Konzultace s lékářem před hysterektomií

Inkontinence po hysterektomii

Inkontinence po hysterektomii: Jaká jsou doporučení pro zlepšení?

Hysterektomie a operace dělohy mohou být příčinou rozvoje inkontinence. Co se doporučuje pro zmírnění či odstranění potíží s úniky moči? A jak vlastně hysterektomie probíhá? Zaměřili jsme se na nejčastější otázky kolem těchto ryze ženských operací.

Co je hysterektomie a kdy se provádí?

Hysterektomie znamená chirurgické odstranění dělohy. Provádí se v celkové narkóze a může být celková, nebo částečná.  

Nejčastější důvody pro odstranění dělohy:

 • Děložní myomy, které nereagují na léčbu.
 • Endometrióza (výskyt děložní sliznice mimo dělohu).
 • Poranění dělohy.
 • Rakovina dělohy, vaječníků či děložního čípku. 
 • Závažné komplikace po porodu (například nezastavitelné krvácení, prasknutí dělohy či vrostlá placenta).
 • Sestup či výhřez dělohy.
 • Vážné poruchy menstruačního cyklu.
 • Infekce dělohy.

Jak operace probíhá?

Operaci je možné provést několika metodami. Pokud to nález umožňuje, upřednostňuje se ta nejméně invazivní. Na použité chirurgické metodě závisí i rychlost zotavení. Ženy po vaginální a laparoskopické hysterektomii mají obvykle kratší dobu hospitalizace i následné domácí rekonvalescence než po abdominální hysterektomii.

Vaginální hysterektomie

Děloha se při vaginální hysterektomii odstraňuje přes pochvu. Výhodou operace je minimální pooperační bolestivost a nezanechává viditelnou jizvu na břišní stěně. Aby mohla být operace provedena touto metodou, musí být děloha menších rozměrů a dostatečně pohyblivá.

Abdominální hysterektomie

Při abdominální hysterektomii dochází k odstranění dělohy břišní cestou. Jde o nejčastější gynekologickou operaci. Děloha se odstraňuje samostatně, nebo i s vejcovody a vaječníky.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie patří k nejmodernějším gynekologickým operacím. Kombinuje laparoskopii a vaginální operaci. Výhodou je minimální pooperační bolestivost a menší jizvy na břiše, hlavní jizva je skryta v pochvě. 

Jaké komplikace se mohou vyskytnout?

V průběhu operace může dojít k poranění močového měchýře, močovodu či střev. Objevit se také mohou pooperační komplikace.

 • bolest při pohlavním styku (dyspareunie)
 • infekce močových cest
 • sestup močového měchýře
 • rozvoj inkontinence moči
 • retence moči

Inkontinence po provedené hysterektomii

Po operaci či odstranění dělohy se mohou objevit obtíže při močení a úniky moči. V některých případech je potřeba zavést do močového měchýře cévku a vyčkat, než opadne pooperační otok tkání.
Pokud se objeví inkontinence, jde obvykle o stresovou inkontinenci. K úniku moči tak dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při zakašlání, smíchu či prudkém pohybu. Velmi dobrých výsledků můžete dosáhnout s posílením pánevního dna. Svalstvo, které je dostatečně pevné a pružné zároveň, totiž dobře zvládá zvýšený nitrobřišní tlak, a inkontinence se tak zmírní, či zcela vymizí

Cvičení po operaci či odstranění dělohy

Po operaci si dopřejte dostatek odpočinku a následně začnete s krátkými procházkami. Chůze pomáhá s obnovením fyzických sil i se zpevněním pánevního dna. Minimálně 6 týdnů po operaci se vyhněte joggingu, aerobicu a podobně náročným aktivitám. Prvních 6 týdnů se také doporučuje nezvedat těžká břemena nad 5 kg. 

S posilováním pánevního dna můžete začít již po týdnu až dvou od operace. Jednoduché cviky se snadno naučíte podle našich videonávodů s Kegelovými cviky.

Nevzdávejte se aktivního způsobu života

Ženy, u kterých se objeví inkontinence, se často stáhnou do ústraní. Některé začnou využívat menstruační vložky či složený toaletní papír a strachují se, že něco bude vidět nebo cítit. I s inkontinencí ale můžete žít aktivně.

Moderní inkontinenční pomůcky spolehlivě absorbují tekutinu a neutralizují zápach. Jsou pohodlné a nenápadné. Inkontinenční vložky MoliCare Lady se vyrábí v 8 variantách podle stupně savosti. Nevíte, kterou variantu vybrat? Zkuste náš průvodce výběrem pomůcek.

Znamená hysterektomie předčasný přechod?

Pokud byla odstraněna pouze děloha, žena po operaci nemůže menstruovat ani otěhotnět, ale její hormonální stav zůstává beze změny. Vaječníky dál fungují a jejich hormonální činnost s věkem postupně přirozeně klesá.

Pokud ale byly při operaci odstraněny i vaječníky, dojde k náhlému poklesu ženských pohlavních hormonů. Nastane tedy předčasný přechod s obvyklými příznaky jako jsou například návaly horka, pocení, bolesti hlavy, změny nálad či poruchy spánku. V těchto případech je vhodné nasadit hormonální léčbu. 

TIP: Přečtěte si také článek o perimenopauze a zjistěte, v čem se liší od menopauzy.
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

6. březen 2023

Související články

Menopauza a inkontinence

Co je menopauza? Menopauzou označujeme období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, snižuje tvorba estrogenu a progesteronu. Menstruace postupně slábne, prodlužují se intervaly a nakonec úplně …

Máte hyperaktivní močový měchýř?

Příznaky hyperaktivního močového měchýře Jde o poměrně častý problém, týká se až každého 6. dospělého Evropana staršího 40 let. Do 50 let trápí hyperaktivní močový měchýř hlavně ženy, ale s věkem se poměr žen …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání