Inkontinence z přetékání: Typicky mužský problém

Inkontinence z přetékání: Typicky mužský problém

Inkontinence z přetékání: Typicky mužský problém

Prostata – nazývaná také předstojná žláza – je orgán, který mají pouze muži. Jeho hlavním úkolem je produkce tekutiny, která slouží jako dopravní prostředek pro spermie. Prostata však není jen pohlavním orgánem, ale také součástí močových cest – když se stahuje, uzavírá svěrač močového měchýře. Z tohoto důvodu se může právě prostata stát příčinou inkontinence u mužů, a to především ve vyšším věku. Tomuto typu inkontinence se říká inkontinence z přetékání. Jak ji poznat a jak ji léčit? 

Nezhoubné zvětšení prostaty jako příčina mnoha problémů 

Velmi často, ale ne vždy, může za problémy s vyprazdňováním močového měchýře nezhoubně zvětšená prostata u mužů v pokročilém věku. Kolem 50. roku života se prostata, která je normálně velká asi jako kaštan, začíná zvětšovat. Příčinou tohoto růstu jsou zřejmě hormonální změny související s věkem. Pomalu se zvětšující žláza způsobuje, že se prostatická část močové trubice přímo pod ústím močového měchýře stále více zužuje, až vzniká obstrukce. To vede k problémům v močových cestách a typickým potížím se zvětšenou prostatou, jako je:

 • Slabý proud moči.
 • Přerušované močení, kdy je k vyprázdnění močového měchýře třeba několika pokusů.
 • Problémy se zahájením močení, přestože se vám močit chce.
 • Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře a "zbytkové moči".
 • Odkapávání moči po močení.
 • Náhlé silné nucení na močení a nedobrovolný únik moči.
 • Bolest, pálení a tahání při močení.
 • Krev v moči.

V extrémních případech může zúžením močové trubice dojít až k úplné retenci moči s bolestivým rozšířením močového měchýře. Jedná se o urgentní urologický stav, který vyžaduje okamžité odvedení moči pomocí katétru, tzv. cévkování.

Jak vzniká inkontinence z přetékání? 

Inkontinence způsobená chronickou retencí moči, tj. neschopností se vymočit nebo neúplným vyprázdněním močového měchýře, se podle definice Mezinárodní společnosti pro kontinenci (International Continence Society, ICS) označuje jako inkontinence z přetékání. Hovorově se jí také často říká "dribble inkontinence". 

Jak je její příčina? V důsledku ucpání močové trubice se moč hromadí v močovém měchýři a postupně přetěžuje svaly stěny močového měchýře. Uvnitř močového měchýře se zvyšuje tlak kvůli velkému množství zadržované moči, která nakonec překoná strukturu močové trubice. Výsledkem je neustálé odkapávání moči. Moč se navíc může vracet do ledvin, což vede k zánětu ledvinné pánvičky a v nejhorším případě až k selhání ledvin

Jaké jsou další příčiny inkontinence z přetékání? 

Nejčastější příčinou inkontinence je mechanická překážka pod vývodem močového měchýře, například v důsledku výše popsaného zvětšení prostaty. Jizvy vzniklé nesprávnou katetrizací mohou také vést ke zúžení močové trubice.

TIP: Přečtěte si vše o souvislosti mezi stavem prostaty a vznikem inkontinence u mužů.
 
Inkontinence z přetékání se však může objevit i po jednorázovém akutním přetížení močového měchýře, např. během chirurgického zákroku nebo po něm. Méně časté jsou pak neurogenní nebo psychogenní formy inkontinence, které úzce souvisí s onemocněními, jako je diabetes mellitus, roztroušená skleróza nebo jiná onemocnění nervového systému. 

Jak lze inkontinenci z přetékání diagnostikovat a léčit? 

Aby bylo možné inkontinenci přetékání léčit, je třeba identifikovat vyvolávající základní onemocnění

 • Pokud je podezření na nezhoubné zvětšení prostaty, diagnóza se nejprve stanoví jejím vyšetřením. 
 • Lékař pak určí rozsah onemocnění měřením proudu moči (uroflowmetrie) a zbytkové moči. Zbytková moč je ta, která zůstává v močovém měchýři po vylučování. 
 • Další informace o stupni zvětšení poskytne také ultrazvukové vyšetření.

Je naprosto nezbytné odhalit a případně rozlišit benigní a maligní nádor. Za tímto účelem se krevním testem stanoví nádorový marker "prostatický specifický antigen" (PSA) a v případě potřeby se odebere vzorek tkáně pomocí biopsie.

Možnosti léčby mužské inkontinence v závislosti na spouštěči

Terapie inkontinence z důvodu zvětšení prostaty závisí na stupni obstrukce močové trubice: V počátečních stadiích s malým počtem příznaků je obvykle dostačující léčba léky, ale při zvětšování prostaty a nárůstu příznaků je třeba zvážit operaci jako nejúčinnější léčbu. I po operaci prostaty se ale jako vedlejší účinek často objevuje dočasná inkontinence moči, kterou lze minimalizovat pomocí Kegelových cviků pro muže.  

Léčba neurogenních nebo psychogenních forem inkontinence je obtížnější. Zde je obvykle možná pouze symptomatická léčba. To znamená, že léky se používají ke zmírnění účinků a příznaků jak základního onemocnění, tak inkontinence.

Spolehlivé pomůcky MoliCare vás jistí v každé situaci

Pro mužskou anatomii jsme vyvinuli celou škálu inkontinenčních pomůcek pro mírný až těžký únik moči. Pro lehký a střední únik moči se hodí vložky MoliCare Men, pro střední až těžký únik moči jsou tu MoliCare Men Pants, které se oblékají jako běžné spodní prádlo a nejsou vidět pod oblečením.

Rozvoji inkontinence u mužů napomáhá také přemíra alkoholu – přečtěte si, jak spolu souvisí pití piva a inkontinence

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

17. leden 2022

Související články

Prostata a pivo. Jak spolu souvisí?

Kolik piv už je moc? Pivo, víno i tvrdý alkohol do naší kultury historicky patří a neobejde se bez něj téměř žádná oslava. Do zdravého životního stylu ale alkohol patří jen v omezeném množství. Výzkumy ukazují…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání