporučená preventivní dávka se pohybuje kolem 30 g čerstvých a sušených brusinek denně. Koupit si můžete také brusinkové tablety a brusinkový čaj.

5 způsobů, jak ještě snížit riziko infekce

 1. Posilujte pánevní dno pomocí Kegelových cviků.
 2. Dostatečně pijte, bakterie tak vyloučíte močí dřív, než se začnou množit a způsobí zánět.
 3. Dávejte si pozor na prochladnutí břicha a zad, nesedejte na chladné povrchy.
 4. Choďte pravidelně na záchod, nezadržujte močení.
 5. Pokud trpíte inkontinencí, dbejte na zvýšenou hygienu. Používejte vhodné inkontinenční pomůcky a pravidelně je měňte.

První pomoc při zánětu močového měchýře

Pokud u vás přesto k zánětu močových cest dojde, zůstaňte v teple, zvyšte příjem tekutin a nechte si v lékárně doporučit účinný bylinkový přípravek a čaj.

Sami v pohodlí domova si také můžete otestovat vzorek moči za pomocí domácího testu Veroval. Výsledek zjistíte již za 1 minutu. Příznaky nepřehlížejte a otestujte se včas, protože včasná léčba zabrání možnému rozšíření infekce do ledvin. 

V případě, že se obtíže nelepší, nebo dokonce zhoršují, neotálejte s návštěvou svého praktického lékaře, nebo urologa. Po otestování vzorku moči vám doporučí vhodnou léčbu.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

13. březen 2018

Související články

Čištění povrchů hygienickými vlhčenými kapesníčky

Kapesníčky MoliCare Skin

Tam, kde zrovna nemáte možnost využít koupelnu, nebo vás tlačí čas, potřebujete mít k ruce pomocníka, který rychle a diskrétně vyřeší únik moči. Zatímco výměna inkontinenčních pomůcek zabere pouze pár minut,…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání