Závěsná operace močového měchýře: Co obnáší?

  • Přečteno 2286x
  • 21. leden 2021

Na 7 našich otázek o závěsné operaci močového měchýře odpovídal Prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, který je kapacitou v oboru urologie i jedním z odborných garantů Moliklubu.

K čemu závěsná operace poklesu močového měchýře slouží?

Závěsné operace se provádějí pouze u žen, a to u určité části pacientek se stresovou inkontinencí, a v podstatě „opravují“ poškozené anatomické poměry v malé pánvi u žen, které nastaly v důsledku porodů, dlouhodobě velké fyzické zátěže, obezity či jiných onemocnění.  Kvůli těmto příčinám dochází u žen k dočasnému nebo trvalému poklesu pánevního dna při zvýšení tlaku v břišní dutině (např. při kašli, běhání, zvedání břemen apod.), a svěrač močové trubice tak nemůže dobře fungovat. Závěsnou operací se tyto patologicky změněné poměry upraví opět do správné polohy. 

Pro koho je operace vhodná?

Operace je vhodná pro skupinu žen s vyšším stupněm stresové inkontinence, u kterých nepomohla fyzioterapie – cvičení na posílení svalů pánevního dna

Komu byste ji naopak nedoporučil?

Nemá smysl tuto operaci provádět ženám s urgentní inkontinencí a ženám s malým stupněm stresové inkontinence, které by se mohly vyléčit pomocí fyzioterapie. Problémem však v současné době je, že řada žen s malým stupněm inkontinence pro sebe nechce nic moc udělat – tedy pravidelně a dlouhodobě cvičit – a raději podstupují operaci.

Jak závěsná operace močového měchýře probíhá?

Jedná se většinou o minimálně invazivní zákrok, při kterém je z krátkého poševního řezu jehlou zavedena páska přiložená středem na oblast močové trubice a oba její konce jsou vyvedeny na vnitřních stranách stehna nebo v podbřišku. Takto se močová trubice a její spojení s močovým měchýřem „vytáhnou“ nahoru a zavěsí znovu ve správné poloze, ve které může svěrač dobře fungovat.

Jsou s touto operací spojené nějaké komplikace?

Výskyt komplikací je malý, ale nikoli nulový. Nulový výskyt komplikací není u žádné operace. Můžou se vyskytnout bolesti v operované oblasti, zánětlivá reakce v operační ráně a jejím okolí, „nepřijmutí“ pásky jako cizorodého materiálu organismem pacientky nebo poruchy při močení. Většinou je možné tyto komplikace zvládnout pomocí režimových opatření a léků, ale někdy je potřeba provést operační revizi. 

Jaká je úspěšnost této operace?

Jedná se o operaci, která má jednu z nejvyšších účinností ve funkční urologii. K úplnému vyléčení nebo významnému zlepšení dojde asi u 90 % pacientek.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Zpravidla 4 týdny, ale velké zátěži by se poté ženy měly vyhnout doživotně.


TIP: Uvažujete o operaci močového měchýře? Zkonzultujete její vhodnost ve vašem případě s lékařem a jako první vyzkoušejte při řešení obtíží cviky na posílení pánevního dna
 

Související články

Zatím žádné komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví