Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Benigní hyperplazie prostaty neboli zvětšená prostata je u mužů nejčastějším důvodem k návštěvě urologa. Zásadní roli hrají genetické dispozice, ale velmi důležitým vlivem je i životospráva. Jen málokoho by napadlo, že potíže s prostatou mohou souviset i s konzumací piva. Jak k onemocnění přispívá pivo a alkohol?

Kolik piv už je moc?

Pivo, víno i tvrdý alkohol do naší kultury historicky patří a neobejde se bez něj téměř žádná oslava. Do zdravého životního stylu ale alkohol patří jen v omezeném množství. Výzkumy ukazují, že pozitivní vliv na zdraví má pravidelné pití menšího množství alkoholu, nejlépe k jídlu. Pod tím si můžete představit pivo k obědu, nebo pravidelnou večerní skleničku vína.

Naopak nárazový příjem většího množství alkoholu představuje pro tělo velkou zátěž a je rizikovým faktorem pro zvětšení prostaty i řadu dalších onemocnění.

Jaké množství alkoholu se považuje za bezpečné? Současná doporučení pro pravidelnou denní konzumaci jsou 2 jednotky alkoholu pro muže a 1 pro ženy. 1 jednotka znamená 10 g ethanolu. Kolik gramů ethanolu má jedno pivo či sklenka vína?

Druh nápoje

Množství

Množství ethanolu

Pivo 10°

0,5 l

16,2 g

Víno

0,2 l

15,0-19,7g

Lihovina 40 %

0,05 l

15,8 g

 

Tato doporučení se týkají zdravých osob, u většiny onemocnění vám lékař nařídí alkohol zcela vynechat. Týká se to i pacientů se zvětšenou prostatou.

Jak poznat, že vaše prostata není v pořádku

Zvětšující se prostata tlačí na močovou trubici a způsobuje tak různé potíže s močením.

  • častá potřeba močení

  • slabý proud moči

  • obtížné močení (hlavně ráno)

  • slabý proud moči

  • potřeba při močení tlačit

  • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře

Tyto obtíže mohou vést k inkontinenci z přetékání, tedy k samovolnému úniku moči.

Proveďte si samovyšetření prostaty

Udělejte si každý měsíc chvilku na samovyšetření prostaty i varlat. Zdravá varlata mají přirozenou velikost a barvu kůže. Pohmatem oběma rukama ověřte, zda uvnitř varlat nenahmatáte nějaké bulky, zatuhnutí či nepravidelnosti.

O zdraví prostaty vám hodně vypoví ejakulace. Důvodem k návštěvě lékaře by měla být nevýrazná ejakulace, malé množství semene i změny jeho kvality, jako je barva či hustota.

Masáž prostaty jako prevence

Masáž prostaty je účinnou prevencí proti benigní hyperplazii prostaty i rakovině. Masáž upravuje hladinu hormonů a díky tomu pozitivně ovlivňuje také sklony k plešatění. Zní to lákavě, ale nevíte, jak prostatu masírovat? Masáž si může muž udělat i sám sobě, ale je to poměrně obtížné, protože se provádí přes konečník. Lepším řešením je masáž začlenit do sexuálních praktik s partnerkou, případně existují i specializované masážní salóny, které tuto preventivní techniku nabízejí.

Jak na masáž prostaty?

  • Nejlepší poloha je v lehu na břiše, nebo na zádech.
  • Začněte drážděním okolí konečníku, muž by měl být zcela uvolněný.
  • Prstem pronikněte dovnitř a nahmatejte prostatu (nachází se v podbřišku, má kulovitý tvar velikosti vlašského ořechu).
  • Jemnými pohyby prostatu masírujte.

Jak často se doporučuje tuto preventivní masáž provádět? Ideální frekvence je jednou až dvakrát měsíčně. Pokud je prostata na dotek citlivá a bolí, navštivte lékaře. S vyhledáním speciality ve vašem okolí vám pomůže naše databáze odborníků.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

19. prosinec 2018

Související články

Sexem proti inkontinenci

Močová inkontinence Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým se ale naštěstí dá efektivně bojovat. Důležitou součástí boje proti úniku moči je cvičení, které by mělo být automaticky součástí zdravéh…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání