Bylinky, vitamíny a léky, které pomáhají při inkontinenci

Bylinky, vitamíny a léky, které pomáhají při inkontinenci

Pozitivním trendem současnosti je návrat k přírodní medicíně. Při prvních potížích s inkontinenci či zánětem močových cest není nutné hned běžet do lékárny, ale můžete zapátrat po osvědčených babských radách. A pokud vás nakonec návštěva lékárny nemine, i v ní najdete řadu přípravků s přírodním složením.

Bylinky na močové cesty

Bylinek, které se již dlouhá léta používají pro správné fungování močového ústrojí, je mnoho. Zalistovali jsme v herbářích a vybrali pro vás 5 nejlepších bylinek na močové cesty.

Lichořeřišnice větší

Funguje jako silné přírodní antibiotikum. Ničí nežádoucí bakterie v celém těle, takže i v močových cestách. Poradí si se streptokoky, stafylokoky či bakterií escherichia coli, která bývá nejčastější příčinou zánětu močových cest.

Celík zlatobýl

Působí močopudně, posiluje ledviny a pomáhá při potížích se zvětšenou prostatou. Pravidelné pití čaje s touto bylinkou dokáže rozpustit ledvinové kamínky. Kromě pití se doporučují i obklady bederní části zad či koupel.

Medvědice lékařská

Látky v této bylince dokáží snížit kyselost moči a předchází vzniku močových kamenů. Medvědice lékařská také působí močopudně a čistí močové cesty.

Přeslička rolní

Proplachuje močové cesty, působí preventivně proti vzniku ledvinových kamenů. A kromě toho vám pomůže zpevnit nehty a omezit vypadávání vlasů.

Kopřiva dvoudomá

Na zahradě ji asi likvidujete jako otravný plevel, ale její účinky pro zdraví jsou skutečně úctyhodné. Extrakt z jejího kořene pomáhá při léčbě benigní hyperplazie prostaty. Kopřivový čaj se používá například při onemocnění močových cest, ledvinových a žlučníkových kamenech.

Kdy pít urologický čaj?

Urologický čaj má většina lidí zafixovaný jako pomoc při zánětu močových cest. Pokud s ním začnete při prvních příznacích zánětu, pravděpodobně pomůže, ale v pokročilejší fázi vám může i uškodit. Urologický čaj by se měl pít preventivně. Na trhu je velký výběr urologických čajů s různým složením, liší se i doporučený počet hrnků za den. Řiďte se proto vždy podle pokynů z obalu.

Brusinky jako prevence i léčba zánětu močových cest

Brusinky si zaslouží v tomto článku samostatný odstavec. Jsou nepostradatelným pomocníkem při léčbě zánětu močových cest přírodní formou. Obsahují látku proantokyanid, která brání bakteriím přilnout ke stěnám močových cest. Díky tomu bakterie z těla jednoduše odejdou spolu s močí.

Pokud na záněty močových cest trpíte, pomůže vám preventivní užívání brusinek. Doporučená denní dávka se udává kolem 30 g čerstvých nebo sušených. Při začínajících obtížích dávku výrazně zvyšte, ideálně si pro tyto případy pořiďte tablety se silným brusinkovým extraktem.

Přírodní estrogen pomáhá při menopauze

Inkontinence se často objevuje u žen během menopauzy. Toto období většina žen prožívá s řadou nepříjemností, trápí je návaly horka, pocení a výrazné změny nálad.

Pro zmírnění obtíží není zpravidla nutné začít s léky na inkontinenci a hormonální substituční terapií. Pomůže tělu dodat estrogen vhodnou stravou a výživovými doplňky. Potraviny a bylinky sice neobsahují přímo estrogen, ale najdete v nich fytoestrogeny, které se během trávení mění na látky s estrogenními účinky.

Potraviny a byliny s vysokým obsahem fytoestrogenů:

 • Červený jetel
 • Maca horská
 • Andělika čínská
 • Hloh peřenoklanný
 • sójové boby a tofu
 • brambory
 • celozrnné obiloviny
 • zelené fazolky
 • jablka
 • mrkev
 • třešně
 • česnek
 • datle
 • lněná semínka

Inkontinenci také můžete zmírnit nebo úplně vyřešit pravidelným cvičením Kegelových cviků. Přečtěte si víc o tomto nenáročném posilování pánevního dna.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

13. únor 2019

Související články

Sexem proti inkontinenci

Močová inkontinence Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým se ale naštěstí dá efektivně bojovat. Důležitou součástí boje proti úniku moči je cvičení, které by mělo být automaticky součástí zdravéh…

Inkontinence mě překvapila

Samovolný únik moči Možná se to stalo i vám. Ten trapný pocit, když jste si poprvé všimla úniku moči, už asi z mysli nevymažu. Až do čtyřicítky jsem si myslela, že se mě inkontinence netýká, a že je to zá…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání