Jak probíhá vyšetření na urologii?

  • Přečteno 25625x
  • 6. květen 2019

Čeká vás návštěva urologa a přemýšlíte, jak vyšetření na urologii probíhá? Nebo s objednáním kvůli nejistotě stále váháte? Podívejte se s námi, co vás v ordinaci bude čekat.

Jak se k urologovi objednat?

Na urologii vás může poslat váš praktický lékař, u žen je to častěji gynekolog. Ale můžete se k němu objednat i rovnou sami, doporučení praktického lékaře není nutné. S výběrem lékaře ve vašem okolí vám pomůže naše databáze odborníků. Při objednání se informujte, zda má tato ordinace uzavřenou smlouvu s vaší pojišťovnou, nebo si budete vyšetření hradit.

V jakých případech byste s návštěvou neměli vůbec otálet?

Pokud se u vás objeví některý z uvedených příznaků, navštivte urologa co nejdříve. V urgentních případech vám pomohou i bez objednání urologické pohotovostní ambulance, které jsou součástí nemocnic.

  • V moči vidíte krev.
  • Máte akutní potíže s močením – bolest, pálení
  • Objevíte nepřirozený útvar při samovyšetření varlat.
  • Není vám celkově dobře a trápí vás bolest v oblasti beder a podbřišku - může ukazovat na akutní zánět močových cest.

K urologovi se určitě objednejte také v případě, že se u vás objevil některý z typů inkontinence. Nejde sice o urgentní situaci, ale čím dříve přijdete, tím bude řešení jednodušší.

Jak vyšetření na urologii probíhá

Pokud jste u lékaře poprvé, bude nejprve potřebovat založit zdravotní kartu. Sestra se vás zeptá na všechny potřebné osobní údaje a provede registraci. Od ní také obvykle dostanete prázdnou sterilní zkumavku a na záchodě sami provedete odběr vzorku moči. Základní rozbor moči často provádí již zdravotní sestra, takže lékař má při vyšetření k dispozici první výsledky. Podívejte se, co všechno se dá zjistit ze vzorku moči.

Lékař se podrobně vyptá na vaše aktuální obtíže a pohmatem provede vyšetření orgánů močového a pohlavního ústrojí. U mužů také vyšetří prostatu přes konečník, toto vyšetření může být trochu nepříjemné, ale není bolestivé.

Následně lékař stanoví předběžnou, nebo konečnou diagnózu. V případě potřeby vám předepíše léky či naplánuje další vyšetření. Například se může jednat o podrobnější laboratorní vyšetření moči a krve, kultivaci vzorku moči či u mužů o spermiogram. Standardně se pak dělá i ultrazvuk ledvin a močového měchýře, v některých případech pak i magnetická rezonance či CT.

U pacientů s inkontinencí nebo s hyperaktivním močovým měchýřem je důležitým vodítkem ke správné diagnóze tzv. mikční deník, o jehož vyplňování vás lékař může požádat.

Můžete se před návštěvou urologa doma vymočit?

Pro některá vyšetření je nutný plný močový měchýř. V takovém případě vás lékař bude informovat už při objednání a najde pro vás termín v brzkých ranních hodinách. V ostatních případech se můžete bez obav vymočit ještě doma. Při objednání se také dozvíte, zda máte přinést vzorek ranní moči, nebo odběr provedete až u lékaře. 

Nejlepší je prevence

Především pro muže je návštěva urologa často odsunovaným úkonem. Nejčastější urologickou diagnózou je u nich nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty). Nečekejte, až se obtíže vystupňují, vždy je snadnější řešit počáteční fázi onemocnění. A úplně nejlepší jsou pravidelné preventivní prohlídky 1x ročně. U žen urologické záležitosti částečně spadají do pravidelných gynekologických vyšetření, muži po 50. roce života by měli urologa navštěvovat v rámci pravidelných prohlídek každý rok.

Vzorky inkontinenčních pomůcek zdarma

Zároveň, pokud se setkáváte s nechtěnými úniky moči, Vám doporučujeme vyzkoušet inkontinenční pomůcky. Se správným výběrem Vám nejlépe poradí a pomůže Váš lékař. Pokud ale na termín návštěvy čekáte, můžete si nyní bez čekání zažádat o vzorek zdarma podle našeho průvodce pomůckami.
 

Související články

Zatím žádné komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Menu
Vyhledávaní

© 2020 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví