Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Lidská kůže chrání naše vnitřní orgány před poraněním a směrem dovnitř chrání před látkami a bakteriemi z okolního prostředí. Směrem ven zase brání ztrátě tekutin. Kůže navíc reguluje udržování tělesné teploty prostřednictvím potních žláz, skrze které se také zbavuje odpadních látek. V neposlední řadě je smyslovým orgánem, kterým ohmatáváme okolí nebo cílíme horko, chladno, bolest a jiné vjemy. Kůže je také naší zásobárnou vody a tuku. Jak se o ni starat, aby byla po celý náš život v nejlepší možné kondici? 

Základní informace o naší kůži

 • Jde o největší orgán lidského těla.
 • Má povrch 1,5 – 2 m2.
 • Váží 3,5 –10 kg.
 • Tvoří ji 3 navzájem propojené vrstvy: pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkoží (subcutis).

Epidermis je vrchní vrstvou kůže, které neobsahuje cévy a je zásobována kyslíkem a živinami z hlubších částí kůže. Chrání tělo před vlivy okolního prostředí. Dermis leží hlouběji a už obsahuje cévy, nervy, kořínky vlasů a chlupů a potní žlázy. Subcutis s vrstvou podkožního tuku obsahuje větší cévy a nervy. Leží na svalech a kostech, ke kterým je celá kůže připojena pomocí pojivové tkáně.

Ochranná vrstva kůže

Ochranná vrstva kůže aneb hydrolipidový film se skládá z potu, transepidermální tekutiny a sekretu mazových žláz. Je přirozeně kyselý, a zdravá hodnota pH kůže je proto stanovena na známou hodnotu 5,5. O co se hydrolipidový film stará? Odpuzuje vodu a zároveň chrání kůži před ztrátou vlhkosti. Také chrání kůži proti zásaditým mýdlům a nepřímo proti bakteriím a infekci.

I zdravá kůže postupně stárne. Co ke stárnutí nejvíce přispívá?

Stav své kůže můžeme ovlivnit omezením negativních vlivů z okolního prostředí, jako je sluneční záření, kouření nebo stres. Kvalitu naší kůže a její sklony ke stárnutí ale ovlivňují i genetické predispozice. Postupem času se oslabí spojení mezi pokožkou a škárou, kůže je tenčí a více náchylná k poškození. Také už tolik nezvládá uchovávat tekutiny a vlivem redukce tukových zásob je suchá a křehká. Její snížená elasticita pak přináší vyšší riziko podráždění, horší ochrannou funkci, horší schopnost udržet vyrovnané pH, sníženou buněčnou aktivitu a horší schopnost regenerace. S tím se pojí také snížená funkce potních žláz, která zhoršuje regulaci teploty. 

Co nejvíce dráždí zralou pokožku?

Vedle externích vlivů, genetiky a životosprávy dráždí zralou pokožku inkontinence moči a stolice, které zvyšují pH pokožky a tím snižují bariéru vůči bakteriím. Pokud se k tomu přidá ještě tlak na vlhkou nebo mokrou pokožku, jako je v případě ležících pacientů s inkontinencí, podráždění může vést až k proleženinám.

TIP: Přečtěte si rady od dermatoložky, jak pečovat o pokožku namáhanou inkontinencí

Jak pečovat o zralou nebo namáhanou pokožku?

Zásadní je čištění, péče a ochrana

 • Čisticí výrobky by se měly skládat z jemných a ke kůži šetrných složek pro efektivní čištění bez podráždění, jako jsou výživné látky a složky obnovující promaštění kůže. Měly by mít pro kůži neutrální pH a příliš nepěnit, abychom nevymývaly při čištění kožní lipidy.
 • Pečující produkty by měly dodávat kůži výživu a vlhkost, a tím snížit ztrátu transepidermální tekutiny. Měly by podpořit přirozenou ochrannou schopnost kůže a udržet ji vláčnou. Pro to je nejvhodnější kosmetika na bázi voda v oleji. 

  TIP: Složení voda v oleji odpovídá přirozenému kožními filmu s potem. Přípravky tohoto typu jsou hlavně mastné a vhodné pro suchou / citlivou a velmi suchou pokožku. Obvykle se hůře roztírají a pronikají do pokožky až po krátkém čase, na druhou stranu lépe odolávají omytí při koupeli, a olej proto může účinně vytvořit ochrannou vrstvu proti škodlivým látkám. Dále pak dlouhodobě podporuje ochrannou funkci pokožky a její regeneraci. 
 • Ochranné výrobky mají za hlavní cíl vytvořit nebo podpořit ochrannou bariéru proti působení agresivních látek a vlhkosti. Suché kůži se sklonem k podráždění dodají vlhkost a ochrání ji před vznikem otlaků.

O zralou kůži se postará profesionální kosmetika MoliCare Skin

Dobrou zprávou je, že správnou péčí o kůži můžeme předejít až 66 % případů onemocnění kůže objevujících se u starších osob. K čištění, péči a ochraně zralé pokožky, která je navíc namáhaná různými druhy a stupněmi inkontinence, se nejvíce hodí profesionální kosmetika MoliCare Skin, která podporuje přirozenou funkci pokožky a její zdraví. Všechny produkty MoliCare Skin:

 • Mají příjemnou svěží vůni a zároveň neutralizují zápach, se kterým se často potýkají inkontinentní.
 • Mají barevné rozlišení pro snadnou orientaci (čištění pokožky modrá, péče o pokožku tělová, ochrana kůže růžová).
 • Jsou vyrobeny bez živočišných složek a barviv.
 • Jsou dermatologicky testovány pro citlivou pokožku.
 • Obsahují unikátní složení Nutriskin Komplex s esenciálními mastnými kyselinami pro výživu nutnou pro ochranu kožních buněk, aminokyselinami pro přirozenou hydrataci kůže, mandlovým olejem pro silnou hydrataci a regeneraci pokožky a kreatinem pro ochranu kůže.
 • Čisticí produkty mají vůči pokožce neutrální hodnotu pH (pH 5,0–5,9).

Neodbývejte svou pokožku, a pokud je navíc už zralá nebo vás trápí inkontinence, je o to důležitější dbát na správné čištění, péči a ochranu, aby vás sama účinně chránila co nejdéle. 

28. březen 2022

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání