Týden kontinence připomene možnosti terapie a léčby úniku moči

Týden kontinence připomene možnosti terapie a léčby úniku moči: Často pomůže psychický trénink

Týden kontinence připomene možnosti terapie a léčby úniku moči: Často pomůže psychický trénink

Kromě tabu, které téma inkontinence často obklopuje, je hojně rozšířený názor, že se s únikem moči nedá nic dělat a nezbývá než trpět. To ale není pravda: 80 až 90 % lidí postižených inkontinencí se totiž po léčbě nebo terapii nastavené lékařem cítí mnohem lépe. Přečtěte si k příležitosti týdne kontinence, který se letos koná mezi 21.–26. červnem , jaké máte možnosti léčby v závislosti na příčině, typu příznaků, závažnosti inkontinence močového měchýře a vaší životní situaci.

Behaviorální terapie: Lepší zvládnutí nutkání na močení pomocí tréninku močového měchýře a toalety

Ačkoli to může znít překvapivě, na vyprazdňování močového měchýře v určitou dobu si můžete "zvyknout". Vyprazdňováním močového měchýře ve stanovených časech a intervalech se přizpůsobí tomuto rytmu a "zapomene" na nutkání na močení mezi těmito časy. 

Pokud vám lékař doporučí jako terapii nácvik vyprazdňování močového měchýře, budete muset své návštěvy toalety na začátku dokumentovat v tzv. mikčním deníku nebo deníku močového měchýře. Zapisujte si, jak často chodíte na toaletu, kolik moči vymočíte a kolik tekutin vypijete. Poznamenejte si také situace, ve kterých k "nehodám" dochází. Pak je třeba, aby si váš močový měchýř zvykl na pevný rytmus. To znamená, že intervaly by měly být v průběhu dne co nejstálejší.

Pokud se vám podaří dodržet stanovené časy i přes nutkání na močení, zjistíte, že můžete postupně prodlužovat intervaly mezi plánovanými návštěvami toalety. Možná vám pomůže informace, že nutkání na močení prakticky nikdy netrvá déle než 5 minut, a když se dostanete přes tyto minuty, vyhráli jste "bitvu". A ještě jedna věc: Vždy byste měli chodit na toaletu v čase, který jste si stanovili – i když zrovna "nemusíte".

Psychoterapie: Zdravé duše pomáhá kontinenci

Každý z nás zná nutkavou potřebu jít na toaletu, když jsme velmi rozrušení (např. před zkouškou). Psychika totiž může mít na inkontinenci zásadní vliv a zhoršuje ji například nervozita, stres nebo úzkost. Nemluvě o samotném stresu z inkontinence. Psychoterapeutické přístupy nebo relaxační techniky mohou pomoci tento začarovaný kruh přerušit. Konkrétní možnosti léčby, např. v případě dráždivého močového měchýře, však nejlépe doporučí psycholog po individuální konzultaci.

Fyzioterapie: Trénink pánevního dna a elektrostimulace k posílení svalů pánevního dna 

Hodně pomáhá také cílený trénink na posílení svalů pánevního dna. Je totiž nesmírně důležitý pro uzavírací schopnost močového měchýře. Je užitečnou podporou během těhotenství, ale i před ním nebo po něm. Během tréninku posilujete svaly pánevního dna a můžete také obnovit poškozené svalové struktury. Kromě toho si po krátké době začnete své pánevní dno uvědomovat a můžete ho vědomě napínat, když budete mít silnou potřebu močit. Nejlepší je začít cvičit pod odborným dohledem, například fyzioterapeuta, protože na začátku není tak snadné zatínat ty správné svaly a účinně je tím trénovat. 

TIP: Elektrostimulace a biofeedback pro léčbu inkontinence

Protože svaly pánevního dna není snadné trénovat, zejména v počátcích, lze jako podporu použít tzv. biofeedback nebo elektrostimulaci. Biofeedback vám pomůže lépe vnímat funkce vašeho těla, protože malá sonda při cvičení přenáší naměřené hodnoty do počítače. Zjistíte tak například, zda procvičujete ty správné svaly pánevního dna. Pro elektrostimulaci jsou zase vhodné tzv. vaginální čípky. Tato malá závaží ve tvaru čípku vložíte do pochvy a držíte je tam několik minut napínáním pánevního dna.

Medikamentózní léčba: Úlevové a podpůrné léky

Faktem je, že neexistují léky, které by inkontinenci vyléčily – ať už u žen, nebo u mužů. V případě mírné urgentní inkontinence však lze příznaky pomocí léků zmírnit. Jaké máte možnosti?

  • Stejně jako se antibiotiky léčí infekce močových cest, lze jimi zlepšit i příznaky močové inkontinence (např. úporné nucení na močení).
  • Anticholinergika jsou součástí standardní farmakoterapie urgentní inkontinence nebo hyperaktivního močového měchýře. Používají se ke zmírnění neustálého nucení na močení a častého močení. Více si o nich můžete přečíst v článku o účinných látkách v lécích na inkontinenci
  • Účinná látka duloxetin, původně antidepresivum, se nyní používá také k léčbě stresové inkontinence u žen. V nejširším slova smyslu zajišťuje, že močový měchýř vydrží větší tlak, aniž by došlo k úniku moči.

Vezměte prosím na vědomí, že všechny uvedené léky mohou mít kromě účinku i nežádoucí účinky. Příjem a individuální dávkování je proto třeba konzultovat s lékařem.

Chirurgická léčba: Těžké formy inkontinence mohou být operovatelné

Pokud jste vyčerpali běžné konzervativní metody léčby, lze po konzultaci s lékařem zvážit chirurgický zákrok. V souvislosti s těžkou inkontinencí je možné provést následující chirurgické zákroky: 

  • Vaginoplastika – v případě vyhřezlé dělohy se zpevňují svaly pánevního dna a zavádí se takzvaná vaginoplastika, která zpevňuje perineum.
  • Operace prostaty – pokud je močová trubice u mužů blokována prostatou, lze ji chirurgicky odstranit. Samotná operace však s sebou nese i riziko inkontinence po zákroku, protože v některých případech dochází k poranění svěračového svalu.
  • Závěsná operace močového měchýře – pomáhá obnovit normální anatomii pánevního dna nebo močového měchýře. Přečtěte si o závěsné operaci více.
  • Kolposuspenze – zajistí, aby močová trubice neklesla příliš nízko. 

TIP: Terapie onemocnění, které inkontinenci způsobuje nebo k ní přispívá

Pokud inkontinence vzniká v důsledku jiného základního onemocnění, je nejdůležitější zaměřit se jako první právě na něj. Typicky jde o onemocnění nervového systému, nezhoubné nebo zhoubné zvětšení prostaty, kameny v močovém měchýři, metabolické onemocnění nebo infekce močových cest.

Bylinná terapie: Využijte pomoc z přírody 

Po konzultaci s ošetřujícím lékařem mohou za pokus o léčbu mírné inkontinence moči stát i přírodní domácí prostředky z "bylinné lékárny" – zejména proto, že vedlejší účinky jsou víceméně vyloučeny. Například pití bylinných čajů může podpořit vaši pohodu, mnoho lidí také nedá dopustit na brusinkovou šťávu. Zklidňující a dekongestivní účinek bylinných přípravků může pomoci harmonizovat činnost močového měchýře.

Životní styl je na prvním místě, když řešíte inkontinenci 

Existují určité rizikové faktory, které inkontinenci podporují nebo zhoršují. Mnohé z nich můžete ovlivnit. 

  • Základem je zdravá strava. Měla by být bohatá na vlákninu (například celozrnné pečivo nebo luštěniny) a obsahovat 5 porcí různých druhů ovoce a zeleniny denně. 
  • Důležitý je pravidelný a dostatečný příjem tekutin. Mnoho lidí trpících únikem moči si myslí: "Když budu méně pít, budu muset méně chodit na záchod." To však není pravda, protože pití obecně podporuje funkci ledvin. Méně tekutin tak znamená, že moč je koncentrovanější a může ještě více dráždit močový měchýř. Ideální je pít neperlivou a nesycenou vodu, ovocné a jemné bylinné čaje. Je také důležité vědět, že některé nápoje jsou močopudné. Proto je lepší vyhnout se kávě, kofeinovému čaji nebo alkoholickým nápojům. 

TIP: Přečtěte si, jaké potraviny inkontinenci zmírňují a naopak.

  • Nadváha jako rizikový faktor. Břišní tuk zatěžuje pánevní dno a močový měchýř, takže ti, kterým se podaří snížit svou hmotnost, mají větší šanci inkontinenci předejít nebo ji zmírnit. K šetrnému hubnutí a zmírnění příznaků pomáhá cvičení a sport. Vyvážený cvičební program by měl zahrnovat silový trénink pro zlepšení svalového systému, vytrvalostní trénink pro posílení kardiovaskulárního systému a balanční a protahovací cvičení pro zvýšení celkové flexibility. Pánevní dno přirozeně posiluje i řada sportů, jako je plavání, jízda na kole, jóga nebo pilates.

TIP: Přečtěte si, jak obezita souvisí s inkontinencí.

Inkontinenci můžete řešit a nejen tiše trpět

Ať už se jedná o prevenci, konkrétní terapii nebo pomůcky – se správným balíčkem opatření můžete vést bezstarostný život. Váš lékař vám takový balíček na míru vašim problémům pomůže sestavit.
 

21. červen 2022

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání