Proč se inkontinence objevuje i u mladých mužů?

Proč se inkontinence objevuje i u mladých mužů?

Proč se inkontinence objevuje i u mladých mužů?

Myslíte, že inkontinence patří jen k ženským problémům, a to ještě jen v seniorském věku? Chyba lávky. Samozřejmě, že s přibývajícími roky výrazně stoupá počet lidí, kteří řeší nechtěné úniky moči, ale inkontinence se může objevit v jakémkoli věku. Inkontinenci u mladých žen jsme se věnovali v jednom ze starších článků, v tomto se podíváme na inkontinenci mladých mužů. Jaké mohou být její příčiny? 

Vysoká váha je rizikovým faktorem i pro inkontinenci

Asi všichni souhlasí, že jedním z důležitých faktorů pro zdraví je optimální hmotnost. S nadváhou či dokonce obezitou prudce roste pravděpodobnost mnoha různých zdravotních neduhů. Kila navíc mohou být i příčinou inkontinence, protože dochází ke zvýšení intraabdominálního tlaku (tlaku uvnitř dutiny břišní). Svaly pánevního dna jsou kvůli tomu v napětí a roste tlak na močový měchýř. Může pak docházet k potřebě častějšího močení, nedokonalému vyprázdnění i samovolným únikům moči. 

S vyšší vahou souvisí inkontinence u těhotných žen, ale může se samozřejmě týkat i mužů. Řešení je v tomto případě poměrně jednoduché. Po návratu k optimální hmotnosti obvykle mizí inkontinence i mnohé další zdravotní potíže. 

Potíže s prostatou se mohou objevit už v mládí

Nejčastější příčinou inkontinence u mužů je zvětšená prostata. Že potíže s prostatou patří až ke stáří? Nemusí tomu tak být. Průměrná hmotnost zdravé prostaty činí 20–35 g. Kvůli hormonálním vlivům dochází s přibývajícími roky k jejímu zvětšování, může se dostat i na několikanásobek původní váhy. První příznaky zvětšené prostaty se mohou objevit již u mužů kolem 30 let, obvykle je to ale až později. Co ukazuje na zvětšenou prostatu?

  • Potřeba častějšího močení,
  • slabý proud moči,
  • pocity pálení během močení,
  • i samovolné úniky moči.

Zbytnění prostaty může být způsobeno i zánětem či nádorovým onemocněním. S návštěvou lékaře proto raději dlouho neotálejte. U bakteriálního zánětu prostaty se nasazují vhodná antibiotika, u nebakteriálního (syndrom chronické pánevní bolesti) se léčba stanovuje individuálně. 

Špatná průchodnost močové trubice

Za potížemi s močením může stát špatná průchodnost močové trubice. Tu mohou blokovat například močové kameny. Zúžení průměru močové trubice může být i vrozené a objevuje se také kvůli zjizvení po prodělaných infekcích močových cest. Mohl by to být právě váš případ? Obraťte se pro vyšetření na svého praktického lékaře či urologa. 

Inkontinence jako důsledek úrazu 

Úrazy spojené s poraněním míchy způsobují potíže s ovládáním vyměšování. K tomuto typu úrazu dochází například při autonehodě či sportovní aktivitě. Typickým příkladem může být skok do vody, kde je ovšem menší hloubka, než skokan očekával.

Mícha prochází mezi obratli a při jejich zlomení může dojít k různě závažnému poškození míchy. To následně vede k ochrnutí svalů pod úrovní poškození. V současné době není známá metoda, která by dokázala poškozenou míchu napravit, i když se objevují slibné výzkumy. 

Pokud nepatříte k osobám, které mají úraz s poškozením míchy již za sebou, můžeme na tomto místě jen znovu připomenout, že prevence je základ. Používání bezpečnostních pásů i ochranných sportovních pomůcek by mělo být samozřejmostí. A vždy dobře vyhodnoťte riziko na silnicích i při sportu.

Pohodlné inkontinenční pomůcky pro muže

Inkontinenční pomůcky pro muže respektují odlišnou anatomii mužského těla. Jsou nenápadné, prodyšné a pohodlné. Inkontinenční vložky MoliCare Men mají tvar loďky, takže se přesně přizpůsobí tělu muže a spolehlivě řeší lehčí formy úniku moči. Pro silnější únik moči se hodí diskrétní kalhotky MoliCare Men Pants, které vypadají na první pohled jako obyčejné spodní prádlo a jsou stejně tak pohodlně.

Vyzkoušejte si, jak vám budou vyhovovat. Každý rok si v Moliklubu můžete objednat 2 vzorky zdarma.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

16. listopad 2022

Související články

Inkontinence u mužů

Co inkontinenci způsobuje? Inkontinence může vzniknout z celé řady příčin. Jaké jsou ty nejčastější? Oslabení svalů pánevního dna je důvodem, proč inkontinencí trpí častěji ženy. Těhotenství a porody jso…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání