Víte, co znamená paradoxní inkontinence a co ji může způsobovat?

Víte, co znamená paradoxní inkontinence a co ji může způsobovat?

Víte, co znamená paradoxní inkontinence a co ji může způsobovat?

Paradoxní inkontinenci můžete znát také pod označením inkontinence z přetékání. Týká se osob, které z různých důvodu nedokáží zcela vyprázdnit močový měchýř a následně může docházet k nechtěnému úniku moči. Někdy jde o únik v podobě pár kapek, v jiných případech může jít i o větší množství moči.

Nejčastější příčiny paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinenci způsobuje neprůchodnost močové trubice nebo její nervové poškození. Příčin může být celá řada: 

  • Zvětšená prostata u mužů
  • Ucpání močové trubice nádorem, močovými kameny 
  • Nervové poškození po poranění mozku a míchy
  • Zúžení nebo zjizvení močové trubice (například jako komplikace po katetrizaci)
  • Vyhřezlé ploténky
  • Roztroušená skleróza
  • Cukrovka
  • Parkinsonova nemoc
     

Paradoxní inkontinence se může objevit také při užívání léků, které mají vliv na komunikaci mezi nervovým systémem a močovým měchýřem. Jde například o antikonvulziva, která se používají pro léčbu a prevenci epileptických záchvatů, či některá antidepresiva.

Jak velký je objem močového měchýře?

U dospělého člověka se kapacita močového měchýře pohybuje od 600 do 1200 ml. Na toaletu se nám ale začne chtít už před maximálním zaplněním. Udává se, že zhruba ve chvíli, kdy je v močovém měchýři 400 ml.


Při správném fungování močového systému, dojde k vyprázdnění celého obsahu močového měchýře. Při paradoxní inkontinenci ale část moči dál v měchýři zůstane a následně může docházet k jejímu samovolnému úniku v různém množství.

TIP: Zjistěte v jednom ze starších článků, zda může močový měchýř prasknout.

Proč se paradoxní inkontinence týká častěji mužů?


I když inkontinence se vyskytuje častěji u žen, u paradoxní inkontinence je tomu naopak. Nejvíc případů tohoto typu inkontinence totiž způsobuje zvětšená prostata. U mladých mužů váží prostata od 29 do 40 gramů. S přibývajícími roky se ale žláznaté buňky vlivem hormonů zvětšují a zároveň narůstá počet svalových a vazivových vláken. Prostata se může zvětšit opravdu výrazně, v ojedinělých případech přesáhne její hmotnost i 200 gramů.  


Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici, zpomaluje tok moči a může být příčinou inkontinence. Naštěstí se dá benigní hyperplazie prostaty, což je odborný výraz pro zvětšenou prostatu, efektivně léčit. V počátečních stádiích se využívají léky, při výraznějším zvětšení se doporučuje operace
 

TIP: Seznamte se s inkontinenčními pomůckami pro muže. Jejich anatomický tvar zajišťuje pohodlné nošení.

Svěřte se lékaři


S příznaky jakéhokoliv typu inkontinence se svěřte lékaři, v počáteční fázi je léčba vždy jednodušší. Obrátit se můžete na svého praktického lékaře, urologa či gynekologa. V případě potřeby vás odešle ke specialistovi, kde se určuje rozsah inkontinence měřením proudu moči (uroflowmetrie) a zbytkové moči, která zůstává v močovém měchýři. 


Spolehlivé inkontinenční pomůcky


I při mírném úniku moči nepoužívejte běžné intimní či menstruační vložky, ale volte specializované inkontinenční pomůcky. Spolehlivě absorbují tekutinu a neutralizují zápach

 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

14. září 2022

Související články

Může močový měchýř prasknout?

Poslední otázka nás zaujala i proto, že právě prasknutí močového měchýře bylo údajně příčinou smrti slavného astronoma a alchymisty Tycho Brahe. Rozhodli jsme se najít odpověď.  Trocha anatomie Moč se …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání