8 kroků, jak žít s inkontinencí bez obav a omezení

8 kroků, jak žít s inkontinencí bez obav a omezení

8 kroků, jak žít s inkontinencí bez obav a omezení

Je zcela normální, že lidé, kteří trpí určitým stresem nebo bolestmi, si vytvoří vlastní strategie, jak se s nimi vypořádat. Únik moči postihuje miliony lidí na celém světě a jejich “vyrovnávající strategie” sahají od omezování pitného režimu až po společenskou izolaci ze studu nebo strachu z nepříjemných situací, pachů nebo "nehod". Místo strategie vyhýbání však může být velmi užitečná vědomá konfrontace a aktivní plánování. Pomohou vám bezstarostně si užívat každodenní život: ať už na setkání s přáteli, při sportu, v práci nebo na výletech.

Krok 1: Přiznat si problém s únikem moči 

Mnozí lidé trpící inkontinencí jdou tak daleko, že problém slabosti močového měchýře zcela popírají: podle studie "Breaking the Silence”  více než 52 % respondentů uvedlo, že si mysleli, že jejich příznaky jsou pouze dočasné. Přesto 69 % z nich tvrdí, že slabost močového měchýře negativně ovlivňuje celý jejich život. 

Naše první rada proto zní: Nepopírejte svůj problém. Mluvte otevřeně o inkontinenci a jednejte! S odbornou radou lékaře, správnou léčbou a správnými přípravky budete moci čelit "strašidlu" inkontinence a znovu se aktivně zapojit do života

TIP: Přečtěte si, jak poznat, že trpíte únikem moči.

Krok 2: Sledujte svůj životní styl a stravu

Trápí-li vás inkontinence, důležitá je uvědomělá a zdravá strava (ne příliš kořeněná a ne příliš kyselá), dostatečný příjem tekutin a pohyb, stejně jako omezení kouření nebo více času na relaxaci.

Důležitá je zejména výživa. Pro zdraví obecně, ale zejména také pro problémy s močovým měchýřem. Kromě toho je nadváha jedním z rizikových faktorů inkontinence. Pokud tedy zhubnete, můžete příznakům předejít nebo je zmírnit.

Z hlediska prevence je také důležité vědět, že existují potraviny a nápoje, které jsou močopudné. Měli byste se například vyhýbat některým druhům ovoce a zeleniny (grapefruit, zelí nebo kořenová zelenina), kávě, čajům s kofeinem a alkoholickým nápojům. Přečtěte si více o nápojích a jídlech, které zhoršují inkontinenci.

Krok 3: Stavte mosty, které vám pomohou v každodenním životě 

  • Zvážte uspořádání svého pracoviště tak, abyste se snadno a rychle dostali na toaletu.
  • Na neznámých místech se ujistěte, že víte, jak se co nejrychleji dostat na blízkou toaletu, než budete potřebovat opravdu na záchod.
  • Někdy také pomáhá vědomě si naplánovat relaxační přestávky a vyhýbat se hektickým situacím. Stres a napětí totiž mohou zvyšovat tlak v močovém měchýři. 
  • Při nákupu nového oblečení, například kalhot, se ujistěte, že se dá snadno oblékat a svlékat

Krok 4: Nebojte se svěřit druhým v každodenním i pracovním životě 

Výše uvedená studie to dokazuje: Pokud se lidé dokážou otevřít druhým, může jim to velmi pomoci. Nejde však jen o další postižené osoby, příbuzné nebo přátele. 53 % českých účastníků německé studie se slabostí močového měchýře přiznalo, že se nesvěřují ani svému partnerovi. Přesto 57 % respondentů uvedlo, že se po takovém rozhovoru cítili mnohem lépe.

A funguje to tak i v pracovním životě, pokud kolegové znají vaši situaci. Společně můžete vytvořit strategie pro váš každodenní pracovní život. Jen díky tomu, že se o tom mluví, lze snadno a rychle vyřešit i tak banální problémy, jako je chybějící odpadkový koš na pánských toaletách. Zde by však mohla pomoci i anonymní zpráva do schránky podnětů a stížností. 

Krok 5: Užívejte si sexu s inkontinencí

Mnoho lidí si myslí, že inkontinence znamená konec sexuálního života. Ve skutečnosti může být opak pravdou! Sex přirozeně posiluje svaly pánevního dna, což zvyšuje schopnost uzavírání močového měchýře, zejména ve stresových situacích. Silné svaly pánevního dna mají navíc další výhodu: lepší orgasmus! 

Ale samozřejmě se mohou stát drobné nehody. Nejlepší je být k partnerovi otevřený. Možná vám bude vyhovovat omyvatelná podložka do postele? Nejdůležitější ale je, abyste si nenechali vzít radost z nejkrásnější zábavy na světě.

Krok 6: Najděte si svou individuální cestu k léčbě

V závislosti na příčině a formě inkontinence existuje celá řada možných terapií:

Krok 7: Spoléhejte se na vysoce kvalitní inkontinenční výrobky 

Dobré inkontinenční výrobky nemají nic společného s pocitem nošení "pleny". Moderní pomůcky totiž chrání bezpečně a diskrétně – jsou absorpční, neutralizují zápach, jsou pohodlné a šetrné k pokožce. Ať už potřebujete speciální vložku, nebo jednorázové kalhotky pro ještě větší volnost pohybu a ochranu – široká nabídka produktů vám zaručí, že najdete přesně tu inkontinenční pomůcku, která vyhovuje vašim potřebám a vaší osobní životní situaci. 

TIP: Proklikejte si náš průvodce výběrem pomůcek, který vám doporučí tu nejvhodnější pro vás a váš typ inkontinence.

Krok 8: Užívejte si aktivní každodenní život

Poslední a nejdůležitější krok je v hlavě. Získat znovu sebedůvěru, nedívat se na sebe jako na nemocného, ale najít chuť do života, který i s inkontinencí můžete žít na 100 %.

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

17. březen 2022

Související články

Sexem proti inkontinenci

Močová inkontinence Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým se ale naštěstí dá efektivně bojovat. Důležitou součástí boje proti úniku moči je cvičení, které by mělo být automaticky součástí zdravéh…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání