Hygiena je při úniku moči na prvním místě

  • Přečteno 2953x
  • 12. únor 2017

Ať už řešíte inkontinenci vlastní nebo se staráte o své blízké, měli byste pečlivě dbát na přísnou hygienu. Pokožka, která je často vystavena kontaktu s amoniakem obsaženým v moči nebo je dlouho a často vystavena vlhkosti a teplu, je ohrožena opruzeninami, dermatitidou nebo proleženinami. Kvalitní péče o pokožku a pečlivá hygiena jim však dokáže předcházet.

Únik moči (inkontinence) představuje pro pokožku a její ochrannou funkci velkou zátěž. Dochází ke specifickému zatížení pokožky, a to nejenom v intimních partiích. Kůže je vystavena změnám hodnot pH, vlivům pro pokožku škodlivého amoniaku nebo zvýšené či konstantní vlhkosti a zvýšené teplotě. Správná a dostatečně často prováděná hygiena je základním předpokladem úspěšné péče o člověka, který trpí nechtěným únikem moči.

Sprchování po každé výměně inko pomůcek?

Častým omylem je koupání nebo sprchování při každé výměně inkontinenčních pomůcek. Především u ležících osob časté namáčení způsobuje změny v pH pokožky a přispívá k její větší náchylnosti k poškození. Lékaři proto doporučují koupel nebo sprchu jednou, maximálně 2x denně.

Mezi těmito intervaly je pak vhodné používat speciální inkontinenční kosmetiku, která by měla umět:

  • neutralizovat pachy,
  • vyrovnávat pH pokožky,
  • zklidňovat podrážděnou pokožku,
  • chránit pokožku před agresivními látkami obsaženými v moči,
  • léčit pokožku poškozenou proleženinami nebo opruzeninami.

Jakou kosmetiku při inkontinenci používat?

Nejčastěji se k této péči používají vlhčené ubrousky nebo vlhké utěrky a čisticí pěna, které nahradí tekoucí vodu a na rozdíl od ní navíc chrání pokožku. Je vhodné je dále kombinovat s ochranným sprejem nebo ochranným krémem. Ty dokážou vytvořit ochrannou vrstvu, která pokožku chrání před agresivními látkami. Nezbytná je také pravidelná výměna inkontinenčních pomůcek, jako jsou pleny nebo vložky. Díky ní nebude pokožka dlouho v kontaktu s močí nebo stolicí a nehrozí tak vznik opruzenin a jiných kožních potíží.

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví