Nepodceňujte prevenci a navštivte svého lékaře

Běžte k lékaři: Proč je důležité řešit své zdravotní potíže včas?

Běžte k lékaři: Proč je důležité řešit své zdravotní potíže včas?

Situace kolem koronaviru přinesla také strach z návštěv lékaře. Kvůli obavám z možné nákazy, řada lidí vynechala pravidelné preventivní prohlídky nebo neřeší zdravotní potíže, které považují za málo závažné.

Myslete na prevenci

Preventivní prohlídky jsou ale velmi důležité, díky nim lze nejrůznější onemocnění zachytit ve stádiu, kdy jsou léčitelná. A třeba takový vysoký krevní tlak nebolí, bez návštěvy lékaře o něm pravděpodobně vůbec nebudete vědět. Preventivní prohlídky nevynechávejte, ani když se právě cítíte úplně zdraví. Vyšetřetření a laboratorní rozbory dokáží mnohé nemoci odhalit dřív, než si všimnete prvních příznaků. Prevence je základ péče o zdraví, proto běžte k lékaři.
 

Na jaké preventivní prohlídky byste měli chodit?

Preventivní prohlídky upravuje vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Na co podle ní máte nárok?

Všeobecná preventivní prohlídku u praktického lékaře: 1× za dva roky
Gynekologická preventivní prohlídka: všechny ženy od 15 let 1× za rok  
Stomatologická prohlídka: 2× ročně 

Podle věku jsou pak indikované vyšetření a odběry, které má preventivní prohlídka zahrnovat. Například zjištění koncentrace tuků v krvi, kontrola glykémie, vyšetření EKG nebo mamografické vyšetření. 

TIP: Přečtete si, co se zjišťuje ze vzorku moči.

Kdy byste měli jít na jednotlivá dílčí vyšetření si ale pamatovat nemusíte – stačí přijít včas na preventivní prohlídku a váš lékař povede vše potřebné, nebo vás odešle ke specialistovi.

Řešte již první příznaky inkontinence

Inkontinence obvykle začíná lehkými příznaky. Objeví se například lehký únik moči při zakašlání, smíchu či běhu. Je poměrně snadné nad tím mávnout rukou, ale nedělejte to – potíže s únikem moči se ve většině případů s časem stupňují. A když začnete situaci řešit už s prvními příznaky, bude léčba jednodušší a hlavně s vyšší šanci na úplné uzdravení.

Za kým s inkontinencí?

S kým ale potíže s únikem moči řešit, když se u vás objevují? Řekněte o nich svému stálému lékaři v rámci všeobecné nebo gynekologické preventivní prohlídky. Čekají vás preventivní prohlídky až za delší dobu? Můžete se ke svému lékaři samozřejmě objednat i na akutní prohlídku. Někdy může být inkontinence jen příznakem probíhajícího zánětu močových cest, na který vám lékař předepíše vhodná antibiotika. 

Můžete se také obrátit rovnou na lékaře, který se specializuje na inkontinenci. Doporučení praktického lékaře či gynekologa není k objednání nutné. Přečtěte si, jak probíhá urologické vyšetření

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

1. červenec 2021

Související články

Co pozná urolog z moči?

Co řekne moč o vašem zdravotním stavu? Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky. Ze vzorku moči lze poznat například zánět močo…

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak se k urologovi objednat? Na urologii vás může poslat váš praktický lékař, u žen je to častěji gynekolog. Ale můžete se k němu objednat i rovnou sami, doporučení praktického lékaře není nutné. S výběrem lék…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání