Jsem inkontinentní? Aneb příznaky rozvíjející se inkontinence

Jsem inkontinentní? Aneb příznaky rozvíjející se inkontinence

Jsem inkontinentní? Aneb příznaky rozvíjející se inkontinence

Co může naznačovat, že jste vy nebo někdo jiný inkontinentní? Zjistěte, jak závažný je váš únik moči a jak můžete řešit citlivou problematiku inkontinence s blízkým člověkem, kterého trápí. Jen tak můžete začít konečně řešit své potíže pomocí odborných doporučení a profesionálních pomůcek a kosmetiky.

Obecné příznaky, příčiny a symptomy močové inkontinence

Inkontinence, lidově nazývaná slabost močového měchýře, má mnoho podob a příčin. U všech, kterých se týká, ale obvykle přináší negativní dopad na sebevědomí a vede k sociální izolaci. Je pochopitelné, že se lidé zdráhají diskutovat o indíciích, že se jich týká únik moči v širokém okruhu přátel, protože se jedná o mimořádně intimní téma. A stud zároveň často brání lidem navštívit lékaře hned, jakmile se objeví první příznaky močové inkontinence. Řešení odkládají a únik moči řeší svépomocí – třeba použitím nevhodných pomůcek, jako jsou menstruační vložky u žen.Lidé, kteří trpí inkontinencí, však nejsou zdaleka sami: Podle odhadů se stejnými otázkami ohledně inkontinence právě teď zabývají miliony lidí.

Pro aktivní a bezstarostný každodenní život inkontinentní osoby je důležité rozpoznat příznaky a brát je vážně. Moderní pomůcky, ale také léčba léky nebo fyzioterapie formou Kegelových cviků, dnes umožňují žít téměř normální život i bez plné kontroly nad močovým měchýřem. Prvním krokem je však otevřený rozhovor o tomto stavu, ať už s důvěryhodnou osobou, nebo s rodinným lékařem.

Které příznaky tedy indikují slabost močového měchýře?

Močová inkontinence je jakákoli nedobrovolná ztráta moči, ať už po kapkách, nebo ve velkém množství. Výraz "inkontinence" je odvozen z latinského slova "incontinens" a znamená něco jako "nedržet se při sobě". Schopnost kontroly vyprazdňování močového měchýře (mikce) totiž může být v průběhu života narušena a stát se problémem, zejména ve stáří. Proto je inkontinence zvláště častá u starších osob ve věku nad 65 let. Slabost močového měchýře se ale může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií a pohlaví. 

 • Inkontinencí moči trpí 3x častěji ženy než muži.
 • U žen se projevuje zejména stresová inkontinence, tj. únik moči při fyzické námaze.
 • Ženské inkontinenci nahrává také těhotenství, které může vyvolat dočasnou nebo dlouhodobou slabost močového měchýře.

Kromě inkontinence moči existuje také inkontinence stolice, která se však vyskytuje mnohem méně často, a to hlavně v souvislosti se stářím.

Jsem inkontinentní?

Určitě znáte mezi svými blízkými někoho, kdo neustále potřebuje na záchod – to však není hned známkou inkontinence. Lidé, kteří během dne pijí hodně tekutin, a proto musí častěji močit, nejsou inkontinentní. Ztrácíte-li však moč nedobrovolně, například při kašli, kýchnutí nebo zvedání nějakého předmětu, máte často tak silné nutkání na močení, že to ani na toaletu nestihnete, nebo se někdy ráno probudíte a zjistíte, že je postel mokrá? Pak máte typické příznaky slabosti močového měchýře.

Jakým typem inkontinence trpím?  

Kdy a kolik moči ztrácíte, může napovědět, jaký typ inkontinence máte a jak ji lze léčit. Časté jsou následující typy inkontinence: 

 • Stresová inkontinence vzniká při poškození svalů pánevního dna a/nebo svěrače močového měchýře. K úniku moči dochází při fyzicky stresových situacích. Mezi spouštěče patří zvedání těžkých předmětů nebo kašel, kýchání či smích. Ženy jsou postiženy častěji než muži.
 • Inkontinence z přetékání (inkontinence způsobená chronickou retencí moči) je stav, kdy se močový měchýř nemůže zcela vyprázdnit. Vývod močového měchýře nebo močová trubice je buď zúžená překážkou, nebo jsou svaly močového měchýře oslabené. Inkontinence přetékající moči je častá zejména u starších mužů. Nejčastější příčinou je ucpání močové trubice zvětšenou prostatou.
 • Močová inkontinence je způsobena tím, že se svaly močového měchýře stahují buď příliš často, nebo příliš málo. To způsobuje náhlé nutkání na močení, i když močový měchýř není plný. Zpočátku lze často moč zadržet, ale pokud se zhorší, moč nekontrolovaně vytéká.
 • Reflexní inkontinence je porucha přenosu informací z močového měchýře do mozku. Problémy s nervovým systémem, jako je poškození nervů v míše nebo mozku, způsobují nedobrovolnou ztrátu moči.
 • Extrauretrální inkontinence znamená náhlý nebo trvalý únik moči, například kvůli píštělům způsobených zánětem, úrazem, nádorem nebo vrozenou vadou. Fistuly jsou malé kanálky, které se mohou vyvinout uvnitř těla. Pokud je píštěl spojena s močovým měchýřem a pochvou nebo konečníkem, vytéká moč touto píštělí ven.

Mohou se vyskytnout i smíšené formy, přičemž nejčastější formou je směs urgentní a stresové inkontinence.

 • Dočasná inkontinence po těhotenství nebo operaci prostaty. Příznaky často opět zcela vymizí.
 • Fekální inkontinence: Poměrně vzácná forma inkontinence znamená nedobrovolné vypouštění větrů, tekutiny nebo pevné stolice.

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky slabosti močového měchýře, je nezbytné, abyste kontaktovali svého praktického lékaře. Terapeutická léčba může být velmi úspěšná, zejména u mírných forem.

Jak pomoci blízkému, který trpí inkontinencí a zdráhá se ji řešit?

Inkontinence je téma, o kterém není snadné mluvit – ať už jste postiženi sami, nebo máte podezření, že inkontinencí trpí někdo jiný. Jak rozpoznat slabost močového měchýře u někoho jiného a co můžete aktivně udělat, abyste mu pomohli

Příznaky, že je člověk postižen inkontinencí

 • Zápach moči, ať už osobní, nebo v domě či bytě.
 • Dříve aktivní člověk se stále více uzavírá do sebe a chce vycházet z domu jen na krátkou dobu.
 • Toalety musí být vždy poblíž a výlety nebo aktivity se konají pouze tehdy, když je jasné, že toalety jsou na místě k dispozici.
 • Častá výměna oblečení.
 • Skvrny na oblečení nebo sedadlech.
 • Schůzky jsou co nejkratší.
 • V koupelně objevíte vložky do kalhotek, ačkoli postižená osoba by již neměla mít menstruaci nebo jde o muže.
 • Osoba pije nápadně málo

Ve většině případů je jediným způsobem, jak zjistit, zda je někdo skutečně inkontinentní, osobní rozhovor. Není to snadný krok. Proto jsme pro vás shromáždili několik užitečných rad, které vám mohou pomoci nasměrovat vašeho příbuzného nebo známého do bezstarostnějšího a aktivnějšího života s inkontinencí. 

Co můžete udělat, abyste pomohli člověku s inkontinencí?

Nejdřív to nejdůležitější: Začněte jednat! I když je to zpočátku nepříjemné, máte možnost výrazně zlepšit život blízké osoby. Mnoho lidí, zejména ve vyšším věku, neví, že s moderními pomůckami a možnostmi léčby mohou žít kvalitní a aktivní život i s inkontinencí.

Začněte rozhovorem 

Postup samozřejmě do značné míry závisí na vztahu s dotyčnou osobou. Často je prvním krokem otevřený rozhovor. Mohou však nastat i případy, kdy musíte být opatrnější a nemůžete téma inkontinence nadhodit přímo. Co vám může pomoci otevřít diskuzi? 

 • Využívejte aktuální studie a čísla jako podněty ke konverzaci, například: "Věděli jste, že v ČR se s inkontinencí setkalo 40 % lidí, tedy skoro každý druhý?”
 • Pokud si všimnete, že někdo nezvykle často chodí na toaletu, můžete se ho zeptat, zda nemá infekci močového měchýře, a tím začít rozhovor o inkontinenci.
 • Nejprve řekněte něco o sobě. Jako žena možná znáte dočasnou slabost močového měchýře v těhotenství nebo jste o ní slyšela od jiných těhotných žen z okruhu svých známých.
 • Také jako muž můžete využít rozšířenou inkontinenci během těhotenství a po něm nebo po operaci prostaty, aby postižený měl pocit, že s tímto problémem není sám. Mnoho lidí o tom prostě nemluví.

Nabídněte konkrétní pomoc 

Pokud je inkontinence mírná, výrazně zmírnit příznaky pomůže cílený trénink svalů pánevního dna. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, tak proč nezačít společně? Kurzy navíc často zahrnují účastníky stejného věku.

Vedení mikčního deníku je také často prvním krokem k tomu, abyste sami zjistili, kdy a kolik moči skutečně uniká. Lékaři také pomáhá lépe určit formu a závažnost slabosti močového měchýře. 

Pokud je to možné, doporučte návštěvu ordinace praktického lékaře. Zdůrazněte, že toto téma je pro lékaře čistě rutinní a pouze tak může lékař objasnit základní fyzické příčiny a doporučit vhodnou terapii. V případě nedostatečné důvěry v rodinného lékaře mohou být dobrým začátkem také urologové a gynekologické ordinace.

TIP: Přečtěte si, jak probíhá vyšetření u urologa, gynekologa a praktického lékaře z důvodu inkontinence.

V závislosti na diagnóze mohou některým pacientům přinést úlevu také chirurgické zákroky, např. závěsná operace močového měchýře. Odborník vám poradí i v tomto ohledu.

Jedním z nejdůležitějších kroků je doporučení kvalitních inkontinenčních pomůcek. Mnoho lidí neví, že hygienické vložky a inkontinenční vložky se zásadně liší, protože moč se obvykle musí vstřebat ve větším množství, mnohem rychleji a pevně se zachytit uvnitř výrobku. Na rozdíl od krve navíc moč dráždí citlivou pokožku v intimní oblasti. Inkontinenční přípravky proto musí udržovat pokožku obzvláště suchou a chránit ji. 

TIP: Inspirujte se 5 argumenty, jak přesvědčit blízkého k používání vhodných inkontinenčních pomůcek.

Pro některé lidi může být dobrým začátkem také svépomocná skupina, jako je právě náš Moliklub nebo kluby organizované ve vašem městě.

Pokud se jedná o někoho, kdo vám není natolik blízký, abyste si s ním mohli promluvit, mohou vám pomoci další nepatrné nápady a vylepšení. V práci byste například mohli zajistit, aby na pánských kabinkách také byly koše, které by podporovaly diskrétní vyhazování inkontinenčních výrobků. Můžete také naplánovat pravidelné přestávky na toaletu během schůzek, když máte pocit, že kolega může mít problémy s močovým měchýřem.

Důležité: Pokud vám dotyčná osoba naznačí, že o tématu nechce mluvit nebo že pomoc nepotřebuje, měli byste to přijmout a případně se pokusit o rozhovor později. Vždy mějte na paměti, jak nepříjemné a trapné jsou pro mnohé lidi problémy s močením. 

A to nejdůležitější na závěr: Povzbuďte je! Inkontinence není vyléčitelná a s pomocí moderní medicíny a spolehlivých pomůcek můžete pohodlně žít a užívat si života bez větších omezení

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

23. únor 2022

Související články

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Jak se k urologovi objednat? Na urologii vás může poslat váš praktický lékař, u žen je to častěji gynekolog. Ale můžete se k němu objednat i rovnou sami, doporučení praktického lékaře není nutné. S výběrem lék…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání