Mladá žena hledá informace o inkontinenci v mladém věku

Inkontinence u mladých žen

Inkontinence ve 30: Jaké mohou být příčiny inkontinence u mladých žen?

Když se řekne inkontinence, většině z nás se vybaví představa osob seniorského věku. Ano, riziko potíží s úniky moči stoupá spolu s věkem, ale mohou se objevit u mladších osob. A to i výrazně mladších, než bychom očekávali. Jaké mohou být důvody a co se dá udělat pro zlepšení?

Inkontinence u mladých žen

V tomto článku se zaměříme výhradně na inkontinenci u mladých žen, inkontinenci u mladých mužů jsme se věnovali v jednom z minulých článků. Podle průzkumů se inkontinence v některé fázi života objeví přibližně u 50 % žen, někdy se jedná pouze o dočasný stav. Odhaduje se, že lékaři se svěří pouze 1 z 10 žen. Ano, jde o velmi intimní záležitost, ale vždy je potřeba myslet na to, že léčba v počáteční fázi je jednodušší a efektivnější. 

Nejčastěji inkontinence souvisí s těhotenstvím a porodem

U mladých žen se inkontinence nejčastěji objevuje během těhotenství a po porodu. Důvodem je povolení svalstva pánevního dna. Během těhotenství se navíc kvůli rostoucímu miminku zmenšuje kapacita močového měchýře a při porodu zase může dojít i k poranění močových cest. Myslíte, že by to mohl být právě váš případ? Doporučujeme prozkoumat náš starší článek o souvislosti inkontinence s těhotenstvím a porody

Další možné příčiny inkontinence u mladých žen

Zánět močových cest

Inkontinence může být jedním z projevů zánětu močových cest. Tohoto onemocnění si obvykle nelze nevšimnout, většinou se objevuje výrazné pálení při močení, ale zánět může probíhat i skrytě. Lékař ho snadno zjistí ze vzorku moči a nasadí vhodná antibiotika. V počáteční fázi zánětu mohou pomoci i brusinky a další pomocníci z přírody.

Neurologické příčiny

Močový měchýř vysílá při zaplnění signál do míchy, a ta následně vydá pokyn k vyprázdnění. Pokud tato komunikace nefunguje správně, objevují se úniky moči například při běhu, cvičení či poskoku. Při podezření, že by toto mohlo být příčinou, doporučí lékař pacienta na neurologické vyšetření.

Fyzické přetížení

Časté zvedání těžkých břemen či náročná sportovní aktivita vyvíjí tlak na svalstvo pánevního dna a může se rozvinout močová inkontinence. Ze studie, do které se zapojilo 154 mladých sportovkyň, vyšlo, že 28 % z nich má potíže s únikem moči. Výsledky se ovšem významně lišily podle druhu sportu. Z golfistek potíže s inkontinencí neuvedla žádná z účastnic průzkumu, ale naopak u gymnastek bylo číslo velmi vysoké – inkontinenci potvrdilo 67 % dotazovaných žen

Operace ženských orgánů

Při operaci ženských orgánů může dojít k poranění močových cest. Ve většině případů jde naštěstí pouze o dočasný stav. Podívejte se na článek o úniku moči po hysterektomii.

Často pomohou speciální cviky na pánevní dno

Velmi dobrých výsledků můžete dosáhnout cvičením pánevního dna. Cviky se snadno naučíte podle našich bezplatných videonávodů. Aktivaci a povolení pánevního dna můžete po natrénování naprosto nenápadně procvičovat i třeba při cestě veřejnou dopravou nebo ve frontě u pokladny. Se zpevněním pánevního dna pomáhá také pravidelná chůze, důležité je ovšem správné držení těla. S nácvikem vám pomůže fyzioterapeut.  

Obraťte se na odborníka

Překonejte ostych a promluvte si o potížích s inkontinencí se svým lékařem. Obrátit se můžete na svého praktického lékaře či gynekologa. Snadno odhalí například zánět močových cest a pokud bude příčina inkontinence jiná, odešle vás lékař na urologické vyšetření. Není, čeho se obávat – přečtete si, jak vyšetření na urologii probíhá. Na inkontinenci existuje řada léků i chirurgických metod. Čím dříve přijdete, tím jednodušší bývá léčba.

Proč není menstruační vložka řešením?

Ženy, u kterých se objeví inkontinence, často sáhnou po menstruačních vložkách. Ty ale při úniku moči nejsou vhodným řešením, hrozí protečení a nedokáží neutralizovat zápach. I při mírné inkontinenci doporučujeme používat speciální inkontinenční vložky MoliCare Lady. Tyto spolehlivé, pohodlné a nenápadné vložky se vyrábí v několika stupních savosti, které poznáte podle ikon kaphartmek na obalu.
 

14. duben 2023

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání