Muži trpící močovou inkontinencí

Inkontinence po operaci prostaty: Dočasná záležitost, nebo trvalý stav?

Inkontinence po operaci prostaty: Dočasná záležitost, nebo trvalý stav?

Po operaci prostaty se u mnoha mužů objeví močová inkontinence. Článek rovnou začneme dobrou zprávou – ve většině případů jde pouze o dočasný stav. V tomto přechodném období pomohou inkontinenční pomůcky. Proč vlastně k inkontinenci po operaci dochází a můžete nějak urychlit zlepšení potíží?

Proč operace prostaty často vede k inkontinenci?

K operaci se přistupuje kvůli benignímu, nebo malignímu zvětšení prostaty. Pokud musí být prostata chirurgicky odstraněna, dojde často k narušení části močové trubice a jejího svěrače. Jak již název napovídá, jde o sval na výstupu močového měchýře, který zajišťuje jeho otevírání a zavírání. V důsledku operace se často tento sval nedokáže spolehlivě vyrovnat s tlakem, který působí na močovou trubici, a to především v prvních týdnech a měsících po operaci.

Záleží však na mnoha faktorech. Svou roli hraje věk pacienta, předoperační stav, operační technika či velikost prostaty. 

Pomáhá cvičení svalstva pánevního dna

Pokud je močový svěrač během operace poraněn, objevuje se nejčastěji stresová inkontinence. K nechtěnému úniku moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kýchnutí, kašli, smíchu, prudkém pohybu či zvedání těžkého předmětu

Jako následek operace se v některých případech rozvine urgentní inkontinence, kterou můžete znát pod označením „hyperaktivní močový měchýř“. U tohoto typu inkontinence se objevuje časté nutkání močit, i když močový měchýř není plný

Bohužel je velmi obtížné neporanit během operace prostaty močové cesty, protože prostata uzavírá horní část močové trubice a části svěrače. Naštěstí vnější svěrač obvykle není narušen a můžete ho posílit cílenými cviky na svalstvo pánevního dna. Krátké cvičení zařaďte do své každodenní rutiny, doporučuje se i preventivně. Cvičte podle našich bezplatných videí. Trénink pánevního dna může být podpořen i moderními metodami jako jsou elektrostimulace či biofeedback.

Proč prostata roste a jak to poznáte?

Nejčastější příčinou inkontinence u mužů je jednoznačně zvětšená prostata. Na její růst ukazují již v počátcích potíže s močením. Kvůli růstu prostaty se močová trubice zužuje, dochází k častějšímu nucení k močení a proud moči může být slabší či přerušovaný. 

Prostata u mladých mužů dosahuje velikosti vlašského ořechu. Počet jejích buněk se ovšem s věkem neustále zvyšuje. Prostata tak roste a uzavírá se stále těsněji kolem močové trubice. Benigní zvětšení prostaty je dnes velmi rozšířené – podle organizace Prostate Help Germany2 se týká přibližně 20 % mužů ve věku od 50 do 59 let a 70 % mužů nad 70 let. Dispozice ke zvětšování prostaty jsou zčásti dědičné, ale záleží i na stravě, kouření, konzumaci alkoholu a dalších faktorech.

Příznaky zvětšené prostaty:

  • časté nutkání močit ve dne i v noci
  • slabý proud moči
  • přerušované močení
  • pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře
  • močová inkontinence

Možnosti léčby zvětšené prostaty

Léčba záleží na velikosti prostaty. Pokud se podchytí v raných fázích, nemusí k operaci vůbec dojít. Obraťte se proto již při prvních příznacích na svého praktického lékaře či urologa. Začíná se konzervativní léčbou, která zahrnuje léky a úpravu životního stylu. Teprve později se přistupuje k chirurgickému řešení.

Riziko rakoviny prostaty roste s věkem

Nejčastějším typem rakoviny u mužů je rakovina prostaty. Podle Německé společnosti pro rakovinu se v Německu každý rok zjistí u 60 000 mužů. U mladých mužů se vyskytuje jen zřídka, riziko ovšem prudce roste s věkem.

Existuje několik metod léčby rakoviny prostaty. Jedním z nich je chirurgický zákrok – radikální prostatektomie. Tato operace nabízí dobré vyhlídky na zotavení, pokud se rakovina ještě nerozšířila. Ve většině případu jde o nejlepší možné řešení, i když v průběhu zákroku může dojít k narušení funkce močové měchýře a kvůli tomu k močové inkontinenci. Obvykle jde ale jen o dočasný stav. Trvalá inkontinence se po radikální prostatektomii vyskytuje relativně vzácně a pouze v těžkých případech. 

Za jak dlouho od operace dojde ke zlepšení inkontinence?

Jak jsme prozradili již na samém začátku článku, inkontinence po operaci prostaty je obvykle jen dočasná. Za jak dlouho ale můžete čekat zlepšení? Podle Prostate Help Germany4 mají bezprostředně po operaci prostaty potíže s ovládáním močového měchýře téměř všichni pacienti. Po 3 měsících udává potíže s ovládáním močového měchýře každý druhý muž.

18 měsíců po radikální prostatektomii hlásí občasné úniky moči 4 až 21 ze 100 mužů, zejména při kašli, kýchání či smíchu. Po 5 letech od operace přibližně čtvrtina mužů ještě využívá inkontinenční pomůcky. A přibližně u 7 % operovaných zůstává inkontinence již trvale. 

Kromě močové inkontinence může po operaci dojít také k erektilní dysfunkci. I tyto potíže se v průběhu rekonvalescence obvykle zlepšují. 

Inkontinenční pomůcky přímo pro muže

Močová inkontinence po operaci prostaty nemusí být vůbec důvodem pro omezení společenského života či sportovních aktivit. Inkontinenční pomůcky MoliCare® jsou spolehlivé a pohodlné. Rychle absorbují tekutinu, chrání pokožku před podrážděním a poradí si i s neutralizací případného zápachu.

Speciálně pro muže jsme vyvinulu inkontinenční pomůcky MoliCare Men, které respektují jejich anatomii. Při těžší formě inkontinence zvolte MoliCare Men Pants. Dokáží pojmout větší množství tekutin, a přitom vypadají jako běžné spodní prádlo.

Vyzkoušejte, které inkontinenční pomůcky budou vám budou vyhovovat nejlépe. Každý rok si můžete objednat 2 vzorky zdarma
 

Použité zdroje:

  1. https://www.prostata.de/prostata/beschwerden/harninkontinenz
  2. https://prostata-hilfe-deutschland.de/gutartige-prostatavergroesserung-bph/
  3. https://www.krebsgesellschaft.de
  4. https://prostata-hilfe-deutschland.de/inkontinenz-prostatakrebs-behandlung/
16. únor 2023

Související články

Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Kolik piv už je moc? Pivo, víno i tvrdý alkohol do naší kultury historicky patří a neobejde se bez něj téměř žádná oslava. Do zdravého životního stylu ale alkohol patří jen v omezeném množství. Výzkumy ukazují…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání