Inkontinence u nás a v jiných evropských zemích: V čem se lišíme?

Inkontinence u nás a v jiných evropských zemích: V čem se lišíme?

Inkontinence u nás a v jiných evropských zemích: V čem se lišíme?

Inkontinence výrazně ovlivňuje život osob, u kterých se objeví, i jejich blízkých. Má dopad na sebevědomí, společenský život, sportovní aktivity či cestování. Jak se v Česku žije osobám s inkontinencí v porovnání s dalšími evropskými státy? Pocity a chování osob s inkontinencí mapuje rozsáhlý průzkum společnosti HARTMANN –⁠ Breaking the Silence: A European Report. 

Kdo se do průzkumu zapojil?

Průzkumu se zúčastnilo 2311 osob z Německa, Španělska, Česka, Švýcarska a Francie. Šlo o muže i ženy ve věku nad 45 let, u kterých se objevila inkontinence. U 65 % dotazovaných se jednalo o lehkou inkontinenci. Ostatní měli potíže s únikem moči závažnější. Co zajímavého můžeme z odpovědí respondentů o jednotlivých zemích zjistit?

Němci považují inkontinenci za společenské tabu

Oproti ostatním zemím hodnotili Němci dopad inkontinence na běžný život častěji jako velmi negativní. Velká část z nich uvedla, že inkontinenci vnímají ve své zemi jako společenské tabu
Podle 74 % dotazovaných si veřejnost myslí, že jde jen o problém starých lidí. Inkontinence se přitom objevuje často už ve středním věku a jako následek těhotenství a porodů i u mladých žen. Jeden z našich minulých článků jsme věnovali právě souvislosti inkontinence s těhotenstvím a porodem.

Španělé se nebojí svěřit svému okolí

Účastníci průzkumu ze Španělska mají k inkontinenci pozitivnější přístup. Nebojí se i s touto intimní záležitostí svěřit svým blízkým, a dostává se jim díky tomu podpory. Celých 70 % dotazovaných uvedlo, že otevřenost ohledně potíží s inkontinencí upevnila jejich partnerský vztah. Cítí se více sebevědomě.

Současně Španělé cítí, že je potřeba o problematice inkontinence více odborných informací. Uvedlo to 81 % respondentů, což byl nejvyšší počet ze všech zkoumaných zemí. 

Češi jsou vynalézaví a uzavření

Podle výsledků průzkumu jsou Češi ohledně potíží s inkontinencí nejvíce uzavření. Více než polovina z dotazovaných (53 %) se s inkontinencí nesvěřila ani svému partnerovi, rodině či blízkým přátelům. Toto číslo bylo nejvyšší ze všech zapojených zemí, například u výrazně otevřenějších Španělů se jednalo jen o 35 %. 

Češi také v porovnání s ostatními nejčastěji uváděli, že začali všude nosit náhradní spodní prádlo. Na neznámých místech si okamžitě zjišťují, kde se nachází nejbližší toaleta a do spodního prádla si vkládají toaletní papír. Často také výrazně omezují svůj společenský život i sportovní aktivity a raději zůstávají doma.

Švýcaři nemění své zvyklosti

Účastníci průzkumu ze Švýcarska své potíže s inkontinencí proti ostatním zemím přijímají snadněji. Počet osob, které uvedly, že je potřeba více informací a vzdělávání ohledně inkontinence, byl ve Švýcarsku nejnižší. 

Většina z dotazovaných nemění své zvyklosti a dál žijí aktivním životem. Jezdí na dovolené, nebojí se chodit do plaveckých bazénů nebo cestovat veřejnou dopravou.

Francouzi se cítí se starší a méně atraktivní

Největší dopad na sebevědomí a emoční pohodu má podle průzkumu inkontinence na francouzské účastníky. Více než polovina z nich (53 %) se kvůli potížím s inkontinencí cítí starší a méně atraktivní. A není tedy překvapivé, že ze všech zúčastněných zemí právě Francouzi hodnotí dopad inkontinence na svůj život nejhůř

Z průzkumu také vyplývá, že Francouzi by si přáli větší otevřenost společnosti k tématu inkontinence a považují za důležité šíření informací o této problematice a možnostech řešení.

I s inkontinencí můžete žít aktivně

Pokud se týká inkontinence i vás či vašich blízkých, vezměte si příklad ze švýcarských účastníků a nevzdávejte se svých oblíbených aktivit ani setkávání s přáteli. S vhodně vybranými inkontinenčními pomůckami můžete dál žít aktivní život podle svých představ.

13. říjen 2022

Související články

1 komentář

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Podle mých zkušeností se nelišíme v ničem.Každý člověk je individualní a to co se někdo klidně svěřuje, jiný zase tají.Tak to je, ale ve všech státech. Tak že, je jen otázka koho a jak se zeptám a z toho je pak odpověd.
Jak by mohl doma někdo zatajit inkontinenci před rodinnými přislušníky? Viděli jste hromadu plínek vyzvednutou na tři měsíce? To by snad někdo zatajil?
Je ale jasný, že už né každý chlap bude v hospodě vykřikovat že nosí plínky. Ale i takoví jsou o kterých to okolí ví a mezi ně patřím.
Taky jako inkont. pacient z dobrými výrobku nemusím nikde hledat WC. Dobrý výrobek toho zadrží dost.
Moje pocity z výzkumu? Nedělali je lidé kteří o tom vědí a výsledky jsou jak v politických průzjumech.Né vždy vyjdou.
Jirka

10. listopad 2022

J. V.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání