Inkontinence v Česku a Německu: Jak vycházíme z porovnání?

Inkontinence v Česku a Německu: Jak vycházíme z porovnání?

Inkontinence v Česku a Německu: Jak vycházíme z porovnání?

Studie Breaking the silence zkoumala život osob s inkontinencí v Česku, Francii, Německu, Španělsku a Švýcarsku. Odpovídalo celkem 2311 osob a hodnotili, jak jim osobně inkontinence změnila život i jak je společnost v jejich zemi k tomuto tématu otevřená. Jak jsem na tom v porovnání s Německem, našimi nejbližšími sousedy z průzkumu?

Něco málo o účastnících průzkumu

Do výzkumu se zapojili lidé nad 45 let, u kterých se objevila některá z forem inkontinence. U žen se potíže s únikem moči objevují častěji, což dokládá i jejich poměr v průzkumu. Z celkového počtu zúčastněných jich bylo 76 %. Vě většině případů (65 %) se jednalo o lehkou inkontinenci, u 32 % o střední. Pouze 2 % účastníků uvedli těžkou inkontinenci a 1 % smíšenou.

Inkontinence má dramatický dopad na osobní život

Průzkum znovu potvrdil, že osoby s inkontinencí vnímají výrazné snížení kvality svého života a vyhýbají se řadě situací a činností. Negativní dopad inkontinence na svůj život udává 69 % dotazovaných v Česku, u německých účastníků to uvedlo 74 % z nich.

Jakým situacím se osoby s inkontinencí nejčastěji vyhýbají?

Podívejme se na srovnání 5 nejčastějších situací, kterým se osoby s inkontinencí začali vyhýbat. Průzkum ukazuje, že v Německu osoby i s inkontinencí žijí aktivněji – ve srovnání s Českem se menší počet účastníků vyhýbá sportování, sexu či delšímu cestování. Obavy z nocí mimo domov se v Německu ani nedostaly do 5 nejčastějších oblastí.

Situace, kterým se vyhýbají Česko Německo
sportovní aktivity 61 % 45 %
přespání mimo domov 56 % -
delší cestování 55 % 43 %
sex 52 % 45 %
společenský život 49 % 40 %
výlet na pláž - 40 %

 

Více než polovina osob se nesvěří ani svému partnerovi

53 % českých účastníků uvedlo, že své potíže s inkontinencí tají i před svým partnerem. U německých účastníků o inkontinenci nemluví s partnerem jen 39 % z nich. O svěřování se širší rodině či přátelům odpovídali Němci a Češi již velmi podobně.

O inkontinenci nikdy nemluvili Česko Německo
s partnerem 53 % 39 %
s rodinou 53 % 53 %
s přáteli 66 % 69 %

 

Inkontinence je ve společnosti stále brána jako tabu

Otevřenost společnosti k tématům, jako je inkontinence, se sice v posledních letech zlepšuje, přesto většina účastníků průzkumu uvádí, že jde stále o téma, o kterém se nemluví dostatečně. Dvě třetiny českých účastníků by přivítaly větší osvětu o inkontinenci a 52 % německých účastníků vnímá inkontinenci ve společnosti dokonce jako tabu

Nevzdávejte se toho, co máte v životě rádi

Týká se inkontinence vás nebo vašich blízkých? S vhodně zvolenými inkontinenčními pomůckami se nemusíte vyhýbat sportu, společenskému životu ani cestování. Pomůžeme vám s výběrem nejvhodnějšího typu právě pro vás.

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

14. květen 2021

Související články

Menopauza a inkontinence

Co je menopauza? Menopauzou označujeme období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, snižuje tvorba estrogenu a progesteronu. Menstruace postupně slábne, prodlužují se intervaly a nakonec úplně …

Péče o blízkého s inkontinencí

Péče o člověka nám blízkého, který trpí jakoukoli nemocí, je vždy náročná. Je velmi důležité projevit empatii a poskytnout dotyčnému dostatečnou pomoc, kterou potřebuje. Žádné onemocnění by nemělo člověka uvádět …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání