Únik moči u mladých

Únik moči v mladém věku – co může být příčinou?

Únik moči v mladém věku – co může být příčinou?

Představujete si ženu, kterou trápí únik moči, jako dámu v letech? Mnoho žen s inkontinencí je mnohem mladších, než byste asi tipovali. Nejčastější příčinou potíží s únikem moči je povolené svalstvo pánevního dna. To zcela přirozeně povoluje, spolu s ostatními svaly, s přibývajícími roky. Co ale tedy způsobuje inkontinenci u mladých žen, dívek a někdy dokonce dětí, kterým ještě svaly věkem rozhodně nepovolují?

Stresová inkontinence není z psychického stresu

Pokud se u mladé ženy objevuje únik moči, jde obvykle o inkontinenci stresovou. Ta nesouvisí s psychickým stresem, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale s tlakem v oblasti pánevního dna. Co to znamená? K úniku dochází v situacích, kdy se tlak na pánevní dno zvýší, například při zakašlání, smíchu, prudkém pohybu nebo zvednutí těžkého předmětu

Nemáte zánět močových cest?

Potíže s únikem moči mohou být jedním z příznaků probíhajícího zánětu močových cest. Řešení je v tomto případě obvykle poměrně nekomplikované – stačí vyléčit zánět. Počáteční fázi se vám může podařit zvládnout s pomocí bylinných čajů, brusinek a volně prodejných doplňků stravy. 

Pokud se vaše potíže nelepší, neotálejte s návštěvou lékaře. V mnoha případech se zánětu močových cest bez antibiotik nezbavíte.

Těhotenství a porody

Únik moči v těhotenství není nic neobvyklého. Některé průzkumy udávají, že se týká až 75 % všech těhotných žen. Miminko tlačí na močový měchýř, zmenšuje se jeho kapacita, dochází k hormonálním změnám a povoluje svalstvo pánevního dna.

Potíže s únikem moči někdy pokračují i po porodu, u části žen vymizí s přirozeným obnovením pevnosti pánevního svalstva, ale v mnoha případech je potřeba tělu pomoci

Cviky, které vymyslel gynekolog 

Americký gynekolog Dr. Arnold. H. Kegel chtěl vyřešit potíže pacientek, které po porodu trápily úniky moči. Vytvořil proto sérii cviků, kterou na veřejnost publikoval v roce 1948. Tyto cviky jsou dnes celosvětově známé pod názvem Kegelovy cviky.

Cviky jsou jednoduché a nenápadné, některé zvládnete cvičit třeba i cestou autobusem. Naučíte se je podle našich videonávodů, nebo se můžete obrátit na fyzioterapeutku, která se tomuto tématu věnuje. A víte, že s posílením pánevního dna vám pomohou i venušiny kuličky?

Přetížení pánevního dna

Nejen povolené pánevní dno představuje problém, lze ho také přetížit. Při studii, do které se zapojilo 154 mladých sportovkyň, se ukázalo, že 28 % z nich má potíže s únikem moči. Z těch, kterých se inkontinence týká, 40 % zaznamenalo první potíže s únikem moči na střední škole a 17 % dokonce již na základní škole.

Výsledky se významně lišily podle druhu sportu. Z golfistek potíže s inkontinencí žádná z žen a dívek neuváděla, u gymnastek potíže v průzkumu přiznalo 67 % gymnastek. Na vině jsou pravděpodobně náročné tréninky a časté tvrdé dopady.

Dostaňte své tělo do rovnováhy

S povoleným i přetíženým svalstvem pánevního dna vám pomůže fyzioterapie a pravidelné cvičení. Svěřte se s potížemi s únikem moči svému gynekologovi, určitě spolu vymyslíte vhodné řešení. Připravili jsme seznam doporučených lékařů, kteří se specializují na problematiku inkontinence.

19. únor 2020

Související články

Cestování s inkontinencí

Základem je správný výběr inkontinenčních pomůcek Pro pohodlné cestování s inkontinencí je velmi důležitý výběr těch správných pomůcek. Neměli byste ho podceňovat ani u lehké inkontinence. Ženy často používají…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání