Hygiena je při úniku moči na prvním místě

Hygiena je při úniku moči na prvním místě

Ať už řešíte inkontinenci vlastní nebo se staráte o své blízké, měli byste pečlivě dbát na přísnou hygienu. Pokožka, která je často vystavena kontaktu s amoniakem obsaženým v moči nebo je dlouho a často vystavena vlhkosti a teplu, je ohrožena opruzeninami, dermatitidou nebo proleženinami. Kvalitní péče o pokožku a pečlivá hygiena jim však dokáže předcházet.

Únik moči (inkontinence) představuje pro pokožku a její ochrannou funkci velkou zátěž. Dochází ke specifickému zatížení pokožky, a to nejenom v intimních partiích. Kůže je vystavena změnám hodnot pH, vlivům pro pokožku škodlivého amoniaku nebo zvýšené či konstantní vlhkosti a zvýšené teplotě. Správná a dostatečně často prováděná hygiena je základním předpokladem úspěšné péče o člověka, který trpí nechtěným únikem moči.

Sprchování po každé výměně inko pomůcek?

Častým omylem je koupání nebo sprchování při každé výměně inkontinenčních pomůcek. Především u ležících osob časté namáčení způsobuje změny v pH pokožky a přispívá k její větší náchylnosti k poškození. Lékaři proto doporučují koupel nebo sprchu jednou, maximálně 2x denně.

Mezi těmito intervaly je pak vhodné používat speciální inkontinenční kosmetiku, která by měla umět:

  • neutralizovat pachy,
  • vyrovnávat pH pokožky,
  • zklidňovat podrážděnou pokožku,
  • chránit pokožku před agresivními látkami obsaženými v moči,
  • léčit pokožku poškozenou proleženinami nebo opruzeninami.

Jakou kosmetiku při inkontinenci používat?

Nejčastěji se k této péči používají vlhčené ubrousky nebo vlhké utěrky a čisticí pěna, které nahradí tekoucí vodu a na rozdíl od ní navíc chrání pokožku. Je vhodné je dále kombinovat s ochranným sprejem nebo ochranným krémem. Ty dokážou vytvořit ochrannou vrstvu, která pokožku chrání před agresivními látkami. Nezbytná je také pravidelná výměna inkontinenčních pomůcek, jako jsou pleny nebo vložky. Díky ní nebude pokožka dlouho v kontaktu s močí nebo stolicí a nehrozí tak vznik opruzenin a jiných kožních potíží.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

12. únor 2017

Související články

Upravujeme byt pro inkontinentní

Péče o blízké nejčastěji zahrnuje osoby imobilní, tedy ty, které jsou upoutány na lůžko, a osoby se sníženou schopností pohybu. V případě imobilní osoby je důležitý také co nejjednodušší přístup k lů…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání