Strava pro posílení močového ústrojí

Správná životospráva pro zdravé močové ústrojí

Správná životospráva pro zdravé močové ústrojí

O tom, že jídlo významně ovlivňuje náš celkový zdravotní stav, dnes nikdo nepochybuje. Vše, co sníme, vyvolá v těle nějakou odezvu.

Pokud chceme být zdraví, měli bychom usilovat o rovnováhu - jíst převážně zdravé potraviny, nestresovat se a myslet na dostatek pohybu i odpočinku. Pokud se vás týkají potíže s inkontinencí nebo časté záněty močových cest, poradíme vám, jaké potraviny a přírodní doplňky zařadit do vašeho jídelníčku.

Strava pro posílení močového ústrojí

Několikrát denně si dejte syrové ovoce a zeleninu. Ideálně sezónní, lokální, s minimem chemických postřiků či v BIO kvalitě. A nezapomínejte k zelenině a ovoci přidat zdravé tuky. Zeleninu pokapejte olivovým olejem a k ovoci si dejte třeba pár ořechů nebo lžíci ořechového másla.

Zkuste žít bez bílého rafinovaného cukru. Sladit můžete mnohem zdravěji, vyzkoušejte třeba med nebo datlový sirup. Buchtu lze osladit například zralými banány. Vybírejte si libové maso a zařaďte do jídelníčku ryby. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Kdo začne jíst celozrnný kváskový chléb, většinou už jiný ani nechce.

Čínská medicína učí, že orgán můžeme posílit konzumací potravin, které daný orgán připomínají. Pro posílení ledvin tak doporučují například fazole a datle.

Zázračná dýňová semínka

Dýňová semínka jsou bez nadsázky superpotravinou pro zdravé močové ústrojí. Posilují močový měchýř a oslabené pánevní dno. Pomohou tak řešit stresovou inkontinenci, která se týká často žen po porodu a menopauze. Pomáhají také při hyperaktivním močovém měchýři i v počátečních fázích benigní hyperplazii prostaty. Doporučená denní dávka je 25 až 50 gramů. Můžete je jíst samotné, přimíchat do müsli a jogurtu nebo jimi posypat zeleninový či ovocný salát. Koupit se dá také dýňový olej a dýňové tablety.

Přírodní lékárna pro močové cesty

Celá řada bylinek pomáhá ke správnému fungování ledvin a močového měchýře. V lékárnách i prodejnách zdravé výživy najdete velký výběr jednodruhových sušených bylinek i kombinací ve formě urologického čaje. Bylinkám pro močové cesty jsme se podrobně věnovali v minulém článku magazínu Moliklub.

Myslete na pitný režim

Pro zdravé močové ústrojí je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Kolik bychom jich měli denně vypít? Pomůže vám orientační tabulka s doporučením podle věku. Optimální množství tekutin si také můžete vypočítat podle tělesné váhy. Počet kilogramů vynásobte koeficientem 0,035. Takže například osoba, která váží 60 kg, by měla vypít denně minimálně 2,1 litru (60 x 0,035 = 2100).

Při horkých letních dnech nebo namáhavé fyzické aktivitě množství tekutin navyšte. Co pít? Preferujte obyčejnou vodu bez bublinek a neslazené bylinkové čaje.

Věk

Doporučený příjem tekutin

od 2 do 3 let

1,3 l

od 4 do 8 let

1,6 l

od 9 do 13 let

1,9 l (dívky) - 2,1 l (chlapci)

dospělí a děti od 14 let

2 l (ženy) až 2,5 l (muži)

 

Jednoduché cvičení s velkým efektem

Inkontinence a potíže s močením ve většině případů souvisí s povoleným svalstvem pánevního dna. Kegelovy cviky vám pomohou s jeho posílením. Věnujte cvičení alespoň 5 minut denně a výsledky se brzy dostaví. Cvičení doporučujeme všem, nečekejte až na první obtíže. Nejde jen o inkontinenci, posílené pánevní dno je důležité pro ploché břicho, správné držení těla a intenzivnější prožitky při milování. Seznamte se s tímto účinným cvičením, u kterého se přitom ani nezapotíte.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

28. únor 2019

Související články

Máte hyperaktivní močový měchýř?

Příznaky hyperaktivního močového měchýře Jde o poměrně častý problém, týká se až každého 6. dospělého Evropana staršího 40 let. Do 50 let trápí hyperaktivní močový měchýř hlavně ženy, ale s věkem se poměr žen …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání