Operace močového měchýře nebo prostaty - mýty a fakta

  • Přečteno 113x
  • 6. květen 2019

Existuje mnoho typů operací močového měchýře a prostaty, většinu laiků odradí už pouhý výčet jejich odborných názvů. Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled, v kterém se dozvíte, co jednotlivé operace znamenají a komu mohou pomoci. Uvedeme také na pravou míru některé z mýtů, které o těchto operacích občas kolují.

Aplikace botulotoxinu do močového měchýře

Používá se při léčbě hyperaktivního močového měchýře. Díky botulotoxinu dochází k oslabení činnosti svaloviny měchýře a omezí se časté nutkání k močení. Jedná se o minimálně invazivní a velmi bezpečnou metodu. Máte hyperaktivní močový měchýř i vy? Podívejte se, jak ho můžete řešit i bez operace.

Co se říká: Botulotoxin se rychle vstřebá, takže operace pomůže jen na pár měsíců.

Pravda: Látku botulotoxin tělo skutečně vstřebá během 6-12 měsíců, ale kapacita močového měchýře často zůstane zvýšená a časté obtěžující nutkání na močení se znovu nevrátí. V opačném případě lze zákrok opakovat.

 

Cystolitotrypse

Endoskopický operační výkon, který se provádí u pacientů s močovými kameny v měchýři. Protože jejich vznik často způsobuje překážka v odtoku moči v podobě zvětšené prostaty nebo zúžené močové trubice, provádí se tento zákrok v mnoha případech současně i s operací prostaty (TURP) nebo rozšířením močové trubice (OUT). 

 

Transuretrální resekce (TUR)

Tato operace se využívá u povrchového nádoru močového měchýře, který nezasáhl jeho hlubší vrstvy. Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii, přes močovou trubici se nádor vyřízne.

 

Transuretrální resekce prostaty (TURP)

K operaci zvětšené prostaty se přistupuje v případech, kdy léčba pomocí léků nebyla dostatečně úspěšná. Při operaci se přes močovou trubicí zavede optický přístroj – resektoskop, který pomocí vysokofrekvenčního proudu postupně ořezává zbytnělou tkáň prostaty. 

Co se říká: Po operaci již muž nebude schopen pohlavního styku.

Pravda: Pacient je po operaci schopen erekce a provedení pohlavního aktu, ale nedochází k ejakulaci a nemůže počít potomka.

Tip: Víte, jak souvisí inkontinence s prostatou a znáte první příznaky zvětšené prostaty?

 

Cystektomie - odstranění močového měchýře

Nejčastějším důvodem k odstranění močového měchýře je nádor, který není možné řešit transuretrální resekcí. Jde o složitou operaci, u mužů se odstraňuje močový měchýř, prostata, semenné váčky, část pobřišnice (peritoneum) a někdy i močová trubice.
U žen se během odstranění močového měchýře odebírá děloha. Následný odtok moči se řeší podle individuálních možností vývodem do sáčku nebo vymodelováním močového měchýře z části střeva.

 

Prostatektomie

Tento typ operace nezhoubného zbytnění prostaty se využívá u pacientů, u kterých není možné nebo podle ošetřujícího lékaře vhodné použít méně invazivní endoskopické řešení (TURP). 

Co se říká: Operace je riziková pro mužskou plodnost.

Pravda: Stejně jako u transuretrální resekce prostaty (TURP) po zákroku již muž není schopen ejakulace a oplodnění. Ale na erekci a schopnost sexuálního styku zákrok nemá vliv.

 

Operace močové inkontinence pomocí poševní pásky

Při operaci se malým řezem v pochvě protáhne speciální páska a vyvede se v oblasti třísel. Páska podpírá močovou trubici a díky tomu nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Úspěšnost této metody se udává v rozmezí 81,5 % - 90 %, u části pacientek se stav operací vůbec nezmění a u části se potíže s inkontinencí postupně vrátí zpět.

Tip: Inkontinenci můžete úspěšně zmírnit nebo dokonce odstranit pravidelným cvičením Kegelových cviků.

Máte již v operacích močového měchýře a prostaty trochu jasněji? Podrobnější informace o jednotlivých operacích najdete v odborných článcích na internetu, nebo se můžete zeptat svého urologa

Zatím žádné komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Menu
Vyhledávaní

© 2019 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví