Stresová inkontinence: Hlavně ženský problém

 • Přečteno 1553x
 • 10. únor 2022

Srdečný, spontánní smích je něco úžasného, ale pro některé ženy může také znamenat nepříjemnost – drobný únik moči. I smích je totiž fyzická námaha a právě ta je u mnoha žen (i mužů, kteří jsou ale v menšině) spouštěčem stresové inkontinence. Také vás trápí únik moči při zvedání těžších břemen, při kašli, kýchání nebo smíchu? Zjistěte, jak mu čelit, abyste se nemusely přestat smát.  

Co znamená stresová inkontinence?

V případě stresové inkontinence je snadné předpokládat, že se jedná o psychický stres – ale není tomu tak. Spouštěčem je spíše fyzický stres a přibližně 70 % osob postižených stresovou inkontinencí jsou ženy

Důvod, proč jí trpí více žen než mužů, je třeba hledat v ženské anatomii: konečník, děloha s pochvou a močový měchýř s močovou trubicí jsou umístěny blízko sebe v tzv. malé pánvi. Spodní část přední stěny dělohy je přitom srostlá se zadní stěnou močového měchýře. Pánev je uzavřena svalovou deskou, která má otvory pro konečník, pochvu a močovou trubici. Tato svalová ploténka je tzv. pánevní dno – a právě toto pánevní dno hraje rozhodující roli při vzniku močové inkontinence.

Důležité jsou svaly pánevního dna v dobré kondici

Ve zdravém stavu je pánevní dno dostatečně pevné, aby podepřelo dolní břišní orgány a udrželo je v anatomicky správné poloze. Pokud však svaly pánevního dna ochabnou, nemohou již plnit svou podpůrnou funkci. V důsledku této změny polohy je narušena schopnost svěrače močové trubice uzavřít se a dochází k tzv. stresové inkontinenci – k nedobrovolnému úniku moči při fyzickém pohybu nebo námaze (= stres), například při kašli, skákání nebo smíchu, které zvyšují tlak v břišní dutině. 

Zatímco u neporušeného pánevního dna bezpečné uzavření močové trubice funguje bezproblémově, u ochablého pánevního dna tomu tak již není. Pokud vnitřní tlak v močovém měchýři překročí snížený uzavírací tlak, dojde k nedobrovolnému úniku moči.

Příčiny poklesu pánevního dna

Největší zátěžovou zkouškou pro svaly pánevního dna je těhotenství a porod. Pánevní dno i břišní stěna jsou vystaveny rostoucímu tlaku zvětšující se dělohy. Během vaginálního porodu se tyto síly působící na pánevní dno výrazně zvyšují, což může vést k poškození svalů pánevního dna.

TIP: Přečtěte si, jak po porodu dostat pánevní dno zpět do kondice.

Další možné příčiny stresové inkontinence jsou:

 • Dlouhodobá těžká práce, která zatěžuje břišní svaly.
 • Chronická zácpa.
 • Nedostatek hormonů během menopauzy.
 • Slabost pojivové tkáně.
 • Těžká obezita.
 • Celková svalová atrofie ve stáří.
 • Břišní operace.
 • Výhřez dělohy nebo pochvy.

3 stupně závažnosti stresové inkontinence

Stresová inkontinence se podle závažnosti dělí na 3 různá stádia, která se odvíjejí od toho, kdy přesně dojde k úniku moči:

Stupeň 1: Příčinou je fyzická námaha, příznaky se objevují při silném tlaku v břiše, který vede k úniku moči, například při kašli, smíchu nebo kýchání.

Stupeň 2: Únik moči se objevuje při zvýšené námaze, jako je vstávání, sezení, chůze do schodů, chůze nebo skákání.

Stupeň 3: Moč se vyloučí samovolně bez fyzické námahy, například vleže nebo vsedě.

Co lze dělat při stresové inkontinenci? 

Cílem léčby stresové inkontinence je udržet močový měchýř a močovou trubici se svěračovým systémem ve stabilní, "okluzivní" poloze v situacích náhlé fyzické zátěže. V závislosti na závažnosti inkontinence existují různé možnosti léčby:

 • V případě mírné inkontinence pomohou cviky na posílení pánevního dna.
 • U žen procházejících menopauzou je situace odlišná: Zde se často vyskytuje nedostatek estrogenů, který je třeba kompenzovat. V takovém případě lékaři doporučují hormonální terapii. 
 • V závažnějších případech inkontinence se místo konzervativní léčby zvažuje také chirurgický zákrok, jako je závěsná operace močového měchýře. Poraďte se se svým lékařem, abyste našli správnou léčbu pro váš stav. 

Nejste v tom sami, jistí vás spolehlivé absorpční pomůcky MoliCare a komunita Moliklubu

V rozporu s rozšířeným názorem, že stresová inkontinence je spojena výhradně s vyšším věkem, jí trpí mnoho mladých žen. Podle odhadů se příznaky inkontinence vyskytují u každé 5. ženy, a to od rané dospělosti až po stáří. Mnoho lidí trpících tímto onemocněním se stáhne do sebe a snaží se vyhýbat určitým situacím ze studu a ze strachu, že by si okolí mohlo něčeho všimnout. Není to však nutné: Ve vašem okolí je mnoho chápavých a laskavých lidí, kteří vás vyslechnou a poradí. Základem je však aktuální situaci řešit a než se potíže zlepší, vsadit na kvalitní absorpční pomůcky.

3 tipy pro svépomoc při stresové inkontinenci

 • Trénink pánevního dna pro posílení svalů můžete snadno provádět doma. Připravili jsme pro vás celou sérii videonávodů.
 • Pokud máte nadváhu, je vhodné zhubnout. Zde může být užitečné výživové poradenství nebo výměna zkušeností ve skupině. 
 • Nechte si poradit od lékaře! Odborná diagnóza a fundovaná konzultace by měly každé postižené ženě poskytnout šanci na individuální léčbu. Často postačí anamnéza, protokol o toaletě a pitném režimu, klinické vyšetření s gynekologickým nálezem, vyšetření moči, měření reziduální moči a test na kašel.

Poraďte se o svých potížích v naší poradně nebo si objednejte vzorky inkontinenčních pomůcek zdarma.

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví