Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen napoví výzkum společnosti HARTMANN Breaking the Silence. Věděli jste, že muži si nechtějí únik moči přiznat?

  • Přečteno 414x
  • 22. červenec 2022

Jak se liší život s inkontinencí u mužů a žen?

Existuje několik mýtů o inkontinenci – např. ten, že se týká hlavně starších žen nebo žen po porodu. Inkontinence se ale nevyhýbá ani mužům nebo mladým lidem. Jak se liší prožívání a léčba inkontinence u mužů a u žen, nám napoví výsledky výzkumu Breaking the Silence z dílny společnosti HARTMANN provedeného napříč Evropou.

Sebevědomí a vnímání vlastního těla při úniku moči

Mužům i ženám s únikem moči je společné, že se kvůli inkontinenci cítí staří, méně sebevědomí a méně přitažliví. 27 % dotazovaných žen má přitom pocit, že má únik moči negativní vliv na jejich feminitu, 22 % mužů se zase potvrdilo špatný dopad inkontinence na svou maskulinitu. Nejintenzivněji to vnímají Francouzi a hned po nich Češi. 

Omezování se v oblíbených aktivitách

V omezování svých oblíbených činností v souvislosti s únikem moči převládají muži nad ženami. Nejvíce omezují sport a cvičení a hned poté cestování na dlouhé vzdálenosti. Obavy přetrvávají i při sexu nebo přespávání mimo domov. U žen jsou největšími stresory cestování, sex, přespávání mimo domov, sport a poté společenské akce. 

Víte, že pro ženy je typická stresová inkontinence, zatímco u mužů převažuje inkontinence z přetékání? Z povahy inkontinence pak logicky vyplývají i výsledky průzkumu, kdy si ženy stěžují na únik moči při kýchání, kašlání, smíchu a zvedání těžkých břemen, zatímco u většiny mužů k tomu dochází náhodně.

Přijetí inkontinence a snaha ji řešit

Asi vás nepřekvapí, že mužům trvá déle si inkontinenci připustit a začít ji řešit.  V průzkumu se často objevovaly věty jako: „Myslel jsem, že mně se to stát nemůže“ nebo „Dlouho mi trvalo si vůbec připustit, že mám problém“. Ženy většinou únik moči tolik „neprožívaly“ a věřily, že se jim ho podaří brzy zbavit. Muži se také více obávali, jak inkontinence ovlivní jejich sexuální život.

Obavy z trapasu jsou častější u žen

Kde naopak ženy vedou, jsou obavy z trapných situací v souvislosti s únikem moči. 52 % žen se cítilo trapně, když u sebe únik moči zpozorovaly, oproti 41 % u mužů. 30 % žen také řeklo, že jim únik moči snížil sebevědomí oproti 25 % u mužů.

Svěřování se rodině a přátelům s inkontinencí

Ženy také mají větší zábrany svěřit se s únikem moči svému partnerovi oproti mužům. Naopak muži zase mají větší problém svěřit se přátelům a rodině. Když už se ale partnerovi svěřili, 68 % můžu a 59 % žen uvedlo, že to zlepšilo jejich vzájemný vztah. Muži se také cítili svému partnerovi bližší a věřili více v budoucnost vztahu.

Triky, jak řešit inkontinenci

V průzkumu jsme se zeptali i na „osobní triky“, jak únik moči muži a ženy řešili. Nejčastěji s sebou obě pohlaví nosila náhradní spodní prádlo a oblečení, nebo se vyhýbala některým močopudným jídlům a nápojům. Dalším trikem jsou podomácku vyrobené „vložky“ z toaletního papíru, které dominují u 33 % dotazovaných mužů oproti 27 % žen. 

Muži také více upravovali své plány v pracovním a společenském životě, aby se vyhnuli trapným situacím. Nepřekvapí nás pak další statistika, že až 56 % mužských respondentů vůbec nepoužívá pomůcky speciálně určené pro únik moči oproti 86 % žen. Dlouho se totiž k vyzkoušení specializované absorpční pomůcky odhodlávají a je jim trapné „nosit vložky“. Nebyli si jistí, jak v pomůcce správně umístit penis, a celkově se cítili, že jejich maskulinita použitím inkontinenční pomůcky utrpěla. Třetina mužských respondentů navíc doufala, že problém sám od sebe odezní. V to doufalo jen 15 % žen a když už se rozhodnou pro inkontinenční pomůcky, vyhrávají to u nich inkontinenční vložky.

Víte, že inkontinenční pomůcky pro muže mají speciální tvar lodičky respektující mužskou anatomii?

A závěr? Z průzkumu Breaking the Silence vyplynulo, že muži mají obecně větší problém si únik moči přiznat a řešit ho odpovídajícími pomůckami. Zásadní pro řešení problému je návštěva odborníka, který zhodnotí míru inkontinence a vyloučí závažné příčiny úniku moči. Z průzkumu totiž vyplynulo šokující číslo – 43 % účastníků průzkumu se nikdy nebylo poradit o svých potížích s lékařem. Nebojte se o inkontinenci mluvit a řešit ji, abyste mohli žít život podle sebe bez obav z protečení a nepříjemných pocitů. Profesionální pomůcky a kosmetika MoliCare, stejně jako Moliklub, vám v tom budou oporou.
 

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví