Péče o blízkého s inkontinencí

Péče o blízkého s inkontinencí

Únikem moči řeší celosvětově přes 200 milionů lidí. Jen v České republice je tímto problémem poznamenán téměř každý desátý člověk. Ne každý se však o sebe zvládne postarat sám, a je tak mnohdy odkázán na pomoc někoho blízkého.

Péče o člověka nám blízkého, který trpí jakoukoli nemocí, je vždy náročná. Je velmi důležité projevit empatii a poskytnout dotyčnému dostatečnou pomoc, kterou potřebuje. Žádné onemocnění by nemělo člověka uvádět do rozpaků a stejné je to i s únikem moči. Inkontinence již není vnímána jako tabu a díky novým možnostem a speciálním pomůckám nemusí negativně ovlivňovat život postiženého člověka.

Hygiena vždy na prvním  místě

Péče o člověka trpícího inkontinencí však má svá pravidla, která je třeba dodržovat. Největší pozornost by měla být věnována hygieně, jelikož problémy s pokožkou jsou jedním z největších možných rizik. Z výzkumů vyplývá, že 42,5 % pacientů postižených únikem moči trpí kožními problémy a 6,9 % z nich dokonce potřebuje následnou lékařskou péči. To je mnohdy časově i finančně velmi náročné. Vlhkost a tvorba bakterií v oblasti rozkroku jsou hlavními faktory, které vedou k oslabení funkce kůže jako bariéry a k tvorbě zánětů. Agresivní zapáchající čpavek navíc poškozuje kyselou ochrannou vrstvu pokožky. Naproti tomu časté čištění pomocí zásaditých pěnových detergentů odstraňuje kyselou ochrannou vrstvu pokožky a její lipidy, což ji zanechává suchou a bez ochrany.

Kvalitní inkontinenční pomůcky

Pokud chceme těmto potížím předcházet a zachovat co možná nejvyšší kvalitu života našeho blízkého, musí být v rámci prevence kožních problémů první volbou kvalitní absorpční pomůcky určené speciálně pro inkontinenci. Při výběru těchto produktů je vždy nejdůležitější jejich prodyšnost, savost a zároveň zpětná nepropustnost. Ti, kteří pečují o imobilní blízké, navíc u inkontinenčních pomůcek ocení také jednoduchou manipulaci. Tomuto požadavku vychází vstříc moderní zalepovací kalhotky s pružnými bočními pásky, které se přizpůsobí každé postavě, a poskytují tak maximální pohodlí.

Novinkou v péči o inkontinentní osoby jsou moderní zalepovací kalhotky MoliCare Premium Elastic od společnosti HARTMANN – RICO, které vycházejí vstříc nejen požadavkům osob, jimž jsou primárně určeny, ale také pečovatelů či zdravotnického personálu. Díky speciálně vyvinutému absorpčnímu systému nabízí MoliCare Premium Elastic nejlepší všestrannou ochranu a vysokou savost. Jedinečné třívrstvé jádro rychle a spolehlivě uzamyká moč i zápach a zabraňuje zpětnému průsaku. Antibakteriální povrch plenky zajišťuje neutrální pH 5,5 a díky tomu zůstane pokožka zdravá, bez podráždění i během noci. Výhodou je rovněž indikátor savosti, který signalizuje nutnost výměny plenky tím, že se zcela rozpustí. MoliCare Premium Elastic jsou vhodné zejména pro případy těžké inkontinence a pro pacienty v dlouhodobé domácí péči, ale i v zařízení sociálních služeb.

Kosmetiku vybírejte pečlivě

Velmi důležitou součástí péče o blízkého a jeho hygienu je i kosmetické ošetření inkontinencí namáhaných míst. Nejvhodnější jsou produkty podporující přirozenou funkci a zdraví zralé a namáhané pokožky. Vhodné je například tělové mléko, které silně promašťuje, pečuje o zralou pokožku a zároveň podporuje její vlastní ochranné mechanismy. Takový produkt v ideálním případě obsahuje esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny pro přirozenou hydrataci kůže a kreatin pro její ochranu. Hutný krém by měl pronikat hluboko do pokožky a lépe pak odolávat vymytí. Speciálně pro ochranu namáhané pokožky nabízí společnost HARTMANN – RICO produktovou řadu profesionální kosmetiky MoliCare Skin, která jemně pečuje, ošetřuje a hloubkově hydratuje.

Pečovat byste však neměli jen o pokožku svého blízkého, ale také o tu vlastní. Před jakýmikoli úkony je dobré používat kvalitní dezinfekční prostředky. Po výměně pleny či jiných hygienických úkonech je vhodné namazat ruce kvalitním krémem, který obsahuje kreatin a pečuje o suché a popraskané ruce. Měl by dlouhodobě a hloubkově hydratovat pokožku a suché a napjaté kůži přinést okamžitou úlevu.

Kromě hygieny je důležitým faktorem v péči o blízkého také dohled na dodržování pitného režimu a zdravého stravování. Pokud je to jen trochu možné, je vhodné zařadit cviky na posílení pánevního dna a zároveň se vyhnout jakékoli nepřiměřené fyzické námaze a otřesům.

Nezapomínejme, že kvalitní péče blízkému člověku přináší plnohodnotný život jen s minimálními omezeními. Podporuje psychickou svěžest, což může mít následně vliv i na zlepšení kondice fyzické.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

1. únor 2018

Související články

Upravujeme byt pro inkontinentní

Péče o blízké nejčastěji zahrnuje osoby imobilní, tedy ty, které jsou upoutány na lůžko, a osoby se sníženou schopností pohybu. V případě imobilní osoby je důležitý také co nejjednodušší přístup k lů…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání