Mužský přechod neboli andropauza. Zjistěte, co se pod tímto pojmem skrývá

Mužský přechod neboli andropauza. Zjistěte, co se pod tímto pojmem skrývá

O ženské menopauze bylo napsáno mnoho a toto téma dnes není žádné tabu, ale jak je to s přechodem u mužů? Toto období se odborně nazývá andropauza a na rozdíl od ženského přechodu obvykle přichází velmi pozvolna a nenápadně. Jaké jsou příznaky mužského přechodu a kdy ho očekávat?

Kdy jsou muži v přechodu?

Hladina pohlavních hormonů začíná u mužů klesat již po 30. roce života. První příznaky andropauzy, tedy mužské verze přechodu, se nejčastěji začnou projevovat mezi 50. – 55. rokem. U ženského přechodu je jednoznačným ukazatelem ztráta menstruace, u mužů se přechod stanovuje obtížněji, příznaky nemusí být výrazné.

Příznaky mužského přechodu

Snížená hladina testosteronu způsobuje celou řadu nepříjemných obtíží. Muž, který prochází obdobím andropauzy, bývá emotivně podrážděný, náladový a velmi často se objevují poruchy v sexuální oblasti. V tomto období také u mužů mohou začít problémy s prostatou následně vedoucí k inkontinenci - tedy k nechtěnému úniku moči. Hladinu testosteronu si lze nechat u lékaře změřit. Díky tomu se dozvíte, zda vaše obtíže jsou skutečně způsobeny přechodem.

Nejčastější příznaky mužského přechodu:

  • snížení fyzické výkonnosti
  • podrážděnost
  • sklon k depresím
  • náladovost
  • nervozita
  • nespavost
  • ztráta chuti k sexu
  • potíže s erekcí
  • inkontinence

Na jakého lékaře se s mužským přechodem obrátit?

Ženy mají v tomto ohledu situaci o něco jednodušší, obtíže s přechodem jim pomůže řešit přímo jejich gynekolog. Péči o muže v přechodu zajišťují lékaři různých odborností, např. z urologie, sexuologie, endokrinologie a andrologie. Nejprve proto navštivte svého praktického lékaře a ten vás v případě potřeby pošle k vhodnému specialistovi.

Lze hladinu testosteronu zvýšit?

Ano, hormonální substituční terapie je možná, testosteron se tělu dodává ve formě tobolek. Terapie testosteronem ovšem není vhodná pro každého. Využít ji nemohou pacienti s rakovinou prostaty, s cévním onemocněním, jaterními či ledvinovými potížemi a diabetici.

Co při mužském přechodu pomáhá

Nástup andropauzy i její průběh můžete ovlivnit svým životním stylem. Důležitá je zdravá strava a pravidelný pohyb. Do svého programu zařaďte čas na odpočinek a nezapomínejte ani na své koníčky. Jako prevenci inkontinence doporučují lékaři i mužům posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Začněte podle našich jednoduchých videí.

28. leden 2019

Související články

Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Kolik piv už je moc? Pivo, víno i tvrdý alkohol do naší kultury historicky patří a neobejde se bez něj téměř žádná oslava. Do zdravého životního stylu ale alkohol patří jen v omezeném množství. Výzkumy ukazují…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání