Může močový měchýř prasknout?

Může močový měchýř prasknout?

Každého, kdo si v sobě uchoval alespoň kousek dítěte, občas napadají zajímavé až bizarní otázky. Dokáže se škvor zabydlet v uchu? Opravdu létající ryba létá? Proč se nám v chladu dělá husí kůže? Může močový měchýř prasknout?

Poslední otázka nás zaujala i proto, že právě prasknutí močového měchýře bylo údajně příčinou smrti slavného astronoma a alchymisty Tycho Brahe. Rozhodli jsme se najít odpověď. 

Trocha anatomie

Moč se vytváří v ledvinách, močovodem putuje do močového měchýře a z těla odchází močovou trubicí. Vyprodukované množství vždy záleží na pitném režimu, za normální se považuje 700–2000 ml denně.

Pokud vylučování moči vědomě ovládáme, hovoříme o kontinenci, v opačném případě se jedná o inkontinenci. Podle situací, ve kterých k úniku moči dochází, rozlišujeme 5 typů inkontinence.

Jaký je objem močového měchýře?

U dospělého člověka se kapacita močového měchýře pohybuje mezi 600-1200 ml. Tělo s impulsem k močení nečeká až na úplné zaplnění, na malou se nám začne chtít zhruba ve chvíli, kdy je v močovém měchýři 400 ml. Existuje syndrom hyperaktivního měchýře, kdy potřebu cítíte dříve a mnohem častěji. Víte, jak často čůrat je ještě normální?

A co se stane, když čůrat nepůjdu?

Člověk bez inkontinence dokáže nutkání k močení překonat a počkat i poměrně dlouhou dobu, než se dostanete na toaletu či jiné vhodné místo. Jak dlouho jde vydržet a hrozí při tom prasknutí močového měchýře?

Zdravý člověk udrží v měchýři jednorázově zhruba 900 ml. Pravidelné zadržování močení se ale určitě nedoporučuje, může být příčinou zánětu močových cest.

Když močový měchýř dosáhne své maximální kapacity, nepraskne, ale donutí povolit svěrače - počůráte se. Jak je to tedy s legendou o smrti Tycho Brahe?

Pátrání v historii

Existují nejméně 2 legendy, které hovoří o tom, že Tycho Brahe zemřel kvůli protržení močového měchýře. Liší se důvodem, proč nemohl svou urgentní potřebu řešit. První tvrdí, že to bylo kvůli pozorování zatmění Slunce, které nechtěl přerušit. V druhé verzi nemohl s ohledem na etiketu vstát od stolu dřív než císař. 

Z historických dokumentů víme, že Tycho Brahe onemocněl a zemřel po hostině u Petra Voka. Nebyl prý schopen močit a trpěl silnými bolestmi. Podle popisu to vypadá na akutní anurii, kterou mohlo způsobit selhání ledvin. 
Vědci našli ve vzorku jeho vousů a vlasů neobvykle vysokou koncentraci rtuti, vysvětlením příčiny selhání ledvin by tak mohla být otrava. Ovšem pozdější výzkumy tvrdí, že množství rtuti v těle nebylo smrtelné a Tycho Brahe zemřel přirozenou smrtí.

Kdy může močový měchýř prasknout?

Důmyslný mechanismus našeho těla uvolněním svěračů nedovolí močovému měchýři prasknout kvůli přeplnění, ale v některých případech měchýř prasknout může. Rizikem je především mechanické poranění dutiny břišní, například při autonehodě. 
U mužů k prasknutí může dojít také kvůli zvětšené prostatě, která silně tlačí na močový měchýř. I proto by muži po 50. roce života měli navštívit urologa minimálně jednou ročně. Přečtěte si, jak prohlídka u urologa probíhá.
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

27. květen 2019

Související články

Co je pokles pánevního dna?

Jaké jsou příznaky poklesu pánevního dna? Podívejte se na časté příznaky poklesu pánevního dna. Samozřejmě ne vždy uvedené potíže znamenají oslabené svaly pánevního dna či jeho pokles. Například bolest při moč…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání