Žena trpící inkontinencí během kašlání

Únik moči při kašli je typickým příznakem pro stresovou inkontinenci

Únik moči při kašli je typickým příznakem pro stresovou inkontinenci

Stalo se vám někdy, že při zakašlání, skákání či běhu uniklo pár kapek moči? Mělo by vás to znervóznit, nebo jde o normální jev? A co dělat, když k takovým situacím dochází stále častěji a už nejde jen o pár jednorázových kapek?

Když máte strach zakašlat

Únik moči při kašli či prudkém pohybu je typický pro stresovou inkontinenci. I když by se to z názvu mohlo zdát, příčinou tohoto typu inkontinence není například stres z práce. Stresem se v tomto případě myslí zvýšení nitrobřišního tlaku, ke kterému při kašli, běhu, skákání či zvedání těžkých břemen dochází vždy. Pokud jsou svaly pánevního dna dostatečně pevné a současně pružné, se zvýšeným nitrobřišním tlakem se vyrovnají a k úniku moči nedojde. Stresová inkontinence tedy obvykle souvisí s povoleným svalstvem pánevního dna.

Neviditelné, ale velmi důležité

V jaké kondici máte svaly pánevního dna právě teď? Narozdíl od bicepsů, tricepsů či „břišáků“ se těžko můžete porovnat s někým dalším. Tyto důležité svaly se skrývají uvnitř na spodní straně pánevního prostoru. Soubor svalů podpírá vnitřní orgány, udržuje je ve správné poloze a podílí se na uzavírání otvorů v pánevní oblasti, jako jsou močová trubice, vagina a konečník. Tím umožňují kontrolu nad vylučováním.

Pokud je svalstvo pánevního dna povolené, může docházet k únikům moči či stolice a objevit se může i prolaps některého z orgánů. Svalstvo pánevního dna má také velký vliv na držení těla, takže jeho dysfunkce může vést k bolesti zad.

Proč jde častěji o ženský problém?

Stresová inkontinence a další potíže kvůli povolenému svalstvu pánevního dna se objevují častěji u žen. Souvisí to s těhotenstvím, porody i menopauzou. Každé těhotenství a porod je pro tělo obrovskou zátěží. Pokud se přidá nesprávné držení těla či porodní poranění, zvyšuje se riziko rozvoje stresové inkontinence

Inkontinence se u řady žen objeví také v období kolem menopauzy. Důvodem je pokles hladiny hormonů a samozřejmě všechny svaly, včetně těch pánevních, se stoupajícím věkem postupně ochabují. 

TIP: Přečtěte si o tom, co je perimenopauza a jak ovlivňuje močové ústrojí.

Kdy dochází k úniku moči kvůli stresové inkontinenci?

Jak jsme vysvětlovali, ke stresové inkontinenci dochází kvůli zvýšení nitrobřišního tlaku, který nedokáže svalstvo pánevního dna vyrovnat. Jak takové situace mohou vypadat?

  • Neočekávané kýchnutí, když vás něco zalechtá v nose.
  • Záchvat kašle kvůli nemoci.
  • Smích, když vám dítě vypráví vtipnou historku.
  • Popoběhnutí, abyste stihli odjezd autobusu.
  • Zvednutí těžké tašky s nákupem.
  • Skákání na trampolíně.

Podobných situací zažíváte během dne mnoho, a proto má stresová inkontinence velmi negativní dopad na kvalitu života i sebevědomí. 

Co můžete udělat pro zlepšení?

Pokud k úniku moči při kašli, smíchu či prudkém pohybu došlo poprvé, nepanikařte. Netrápí vás zrovna zánět močových cest? Při něm může být močový měchýř méně ovladatelný a po vyléčení zánětu se vše vrátí do normálu. Nejste těhotná? Kvůli tlaku rostoucího miminka se může objevovat během těhotenství dočasná inkontinence. Také po porodu nejsou potíže s únikem moči nic výjimečného.

Prozkoumejte příznaky zánětu močových cest. Pokud na něj máte podezření, navštivte lékaře, který provede rozbor vzorku moči a nasadí vhodné léky. V ostatních případech doporučujeme začít s posilováním pánevního dna pomocí jednoduchých Kegelových cviků.

Jak na ně? S jejich nácvikem vám pomohou naše bezplatné videonávody. V ideálním případě navštivte fyzioterapeuta, kde vám sestaví cviky na míru. Podívají se také na své držení těla v běžných denních činnostech. To je velmi přínosné, protože zpevňovat pánevní dno lze i při obyčejné chůzi, ale musí při ní být svaly správně aktivované. 

Kdy se obrátit na lékaře?

Určitě neotálejte s návštěvou lékaře, pokud se potíže s únikem moči nezlepšují či dokonce zhoršují. Obraťte se na svého praktického lékaře, urologa či gynekologa. V dnešní době existují vhodné léky, hormonální léčba i chirurgické řešení. U stresové inkontinence se využívá například zavedení speciální pásky pod močovou trubici, která ji dodává podporu při zvýšení nitrobřišního tlaku.

Drobnost, která vám dodá jistotu

Do doby než budete mít nad močovým měchýřem zase kontrolu za každé situace, sáhněte po vložkách pro lehkou inkontinenci. Jsou naprosto nenápadné, ale narozdíl od slipových či menstruačních vložek umí absorbovat více tekutiny a také spolehlivě neutralizovat zápach
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

16. květen 2023

Související články

Menopauza a inkontinence

Co je menopauza? Menopauzou označujeme období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, snižuje tvorba estrogenu a progesteronu. Menstruace postupně slábne, prodlužují se intervaly a nakonec úplně …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání