Operace močového měchýře nebo prostaty - mýty a fakta

Operace močového měchýře nebo prostaty - mýty a fakta

Existuje mnoho typů operací močového měchýře a prostaty, většinu laiků odradí už pouhý výčet jejich odborných názvů. Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled, v kterém se dozvíte, co jednotlivé operace znamenají a komu mohou pomoci. Uvedeme také na pravou míru některé z mýtů, které o těchto operacích občas kolují.

Transuretrální resekce prostaty (TURP)

K operaci zvětšené prostaty se přistupuje v případech, kdy léčba pomocí léků nebyla dostatečně úspěšná nebo se vyskytly komplikace. Při operaci se přes močovou trubicí zavede optický přístroj – resektoskop, který pomocí vysokofrekvenčního proudu postupně ořezává zbytnělou tkáň prostaty.

Co se říká: Po operaci již muž nebude schopen pohlavního styku.

Pravda: Pacient je po operaci schopen erekce a provedení pohlavního aktu, ale nedochází k ejakulaci.

Tip: Víte, jak souvisí inkontinence s prostatou a znáte první příznaky zvětšené prostaty?

 

Transuretrální resekce (TUR)

Tato operace se využívá u nádorů močového měchýře. Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii, přes močovou trubici se nádor vyřízne nebo se odebere vzorek v případě, že nádor je příliš rozsáhlý a je nutné následně močový měchýř celý odstranit.

 

Cystolitotrypse

Endoskopický operační výkon, který se provádí u pacientů s močovými kameny v měchýři. Protože jejich vznik často způsobuje překážka v odtoku moči v podobě zvětšené prostaty nebo zúžené močové trubice, provádí se tento zákrok v mnoha případech současně i s operací prostaty (TURP) nebo rozšířením močové trubice (OUT). 

 

Suprapubická prostatektomie

Tento typ operace nezhoubného zbytnění prostaty se využívá u pacientů, u kterých není možné nebo podle ošetřujícího lékaře vhodné použít méně invazivní endoskopické řešení (TURP).

Co se říká: Operace je riziková pro mužskou plodnost.

Pravda: Stejně jako u transuretrální resekce prostaty (TURP) po zákroku již muž není schopen ejakulace. Ale na erekci a schopnost sexuálního styku zákrok nemá vliv.
 

Operace močové inkontinence pomocí poševní pásky

Při operaci se malým řezem v pochvě protáhne speciální páska a vyvede se v oblasti třísel. Páska podpírá močovou trubici a díky tomu nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Úspěšnost této metody se udává v rozmezí 81,5 % - 90 %.

Tip: Inkontinenci můžete úspěšně zmírnit nebo dokonce odstranit pravidelným cvičením Kegelových cviků.

 

Cystektomie - odstranění močového měchýře

Nejčastějším důvodem k odstranění močového měchýře je nádor, který není možné řešit transuretrální resekcí. Jde o složitou operaci, u mužů se odstraňuje močový měchýř, prostata, semenné váčky, část pobřišnice (peritoneum) a někdy i močová trubice.
U žen se během odstranění močového měchýře odebírá děloha. Následný odtok moči se řeší podle individuálních možností vývodem do sáčku nebo vymodelováním močového měchýře z části střeva.

 

Aplikace botulotoxinu do močového měchýře

Používá se při léčbě hyperaktivního močového měchýře. Díky botulotoxinu dochází k oslabení činnosti svaloviny měchýře a omezí se časté nutkání k močení. Jedná se o minimálně invazivní a velmi bezpečnou metodu. Máte hyperaktivní močový měchýř i vy? Podívejte se, jak ho můžete řešit i bez operace.

Co se říká: Botulotoxin se rychle vstřebá, takže operace pomůže jen na pár měsíců.

Pravda: Látku botulotoxin tělo skutečně vstřebá během 6-12 měsíců, ale kapacita močového měchýře často zůstane zvýšená a časté obtěžující nutkání na močení se znovu nevrátí. V opačném případě lze zákrok opakovat.

 

Máte již v operacích močového měchýře a prostaty trochu jasněji? Podrobnější informace o jednotlivých operacích najdete v odborných článcích na internetu, nebo se můžete zeptat svého urologa

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

6. květen 2019

Související články

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak se k urologovi objednat? Na urologii vás může poslat váš praktický lékař, u žen je to častěji gynekolog. Ale můžete se k němu objednat i rovnou sami, doporučení praktického lékaře není nutné. S výběrem lék…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání