Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen?

Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen?

Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen napoví výzkum společnosti HARTMANN Breaking the Silence. Věděli jste, že muži si nechtějí únik moči přiznat?

Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen?

Existuje několik mýtů o inkontinenci – např. ten, že se týká hlavně starších žen nebo žen po porodu. Inkontinence se ale nevyhýbá ani mužům nebo mladým lidem. Jak se liší prožívání a léčba inkontinence u mužů a u žen, nám napoví výsledky výzkumu Breaking the Silence z dílny společnosti HARTMANN provedeného napříč Evropou.

Sebevědomí a vnímání vlastního těla při úniku moči

Mužům i ženám s únikem moči je společné, že se kvůli inkontinenci cítí staří, méně sebevědomí a méně přitažliví. 27 % dotazovaných žen má přitom pocit, že má únik moči negativní vliv na jejich feminitu, 22 % mužů se zase potvrdilo špatný dopad inkontinence na svou maskulinitu. Nejintenzivněji to vnímají Francouzi a hned po nich Češi. 

Omezování se v oblíbených aktivitách

V omezování svých oblíbených činností v souvislosti s únikem moči převládají muži nad ženami. Nejvíce omezují sport a cvičení a hned poté cestování na dlouhé vzdálenosti. Obavy přetrvávají i při sexu nebo přespávání mimo domov. U žen jsou největšími stresory cestování, sex, přespávání mimo domov, sport a poté společenské akce. 

Víte, že pro ženy je typická stresová inkontinence, zatímco u mužů převažuje inkontinence z přetékání? Z povahy inkontinence pak logicky vyplývají i výsledky průzkumu, kdy si ženy stěžují na únik moči při kýchání, kašlání, smíchu a zvedání těžkých břemen, zatímco u většiny mužů k tomu dochází náhodně.

Přijetí inkontinence a snaha ji řešit

Asi vás nepřekvapí, že mužům trvá déle si inkontinenci připustit a začít ji řešit.  V průzkumu se často objevovaly věty jako: „Myslel jsem, že mně se to stát nemůže“ nebo „Dlouho mi trvalo si vůbec připustit, že mám problém“. Ženy většinou únik moči tolik „neprožívaly“ a věřily, že se jim ho podaří brzy zbavit. Muži se také více obávali, jak inkontinence ovlivní jejich sexuální život.

Obavy z trapasu jsou častější u žen

Kde naopak ženy vedou, jsou obavy z trapných situací v souvislosti s únikem moči. 52 % žen se cítilo trapně, když u sebe únik moči zpozorovaly, oproti 41 % u mužů. 30 % žen také řeklo, že jim únik moči snížil sebevědomí oproti 25 % u mužů.

Svěřování se rodině a přátelům s inkontinencí

Ženy také mají větší zábrany svěřit se s únikem moči svému partnerovi oproti mužům. Naopak muži zase mají větší problém svěřit se přátelům a rodině. Když už se ale partnerovi svěřili, 68 % můžu a 59 % žen uvedlo, že to zlepšilo jejich vzájemný vztah. Muži se také cítili svému partnerovi bližší a věřili více v budoucnost vztahu.

Triky, jak řešit inkontinenci

V průzkumu jsme se zeptali i na „osobní triky“, jak únik moči muži a ženy řešili. Nejčastěji s sebou obě pohlaví nosila náhradní spodní prádlo a oblečení, nebo se vyhýbala některým močopudným jídlům a nápojům. Dalším trikem jsou podomácku vyrobené „vložky“ z toaletního papíru, které dominují u 33 % dotazovaných mužů oproti 27 % žen. 

Muži také více upravovali své plány v pracovním a společenském životě, aby se vyhnuli trapným situacím. Nepřekvapí nás pak další statistika, že až 56 % mužských respondentů vůbec nepoužívá pomůcky speciálně určené pro únik moči oproti 86 % žen. Dlouho se totiž k vyzkoušení specializované absorpční pomůcky odhodlávají a je jim trapné „nosit vložky“. Nebyli si jistí, jak v pomůcce správně umístit penis, a celkově se cítili, že jejich maskulinita použitím inkontinenční pomůcky utrpěla. Třetina mužských respondentů navíc doufala, že problém sám od sebe odezní. V to doufalo jen 15 % žen a když už se rozhodnou pro inkontinenční pomůcky, vyhrávají to u nich inkontinenční vložky.

Víte, že inkontinenční pomůcky pro muže mají speciální tvar lodičky respektující mužskou anatomii?

A závěr? Z průzkumu Breaking the Silence vyplynulo, že muži mají obecně větší problém si únik moči přiznat a řešit ho odpovídajícími pomůckami. Zásadní pro řešení problému je návštěva odborníka, který zhodnotí míru inkontinence a vyloučí závažné příčiny úniku moči. Z průzkumu totiž vyplynulo šokující číslo – 43 % účastníků průzkumu se nikdy nebylo poradit o svých potížích s lékařem. Nebojte se o inkontinenci mluvit a řešit ji, abyste mohli žít život podle sebe bez obav z protečení a nepříjemných pocitů. Profesionální pomůcky a kosmetika MoliCare, stejně jako Moliklub, vám v tom budou oporou.
 

22. červenec 2022

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání