Upravujeme byt pro inkontinentní

Upravujeme byt pro inkontinentní

Pokud doma pečujete o své blízké, je vhodné upravit bydlení tak, aby umožňoval snadný pohyb nebo jednoduchou manipulaci. Ať už se jedná o osoby s inkontinencí nebo o osoby s omezenou možností pohybu, o které se staráte, existuje několik jednoduchých pravidel, které vám péči usnadní.

Péče o blízké nejčastěji zahrnuje osoby imobilní, tedy ty, které jsou upoutány na lůžko, a osoby se sníženou schopností pohybu.

V případě imobilní osoby je důležitý také co nejjednodušší přístup k lůžku. Ideální je vyšší polohovací lůžko, které poskytuje nejvyšší komfort nejen člověku na lůžku, ale také ošetřovateli. Usnadňuje manipulaci a přístup k ležícímu člověku, jenž by měl být možný nejlépe ze všech stran. Samozřejmostí je také optimální rozmístění nábytku v místnosti tak, aby vašim blízkým hrozilo co nejmenší nebezpečí úrazu při pohybu. Totéž platí i pro ostatní prostory, zejména cesty na toaletu a do koupelny.

Stavební úpravy

O nutnosti stavebních úprav hovoříme především v případě mobilních osob se sníženou pohybovou schopností, kteří využívají kompenzační pomůcky na podporu chůze nebo dokonce invalidní vozík.

Mezi nejdůležitější stavební úpravy patří:

 • odstranění prahů, které představují jak překážku pro invalidní vozík, tak vzhledem k často omezené hybnosti osob i potenciální nebezpečí úrazu;
 • odstranění překážek nutících k překračování – schodů, stupínků a jiných předmětů postávajících nebo povalujících se na zemi;
 • v některých případech odstranění dveří, jejichž otevření se může stát nepřekonatelnou překážkou pro osoby trpící poruchou mobility (způsobující také těžkou inkontinenci);
 • rozšíření průchodů v souvislosti s využitím invalidního vozíku;
 • propojení kuchyně s jídelním prostorem minimálně formou podávacího okénka s cílem usnadnění manipulace s jídlem;
 • zabránění možnému uklouznutí či zakopnutí – vhodné je použití protiskluzové dlažby, odstranění zbytečných překážek v cestě, koberečků a podobně;
 • v případě osob se sníženou nebo nulovou pohyblivostí vybudování výtahu.

Na co nezapomenout v koupelně a na toaletě?

Na prvním místě je optimální uzpůsobení toalety a koupelny tak, aby je mohl inkontinentní člověk bez problémů vyhledat a použít.

Co je nejdůležitější:

 • vyhovující výška toalety, aby byl člověk schopen se zvednout sám bez cizí pomoci – využijeme nástavec na WC nebo přímo vyměníme klasickou mísu za speciální zvýšenou;
 • madla pro ruce pro usnadnění pohybu při usedání a zvedání se z toalety;
 • čím více madel a možností úchopu, tím lépe; umístění toaletního papíru, toaletních potřeb a ručníku na snadno dosažitelném místě bez nutnosti náročných fyzických úkonů;
 • dostatečný prostor pro pomůcky na chození nebo invalidní vozík v záchodové místnosti;
 • využití protiskluzových podložek nebo protiskluzové dlažby. 

Všechna uvedená opatření platí samozřejmě i pro koupelnu, kde je nejdůležitějším faktorem snadná dostupnost koupání. V případě mobilních osob je vhodnější sprchový kout, který představuje menší překážku a snižuje riziko uklouznutí a pádu. Ideální je využití sprchového sedadla.

U imobilních osob je vhodné z důvodu lepší manipulace využít vanu se sníženým vstupem, zvláštní zvedák do vany či specializovaný transportní systém. Nesmíme také zapomenout na volbu vhodného typu signalizace tak, aby nemocný mohl kdykoli přivolat pomoc.

Přečtěte si další praktické informace při péči o inkontinentní osobu a poraďte se s našimi odborníky v poradně Molikubu.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

12. únor 2017

Související články

2 komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Dobrý den,
pečuji o svou maminku, která trpí inkontinencí a Alzheimerovou nemocí.Musela jsem si ji vzít ke mně, protože jsem nemohla denně dojíždět do jejího bydliště. Stále musím kontrolovat, zda provede správnou hygienu- mytí rukou po WC a uložení inkontinentní pleny do koše.Jsem velmi ráda, že jsou inkontinentní pomůcky., které ulehčí péči o pacienta( rodiče).
Koupelnu máme vhodnou- je zde WC , umyvadlo, vana, kde máme zabudované madlo pro lepší vstup a výstup do nízké vany ( asistence mé osoby), protiskluzovou podložku proti uklouznutí.
Má již svůj věk 85 let,ale dohled potřebuje jako malé dítě.Je mi jí líto a sama se s tím špatně srovnávám, že není už tak schopná dodržovat hygienu.
Ale je to ten náš koloběh života - narození ( malé dítě) - dospělost a opět dítě.
Jinak jsem využila službu, kterou máme v našem městě. Jedná se denní stacionář tzv. školka pro seniory.Maminka měla ráda společnost a byla aktivní v dia klubu ve svém bydlišti. Proto jsem s ní byla navštívit toto zařízení , které je v našem Domově seniorů. Moc se jí to zamlouvalo a projevila zájem o chození do tohoto stacionáře( maminka říká, že chodí do práce) Ráno pro maminku v 8 hodin přijedou pečovatelky a odpoledne ve 14:30 ji přivezou.
Pečovatelky s klienty provádí různé hry, ruční práce, kvízy na paměť, vycházky, výlety. Je zde moc spokojená. Dostává sociální příspěvek, který celkem pokryje tyto služby. Někdy připlatíme i z důchodu, ale hlavně, že je spokojená a já mohu v dopoledních hodinách zajít nakoupit, na úřady, k lékaři apod.
Proto všem doporučuji a zvlášť těm, kdo ještě chodí do zaměstnání a má starost nechat svého rodiče samotného doma a rodiče nechtějí z domova.
Také máme v Domově seniorů odlehčovací službu, což je možnost ubytování seniora na krátkou dobu. Když jsem jela na dovolenou, tak jsem maminku objednala na odlehčovací službu.Musí se však brzy objednat. Je o tuto službu velký zájem a jsou jen dvě lůžka. k dispozici.
Všem přeji pěkný zbytek prázdnin a trpělivost se svými rodiči, neboť i oni měli trpělivost s námi.

11. srpen 2017

A. K.

Dobrý den,
děkujeme za Vaše poznatky a zkušenosti! I my Vám držíme palce!
Váš MOLIKLUB

24. srpen 2017

A. P.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání