Řešení močové inkontinence v perimenopauze

Perimenopauza: Kdy začíná a co můžete očekávat?

Perimenopauza

Kdy začíná a co můžete očekávat?

Perimenopauza je přechodnou fází před nástupem menopauzy. Postupně klesá hladina estrogenu a menstruační cyklus se stává nepravidelným. U některých žen se v tomto období mohou objevit návaly horka, zhoršení premenstruačního syndromu (PMS) či močová inkontinence. Délka perimenopauzy je velmi individuální. Může trvat pár měsíců, ale i několik let. Končí menopauzou, tedy ve chvíli, kdy žena 12 po sobě jdoucích měsíců nedostala menstruaci.
 

Kdy začíná perimenopauza?

Menopauza se obvykle dostaví kolem 50. roku. Rozdíly mezi ženami ovšem mohou být velmi velké. U některých přechod nastane již po čtyřicítce, u jiných zase až kolem 60. narozenin. 

Perimenopauza začíná v průměru 4 až 8 let před menopauzou. Příznaky nepřichází najednou, jde o postupný proces. Během perimenopauzy produkují vaječníky méně ženských hormonů, menstruace se stává nepravidelnou. Plodnost sice výrazně klesá, ale žena stále může otěhotnět.

Příznaky perimenopauzy

První známkou začínající perimenopauzy bývá obvykle nepravidelná menstruace. Mezi další časté příznaky patří:

 • zhoršení premenstruačního syndromu (PMS)
 • abnormálně silné nebo slabé menstruační krvácení
 • návaly horka
 • noční pocení
 • nespavost
 • vaginální suchost
 • náladovost
 • častá únava
 • pokles zájmu o sex
 • slabost močového měchýře

Slabost močového měchýře a celkově ochabující svalstvo pánevního dna se může projevit inkontinencí. Obvykle jde o lehký únik moči při smíchu, kašli, zvedání břemen či prudkém pohybu.

Inkontinence a menopauza

Inkontinence se objevuje během perimenopauzy, menopauzy či po ní velmi často. Potíže s únikem moči udává více než 50 % žen po menopauze. Přispívá k tomu pokles ženských hormonů. Estrogen totiž hraje důležitou roli ve fungování pojivové tkáně. Dochází k povolování svalstva pánevního dna, což má vliv i na močovou trubici a měchýř.

Hormonální výkyvy v perimenopauze ale nejsou jedinou příčinou inkontinence u žen středního věku. Roli hrají i další faktory:

 • ochabování svalstva způsobené věkem
 • poranění pánevního dna během porodu
 • některá onemocnění (např. cukrovka, roztroušená skleróza či Parkinsonova choroba)
 • užívání některých léků (např. antidepresiva či léky proti bolesti)
 • sedavý životní styl a nadváha

Pokud žena prošla těhotenstvím a vaginálním porodem, bývá svalstvo pánevního dna více povolené. Podívejte se více na souvislost mezi těhotenstvím a porodem i na cviky, které pomohou se zpevněním pánevního dna.
 

Jaký typ inkontinence se vás týká?

Stresová inkontinence

K úniku moči dochází při kašli, kýchnutí, smíchu, zvedání těžkých břemen a činnostech, které vyvíjejí tlak na močový měchýř. V pokročilé fázi může k úniku docházet i při chůzi či vstávání z lehu. 

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence se označuje také jako „hyperaktivní měchýř“. K potřebě močení dochází náhle a velmi intenzivně, takže může dojít k úniku moči dřív, než se dostanete na toaletu.

Smíšená inkontinence

Smíšený druh inkontinence představuje kombinaci stresové a urgentní inkontinence.

Řešení inkontinence v perimenopauze a menopauze

Inkontinenci lze léčit. Obraťte se na svého obvodního lékaře, gynekologa či urologa. Podle pokynů Mezinárodní společnosti pro kontinenci by léčba močové inkontinence měla začít konzervativními způsoby, jako je fyzioterapie či vhodnými léky. Ve většině případů je potřeba upravit životní styl. Pokud není konzervativní léčba úspěšná, lze inkontinenci řešit i chirurgickou cestou.

Zdravý životní styl

Bez ohledu na typ a závažnost inkontinence se většině pacientů doporučuje zlepšit svůj životní styl. Lidé s nadváhou by se měli nejprve zaměřit na zhubnutí. Snižte spotřebu alkoholu, kofeinových a sycených nápojů. Je třeba se vyhnout sportům, které namáhají svalstvo pánevního dna, jako je například vzpírání či běh. Velmi vhodné je naopak plavání a pravidelná chůze.

Fyzioterapie

Dobrých výsledků můžete dosáhnout při pravidelném cvičení svalstva pánevního dna. Především pokud s ním začnete již v raném stádiu inkontinence. Speciálně vyškolení fyzioterapeuti vám mohou doporučit cvičení s pomůckami či speciální terapie jako je biofeedback. Fyzioterapeutické cvičení pro posílení svalů pánevního dna se doporučuje i preventivně pro starší ženy a také během těhotenství a po porodu. 

Terapie léky

Pomocí estrogenových přípravků nebo adrenergních léků lze zlepšit pružnost a pevnost tělesných tkání, a tím přispět ke správné funkci močového měchýře. K léčbě hyperaktivního močového měchýře mohou být použita anticholinergika. 

Chirurgické řešení inkontinence

Pokud byly vyčerpány všechny možnosti konzervativní terapie, je čas přemýšlet nad operací. V závislosti na typu a stupni močové inkontinence se využívají různé chirurgické postupy

MoliCare® – diskrétní ochrana v každé situaci

I když se u vás objevují úniky moči, můžete se cítit bezpečně a pohodlně. Inkontinenční vložky MoliCare Premium Lady Pads byly vyvinuty speciálně pro ženy. 3 absorpční vrstvy spolehlivě pohlcují tekutinu a udrží vaši pokožku v suchu. Díky příjemnému materiálu a neutrálnímu pH nedráždí ani velmi citlivou pokožku. O stupni savosti vás informují ikony kapek na obalu. V případě silnější inkontinence zvolte diskrétní kalhotky MoliCare Lady Pants, které se nosí jako běžné spodní prádlo. 

Vyzkoušejte zdarma vzorky inkontinenčních pomůcek

Vyzkoušejte, které inkontinenční vložky či kalhotky budou vyhovovat právě vám. Každý rok si můžete objednat 2 vzorky zdarma.
 

Použité zdroje:

 1. Perimenopauza, Cleveland Clinic Health Library
 2. Průvodce perimenopauzou, WebMD
 3. Menopauza a močový měchýř, WebMD
 4. Kolodynska G, Zalewski M, Rozek-Piechura K. Močová inkontinence upostmenopauzálních žen – příčiny, příznaky, léčba. Menopauza Rev 2019; 18(1): 46-50. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31114458/

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

19. leden 2023

Související články

Menopauza a inkontinence

Co je menopauza? Menopauzou označujeme období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, snižuje tvorba estrogenu a progesteronu. Menstruace postupně slábne, prodlužují se intervaly a nakonec úplně …

Máte hyperaktivní močový měchýř?

Příznaky hyperaktivního močového měchýře Jde o poměrně častý problém, týká se až každého 6. dospělého Evropana staršího 40 let. Do 50 let trápí hyperaktivní močový měchýř hlavně ženy, ale s věkem se poměr žen …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání