Jak pečovat o své ledviny

Jak pečovat o ledviny a jak se léčí zánět ledvin?

Jak pečovat o ledviny a jak se léčí zánět ledvin?

Také vám babičky říkaly, ať se teple oblečete, aby vám nenastydly ledviny? Co dalšího můžete udělat pro své ledviny a jak předejít zánětu ledvin? A jak takový zánět vůbec poznat, jak ho léčit a co dělat při zánětu ledvin v těhotenství? Vše se dozvíte v našem článku.

Proč jsou pro nás ledviny tak důležité?

Ledviny filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají při trávení nebo při zvýšené fyzické námaze. Pomáhají také regulovat množství vody v těle, krevní tlak i hladinu minerálů. Vyrovnávají kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamin D, který je důležitý pro silné kosti i imunitu. Ledviny jsou pro nás skutečně životně nezbytným orgánem a měli bychom se o ně správně starat.

Co ledvinám škodí?

 • kouření a nadměrná konzumace alkoholu
 • nedostatečný pitný režim
 • prochladnutí
 • obezita
 • časté užívání léků (například proti bolesti)
 • nedoléčené záněty močových cest
 • nadměrné solení

Co ledvinám prospívá?

 • pití vody a bylinkových čajů
 • zdravá strava
 • psychická pohoda
 • teplo

Příznaky zánětu ledvin

Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět určitě nepřehlédnete. Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou až horečkou, silnou bolestí spodní části zad a potížemi při močení. Moč bývá zakalená, někdy i s příměsí hnisu či krve. Obvyklou příčinou je neléčený zánět močového měchýře, který se dál šíří. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku. Zánětu močového měchýře jsme věnovali jeden z minulých článků.

Příznaky zánětu ledvin v chronické formě jsou mnohem méně nápadné. Může se objevit častější močení, otoky končetin, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Pokud chodíte na pravidelné preventivní kontroly, na zánět by se přišlo z výsledků rozboru moči.

Test na zánět ledvin a následná léčba

Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podívejte se, co vše vlastně lékař z vzorku moči pozná.

Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim.

Co dělat při zánětu ledvin v těhotenství?

Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Pokud se projevuje pouze zvýšenou bílkovinou v moči, bývá léčba bez komplikací. V případě, že má nastávající maminka současně i vysoký krevní tlak, hrozí odumření plodu, nebo předčasný porod.

V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.

Na koho se obrátit při potížích?

Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi. S vyhledáním specialisty ve vašem okolí vám pomůže naše databáze.
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

10. prosinec 2019

Související články

Co pozná urolog z moči?

Co řekne moč o vašem zdravotním stavu? Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky. Ze vzorku moči lze poznat například zánět močo…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání