Močový měchýř

Závěsná operace močového měchýře: Co obnáší?

Závěsná operace močového měchýře: Co obnáší?

Na 7 našich otázek o závěsné operaci močového měchýře odpovídal Prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, který je kapacitou v oboru urologie i jedním z odborných garantů Moliklubu.

K čemu závěsná operace poklesu močového měchýře slouží?

Závěsné operace se provádějí pouze u žen, a to u určité části pacientek se stresovou inkontinencí, a v podstatě „opravují“ poškozené anatomické poměry v malé pánvi u žen, které nastaly v důsledku porodů, dlouhodobě velké fyzické zátěže, obezity či jiných onemocnění.  Kvůli těmto příčinám dochází u žen k dočasnému nebo trvalému poklesu pánevního dna při zvýšení tlaku v břišní dutině (např. při kašli, běhání, zvedání břemen apod.), a svěrač močové trubice tak nemůže dobře fungovat. Závěsnou operací se tyto patologicky změněné poměry upraví opět do správné polohy. 

Pro koho je operace vhodná?

Operace je vhodná pro skupinu žen s vyšším stupněm stresové inkontinence, u kterých nepomohla fyzioterapie – cvičení na posílení svalů pánevního dna

Komu byste ji naopak nedoporučil?

Nemá smysl tuto operaci provádět ženám s urgentní inkontinencí a ženám s malým stupněm stresové inkontinence, které by se mohly vyléčit pomocí fyzioterapie. Problémem však v současné době je, že řada žen s malým stupněm inkontinence pro sebe nechce nic moc udělat – tedy pravidelně a dlouhodobě cvičit – a raději podstupují operaci.

Jak závěsná operace močového měchýře probíhá?

Jedná se většinou o minimálně invazivní zákrok, při kterém je z krátkého poševního řezu jehlou zavedena páska přiložená středem na oblast močové trubice a oba její konce jsou vyvedeny na vnitřních stranách stehna nebo v podbřišku. Takto se močová trubice a její spojení s močovým měchýřem „vytáhnou“ nahoru a zavěsí znovu ve správné poloze, ve které může svěrač dobře fungovat.

Jsou s touto operací spojené nějaké komplikace?

Výskyt komplikací je malý, ale nikoli nulový. Nulový výskyt komplikací není u žádné operace. Můžou se vyskytnout bolesti v operované oblasti, zánětlivá reakce v operační ráně a jejím okolí, „nepřijmutí“ pásky jako cizorodého materiálu organismem pacientky nebo poruchy při močení. Většinou je možné tyto komplikace zvládnout pomocí režimových opatření a léků, ale někdy je potřeba provést operační revizi. 

Jaká je úspěšnost této operace?

Jedná se o operaci, která má jednu z nejvyšších účinností ve funkční urologii. K úplnému vyléčení nebo významnému zlepšení dojde asi u 90 % pacientek.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Zpravidla 4 týdny, ale velké zátěži by se poté ženy měly vyhnout doživotně.


TIP: Uvažujete o operaci močového měchýře? Zkonzultujete její vhodnost ve vašem případě s lékařem a jako první vyzkoušejte při řešení obtíží cviky na posílení pánevního dna
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

21. leden 2021

Související články

Cvičební metody podle Mojžíšové

Cviky na pánevní dno podle Mojžíšové

Kdo byla Ludmila Mojžíšová? Ludmila Mojžíšová se narodila roku 1932 v Užhorodě, žila v Opočně a Praze, kde pracovala nejprve jako zdravotní sestra a později jako asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu.…

Může močový měchýř prasknout?

Poslední otázka nás zaujala i proto, že právě prasknutí močového měchýře bylo údajně příčinou smrti slavného astronoma a alchymisty Tycho Brahe. Rozhodli jsme se najít odpověď.  Trocha anatomie Moč se …

1 komentář

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

V roce 2015 jsem na doporučení gynekoložky absolvovala závěsnou operaci močového měchýře s vyvedením na vnitřních stranách stehen. Co tomu předcházelo? Potíže téměř na každém kroku a v jakékoliv situaci. Jakmile se mi močový měchýř naplnil do určité míry, co krok to kapka. Když jsem kýchla, musela jsem překřížit nohy, jinak opět nějaké to množství moči uniklo, se smíchem jakbysmet. S touto okolností jsem se svěřila lékařce při prevenci na gynekologii. Ta mi doporučila zákrok. Mezitím jsem používala klasické vložky, speciální MoliCare jsem nevyzkoušela.
Absolvovala jsem jednodenní hospitalizaci, operace bez problémů, z mé strany obrovská úleva.
V loňském roce však došlo nejspíš k uvolnění pásky, občas nastal nějaký problém s únikem moči. Gynekoložka mi doporučila, že lze pásku více utáhnout, abych se u téhož lékaře objednala na kontrolu. Já to hodila za hlavu.
Rok s rokem se sešel, problémy se nabalují natolik, že situaci musím řešit. Někdy jsem nucena během dne letět na toaletu takovou rychlostí, že bych měla mokro až kdovíkde. Dopadá to tak, že se musím rukou držet mezi nohama. Nejhorší je noc. Nutkání na močení, než vstanu z postele je mokro. Nevím, jak moje se situace vyvine, neboť jsem v současné době dva týdny po totální endoprotéze kyčle.
Jinak mohu doporučit tuto operaci. Kolegyně ze zaměstnání absolvovala speciální cviky na jakémsi křesle u svého urologa, nakonec skončila také na jednodenní chirurgii. Zákrok si pochvaluje.

4. květen 2022

L. N.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání