Ideální pitný režim a jak často močit?

Ideální pitný režim a jak často močit?

Ze všech stran slyšíme, jak je dostatečný příjem tekutin důležitý pro naše zdraví. Jaké množství tekutin je vhodné za den vypít? Platí, že bychom všichni měli vypít 3 litry? To, zda pijeme dostatečně, poznáme především podle frekvence močení a barvy moči. Víte, jak často bychom měli v ideálním případě denně močit?

Proč je pití tak důležité

Voda tvoří zhruba 60 % našeho těla, je součástí každé lidské buňky. Tekutiny, které vyloučíme močí a potem, je důležité opět tělu doplnit. Voda v těle je nezbytná pro správné fungování trávicího systému, krevního oběhu, dýchací soustavy i pro regulaci tělesné teploty. Bez příjmu tekutin člověk dokáže přežít jen několik dní, v extrémním horku dokonce jen několik hodin.

Ideální pitný režim

V každém věku má naše tělo jinou potřebu tekutin. V tabulce najdete doporučené množství tekutin, které by měli jednotlivé věkové skupiny za den přijmout.

Věk

Doporučený příjem tekutin

od 2 do 3 let

1,3 l

od 4 do 8 let

1,6 l

od 9 do 13 let

1,9 l (dívky) - 2,1 l (chlapci)

dospělí a děti od 14 let

2 l (ženy) až 2,5 l (muži)

 

80 % z doporučeného příjmu tekutin by mělo pocházet z nápojů, zbytek z ovoce, zeleniny a polévek. Nejvhodnějším nápojem je neslazená voda bez bublinek. Ochutit si ji můžete citrónem, bylinkami či krájeným ovocem.

V případě vysokých teplot i fyzické zátěže je žádoucí příjem tekutin zvýšit. Také při některých nemocech se doporučuje vypít více. Pokud například u začínajícího zánětu močových cest budete hodně pít, bakterie se odplaví z močových cest, nedojde k rozšíření zánětu a vyhnete se užívání antibiotik.

Zajímavá fakta o moči - co jste možná nevěděli

  • Moč tvoří z 95 % voda, zbytek jsou odpadní látky z metabolismu, rozpuštěné soli a další organické látky.

  • Potřebu jít na toaletu pocítíte ve chvíli, kdy je v močovém měchýři přibližně 150 ml moči.

  • Maximální kapacitu močového měchýře má většina z nás do 500 ml.

  • V minulosti se moč využívala jako dezinfekce na rány a omrzliny.

  • Existuje eskymácký rituál, kdy jeden močí druhému přes rameno.

  • Některé potraviny způsobí nepříjemný zápach moči, například chřest.

  • Alchymisté věnovali velké úsilí pokusům o výrobu zlata z moči. Neúspěšně.

  • NASA testuje přístroj, který by dokázal moč změnit na pitnou vodu.

Jak často močit?

Už tedy víte, kolik toho máte v ideálním případě za den vypít. Ale jak často byste měli močit?

Zdravý člověk by měl za den močit přibližně 7x. Při pití alkoholických nápojů či močopudných čajů si budete muset odskočit častěji. Pokud potřebujete čůrat méně, pravděpodobně přijímáte málo tekutin. Čůráte naopak častěji? Může to být z důvodu hyperaktivního močového měchýře.

Co znamená tmavá moč?

Barva moči je jedním z důležitých ukazatelů zdravotního stavu. Tmavá moč je obvykle způsobená nedostatečným příjmem tekutin. Řešení je jednoduché - pijte více. Pokud ale máte tmavou moč dlouhodobě, může se jednat o jeden z příznaků žloutenky, nebo infekce. V takovém případě si nechte vzorek moči otestovat přes svého praktického lékaře, nebo se objednejte k urologovi.

19. prosinec 2018

Související články

Inkontinence mě překvapila

Samovolný únik moči Možná se to stalo i vám. Ten trapný pocit, když jste si poprvé všimla úniku moči, už asi z mysli nevymažu. Až do čtyřicítky jsem si myslela, že se mě inkontinence netýká, a že je to zá…

Cvičením proti inkontinenci

Právě cvičení, které by mělo být automatickou součástí zdravého životního stylu, je důležitou součástí boje s únikem. Málokdo si uvědomuje jeho skutečnou důležitost, a často mu tak nevěnujeme tolik pozornosti, ko…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání