Lehká inko: Jak řešit lehkou inkontinenci

V České republice trpí samovolným únikem moči neboli inkontinencí více než milion obyvatel. Lehký únik moči je nejméně závažným stupněm inkontinence. Jedná se však o problém, který znepříjemňuje každodenní život a může postihnout každého bez rozdílu věku. Lehká inkontinence trápí sice více ženy, ale nevyhýbá se ani mužům.

Tento zdravotní problém je charakteristický občasným únikem moči tzv. po kapkách. Může nastat i při vyšší fyzické námaze, kýchnutí, kašlání nebo v těhotenství, a to 1 – 2x denně. Lehká inkontinence znamená únik moči v objemu do 100 ml za 4 hodiny. V rozmezí od 100 ml do 200 ml za 4 hodiny se jedná o střední inkontinencí, nad 200 ml jde už o formu těžkou.

Inkontinence má vždy více příčin. Kromě věku a pohlaví hrají roli zejména genetické sklony nebo ochabnutí svalů pánevního dna. Mezi další ovlivňující faktory patří například zdravotní stav, psychika, obezita, infekce močových cest nebo následky zranění. Inkontinence není nemoc, ale varování, že v lidském těle není něco v pořádku. Obecně je charakteristická poruchou nebo sníženou funkcí uzávěrového mechanismu močového měchýře.

Řešte svůj problém aktivně

Pokud trpíte lehkou inkontinencí, začněte ji co nejdříve řešit se svým lékařem (praktický lékař, urolog, gynekolog, neurolog, geriatr). Může vám předepsat vhodné pomůcky, na které máte nárok. Z veřejného zdravotního pojištění se hradí dámské i pánské absorpční inkontinenční vložky a pánské absorpční kapsy. Měsíčně můžete žádat o příspěvek až 450 Kč, a to maximálně do počtu 150 ks. Pomůcky jsou volně k dostání v lékárnách v různých velikostech balení.

Menstruační vložky nejsou při inkontinenci vhodné 

Vždy používejte speciální pomůcky přímo určené pro únik moči. Zapomeňte na menstruační vložky! Ty jsou určeny k jiným účelům a nejsou schopny neutralizovat zápach moči ani ji pohltit v dostatečném množství. Přečtěte si srovnání klasických a inkontinenčních vložek. Vhodnými pomocníky pro řešení lehkého úniku moči jsou vložky MoliMed, například ve velikosti MoliMed Premium Mini. Díky jemné pěně vložky lépe padnou, lepicí pásky je spolehlivě udrží na svém místě a tím zaručují větší pohodlí a bezpečí při úniku moči.

Cvičení nebo úprava životosprávy zmírní potíže

Zapomínat by se nemělo ani na základní pravidla zdravé výživy a pitný režim. I při lehké inkontinenci je třeba zachovat příjem 2-3 litrů tekutin denně. Dalším krokem k léčbě je pak pravidelné cvičení, protože pohybová léčba je jednou z nejúčinnějších metod v boji s inkontinencí. „Pokud se únik moči včas diagnostikuje, lze jej vhodnými aktivitami a zdravou životosprávou do značné míry upravit,“ říká rehabilitační lékařka MUDr. Jana Vlková, která se specializuje na pomoc pacientům, kteří mají diagnostikovánu stresovou inkontinenci. „Správné a pravidelné provádění posilování svalů pánevního dna může výrazně pomoci snížit výskyt inkontinence. Velmi však záleží na silné vůli a odhodlání pacienta, jelikož změny je možné pozorovat až po několika týdnech pravidelného cvičení.“ Je však dobré vyhnout se skákání a větší fyzické námaze, především běhání nebo zvedání těžkých břemen.

Jak řešíte lehkou inkontinenci vy?

Související články

2 komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Dobrý den, trpím lehkou inkotinencí asi 10 let, je mně 72. Na doporučení jsem začala posilovat svaly pánevního dna, ale trpím občasnými křečemi a po cvičení se objevily vždy. Takže neběhám, neskákám, snažím se vyhnout prudkým pohybům. Vložky Molimed jsou bezkonkurenční, takže jsem se naučila s touto "nepříjemností" žít. Pomůcky si kupuji za své v lékárně.

12. srpen 2017

L. Ž.

Dobrý den,
zkusila jste si o křečíš promluvit se svým lékařem? Ten by mohl poznat, proč se křeče dějí, určitě se na své nejbližší návštěvě zeptejte svého gynekologa.
Přejeme hodně pohybu s vložkami MoliMed!
Váš MOLIKLUB

24. srpen 2017

A. P.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Menu

© 2018 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví