Běžte k lékaři: Proč je důležité řešit své zdravotní potíže včas?

  • Přečteno 172x
  • 1. červenec 2021

Situace kolem koronaviru přinesla také strach z návštěv lékaře. Kvůli obavám z možné nákazy, řada lidí vynechala pravidelné preventivní prohlídky nebo neřeší zdravotní potíže, které považují za málo závažné.

Myslete na prevenci

Preventivní prohlídky jsou ale velmi důležité, díky nim lze nejrůznější onemocnění zachytit ve stádiu, kdy jsou léčitelná. A třeba takový vysoký krevní tlak nebolí, bez návštěvy lékaře o něm pravděpodobně vůbec nebudete vědět. Preventivní prohlídky nevynechávejte, ani když se právě cítíte úplně zdraví. Vyšetřetření a laboratorní rozbory dokáží mnohé nemoci odhalit dřív, než si všimnete prvních příznaků. Prevence je základ péče o zdraví, proto běžte k lékaři.
 

Na jaké preventivní prohlídky byste měli chodit?

Preventivní prohlídky upravuje vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Na co podle ní máte nárok?

Všeobecná preventivní prohlídku u praktického lékaře: 1× za dva roky
Gynekologická preventivní prohlídka: všechny ženy od 15 let 1× za rok  
Stomatologická prohlídka: 2× ročně 

Podle věku jsou pak indikované vyšetření a odběry, které má preventivní prohlídka zahrnovat. Například zjištění koncentrace tuků v krvi, kontrola glykémie, vyšetření EKG nebo mamografické vyšetření. 

TIP: Přečtete si, co se zjišťuje ze vzorku moči.

Kdy byste měli jít na jednotlivá dílčí vyšetření si ale pamatovat nemusíte – stačí přijít včas na preventivní prohlídku a váš lékař povede vše potřebné, nebo vás odešle ke specialistovi.

Řešte již první příznaky inkontinence

Inkontinence obvykle začíná lehkými příznaky. Objeví se například lehký únik moči při zakašlání, smíchu či běhu. Je poměrně snadné nad tím mávnout rukou, ale nedělejte to – potíže s únikem moči se ve většině případů s časem stupňují. A když začnete situaci řešit už s prvními příznaky, bude léčba jednodušší a hlavně s vyšší šanci na úplné uzdravení.

Za kým s inkontinencí?

S kým ale potíže s únikem moči řešit, když se u vás objevují? Řekněte o nich svému stálému lékaři v rámci všeobecné nebo gynekologické preventivní prohlídky. Čekají vás preventivní prohlídky až za delší dobu? Můžete se ke svému lékaři samozřejmě objednat i na akutní prohlídku. Někdy může být inkontinence jen příznakem probíhajícího zánětu močových cest, na který vám lékař předepíše vhodná antibiotika. 

Můžete se také obrátit rovnou na lékaře, který se specializuje na inkontinenci. Doporučení praktického lékaře či gynekologa není k objednání nutné. Přečtěte si, jak probíhá urologické vyšetření

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví