Inkontinence u mužů - únik moči trápí až 8 % mužů nad 65 let

V České republice má potíže s únikem dokonce moči každý 4. muž nad 40 let věku. Inkontinence dokonce ovlivňuje jejich život natolik, že se vzdávají svých oblíbených činností a omezují kontakt s okolím. Nejčastěji omezují sport, sex nebo cesty veřejnou dopravou. Obávají se, že to bude vidět nebo cítit. Mezi nejčastější příčiny inkontinence u mužů přitom patří zbytnění nebo operace prostaty, následky operace nebo úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř.

V jakých situacích máte potíže vy?

Abychom mohli společně najít nejpohodlnější řešení vašich potíží s únikem moči a doporučit vhodné inkontinenční pomůcky, musíme nejprve zjistit, jaké jsou okolnosti úniku moči přímo ve vašem případě. Vyberte tu nejvýstižnější situaci, kdy se potíže objevují. Doporučíme vám další kroky a pomůcky, které vám pomohou žít normální život.

Potíže s únikem moči zmírní Kegelovy cviky pro muže

Kegelovy cviky pomáhají procvičovat svaly pánevního dna, které patří mezi základní svalové skupiny lidského těla. Pokud fungují správně, pomáhají řešit potíže s únikem moči, podporují funkci vnitřních orgánů a napomáhají správnému držení těla a vzhledu břicha. Pokud jsou svaly pánevního dna oslabeny, vnitřní orgány v břišní dutině klesají níže a tlačí na močový měchýř. Tak vzniká inkontinence.

Víte, že Kegelovy cviky jsou vhodné i pro muže trpící bolestí zad a obecně muže ve vyšším věku, kdy svalstvo a vazivo ochabuje v přirozeném procesu?
 

Proč by měli muži posilovat?

Cvičte 1–2× denně 5 minut přesně podle návodu a výsledky se brzy dostaví

CVIK 1 – DÝCHÁNÍ

Poloha: Zaujměte základní polohu. Leh na zádech, pokrčená kolena, ruce položte ze strany na břicho.

Provedení cviku: 

 • Svaly okolo konečníku zatněte tak, jako při zadržení větrů, podbřišek lehce vtáhněte k páteři, stáhněte svěrač močové trubice a svaly dolní části břicha zpevněte. 
 • Bedra zůstávají přitisknuta k podložce. 
 • V aktivní pozici doporučujeme výdrž postupně prodlužovat 3, 5 až 7 vteřin. S výdechem postupně všechny svaly uvolněte. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviků.

Správné zásady cvičení - správné dýchání

 

CVIK 2 – MOST

Poloha: Leh na zádech, pokrčená kolena, ruce položte volně podél těla dlaněmi k zemi.

Provedení cviku: 

 • Zatněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek směrem k páteři a zpevněte svaly dolní části břicha. 
 • Mírně nadzdvihněte pánev a v aktivní pozici vydržte 3, 5, 7 vteřin. 
 • Pánev pak pomalu pokládejte zpět na podložku a uvolněte svěrač konečníku i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Správné zásady cvičení - cvik most

 

CVIK 3 – NA BŘIŠE

Poloha: Leh na břiše, ruce složte pod čelem dlaněmi dolů, natažené nohy dejte mírně od sebe.

Provedení cviku: 

 • Během výdechu napřimte páteř, zapněte svěrač konečníku a močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly dolní části břicha. 
 • Lehce zatlačte nárty a boky do podložky a v aktivní poloze prodlužujte výdrž na 3, 5 a 7 vteřin. 
 • Pomalu uvolněte napětí svalů končetin, svěrače i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Správné zásady cvičení - cviky na břiše

 

CVIK 4 – KOČIČÍ HŘBET

Poloha: Klekněte si na všechny čtyři. Dlaněmi se opřete na šířku ramen, kolena jsou na šířku boků pod kyčlemi, prostor mezi lopatkami se nepropadá k podložce, hlava je v prodloužení těla.

Provedení cviku: 

 • S nádechem se jemně vyhrbte a současně zapněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
 • V aktivní poloze prodlužujte postupně výdrž 3, 5, 7 až 10 vteřin. 
 • S výdechem povolte napětí všech svalů a narovnejte záda do výchozí pozice. Nezaklánějte hlavu. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Správné zásady cvičení - kočičí hřbet

 

CVIK 5 – SED NA PATÁCH

Poloha: Sedněte si na paty, ruce volně položte na stehna dlaněmi dolů.

Provedení cviku:

 • Zatněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
 • Zatlačte nárty do podložky a lehce protlačte boky a pánev vpřed. V aktivní poloze vydržte 3, 5 a 7 vteřin. 
 • Pomalu uvolněte napětí svalů dolních končetin, svěrače i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.
   

 

Správné zásady cvičení - sed na patách

 

 

CVIK 6 – MÍRNÝ PODŘEP

Poloha: Rozkročte se na šířku ramen, mírně pokrčte kolena a ruce dejte v bok, případně si ruce můžete opřít o stehna nad koleny.

Provedení cviku: 

 • Zatněte svěrače konečníku a močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
 • S nádechem lehce protlačte boky a pánev vpřed. 
 • V aktivní poloze vydržte 3, 5, 7 a 10 vteřin. S výdechem povolte napětí všech svalů a narovnejte pánev do výchozí pozice.

 

Správné zásady cvičení - mírný podřep

 

 

Každý cvik opakujte 3–5×, cvičte na vhodné podložce a ve vyvětrané místnosti. Alespoň 1 hodinu před cvičením nejezte a cvičte vždy s vyprázdněným močových měchýřem

Gratulujeme, seznámením se s Kegelovými cviky určenými speciálně pro muže jste právě udělali první krok k silnějším svalům pánevního dna a ke zmírnění úniků moči.
 

Inkontinenční vložky a kalhotky pro muže

Pomáhá. Pečuje. Chrání