Co vás čeká v ordinaci při vyšetření prostaty?

Prostata a inkontinence: Jak spolu souvisí?

Prostata a inkontinence: Jak spolu souvisí?

I když inkontinencí trpí častěji ženy, nevyhýbá se ani mužům. Nejčastější příčinou mužské inkontinence je zbytnělá prostata. Odborně se tento jev nazývá benigní hyperplazie prostaty. Kdy a proč ke zbytnění dochází? Jaké jsou možnosti léčby a kdy je nutná operace?

S přibývajícím věkem se prostata zvětšuje

Prostata neboli předstojná žláza je orgán z hladké svaloviny, který se nachází mezi močovým svěračem a močovým měchýřem. Tvoří se v ní prostatický sekret, který je součástí ejakulátu. Kolem 20. roku života je průměrná váha prostaty 29–40 gramů. Během života se její velikost i váha zvětšují. V extrémních případech může vážit i více než 200 gramů.

Zvětšená prostata zpomaluje průtok moči a objevují se různé obtíže při močení:

  • častější potřeba močení ve dne i v noci

  • obtížné močení (hlavně ráno)

  • slabý proud moči

  • nutnost při močení tlačit

  • neúplné vyprázdnění močového měchýře

  • inkontinence z přetékání

Zvětšená prostata může v krajním případě močovou trubici zablokovat a dochází k úplné zástavě močení. Tomuto stavu ale předchází období mírnějších obtíží. Řešte je proto včas a objednejte se ke specialistovi, který vám s nimi pomůže.

Co vás čeká v ordinaci?

Nejprve lékař dotazníkem a rozhovorem zjistí rozsah vašich obtíží při močení. Následuje jemné vyšetření prostaty přes konečník. Vyšetření může být trochu nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé. Do laboratoře lékař pošle vzorek vaší moči a krve.

U nových pacientů se provádí ultrazvukové vyšetření močové soustavy. Je důležité kvůli vyloučení toho, že vaše obtíže způsobuje cysta, nádor nebo močové kameny.

Uroflowmetrie je dalším vyšetřením, které pomůže stanovit diagnozu a léčbu. Jde o vyšetření proudu moči, provádí se speciálním přístrojem, který vyhodnotí délku močení, celkový objem moči, maximální a průměrný průtok dolními močovými cestami.

Lékař vás také může požádat o vedení tzv. mikčního deníku. Budete zapisovat objem vypitých tekutin i vyloučené moči. Obvykle se sledují 2 celé dny.

Stáhněte si náš mikční deník.

Možnosti léčby zbytnělé prostaty

Zbytnělá prostata se léčí léky, nebo operativně. Léky lze využít při lehčích formách onemocnění a je nutné je brát dlouhodobě, často i celoživotně. Jak tyto léky pomáhají? Uvolňují napětí svalstva prostaty a hrdla močového měchýře. Usnadní tak odtékání moči z měchýře do močové trubice.

Pokud se lékař s pacientem domluví na chirurgickém řešení, volí se způsob podle rozsahu zvětšení prostaty. Provádí se odstranění části prostaty přes močovou trubici (transuretrální resekce prostaty – TURP), naříznutí hrdla měchýře (transuretrální incize prostaty – TUIP), nebo klasická otevřená operace. Každá operace přináší i určité riziko komplikací. Jednou z nich je například vznik stresové inkontinence, tedy únik moči při smíchu, kašli či fyzické námaze.

Ke zlepšení obtíží s močením také vede pravidelné posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků, které jsou speciálně uzpůsobené pro muže.

Inkontinenční pomůcky pro muže

Inkontinence vám nemusí bránit v aktivním životě. Správně zvolené pomůcky jsou spolehlivé a diskrétní. Vložky MoliCare Men jsou přizpůsobené mužské anatomii, spolehlivě pohlcují moč i zápach.

Na inkontinenční pomůcky přispívají zdravotní pojišťovny. Předpis získáte u praktického lékaře, nebo urologa. Můžete využít naši databázi ověřených odborníků na inkontinenci.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

26. duben 2018

Související články

Sexem proti inkontinenci

Močová inkontinence Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým se ale naštěstí dá efektivně bojovat. Důležitou součástí boje proti úniku moči je cvičení, které by mělo být automaticky součástí zdravéh…

Inkontinence mě překvapila

Samovolný únik moči Možná se to stalo i vám. Ten trapný pocit, když jste si poprvé všimla úniku moči, už asi z mysli nevymažu. Až do čtyřicítky jsem si myslela, že se mě inkontinence netýká, a že je to zá…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání