Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Z čeho se skládá naše kůže, co ji dráždí a jak o ni pečovat

Lidská kůže chrání naše vnitřní orgány před poraněním a směrem dovnitř chrání před látkami a bakteriemi z okolního prostředí. Směrem ven zase brání ztrátě tekutin. Kůže navíc reguluje udržování tělesné teploty prostřednictvím potních žláz, skrze které se také zbavuje odpadních látek. V neposlední řadě je smyslovým orgánem, kterým ohmatáváme okolí nebo cílíme horko, chladno, bolest a jiné vjemy. Kůže je také naší zásobárnou vody a tuku. Jak se o ni starat, aby byla po celý náš život v nejlepší možné kondici? 

Základní informace o naší kůži

 • Jde o největší orgán lidského těla.
 • Má povrch 1,5 – 2 m2.
 • Váží 3,5 –10 kg.
 • Tvoří ji 3 navzájem propojené vrstvy: pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkoží (subcutis).

Epidermis je vrchní vrstvou kůže, které neobsahuje cévy a je zásobována kyslíkem a živinami z hlubších částí kůže. Chrání tělo před vlivy okolního prostředí. Dermis leží hlouběji a už obsahuje cévy, nervy, kořínky vlasů a chlupů a potní žlázy. Subcutis s vrstvou podkožního tuku obsahuje větší cévy a nervy. Leží na svalech a kostech, ke kterým je celá kůže připojena pomocí pojivové tkáně.

Ochranná vrstva kůže

Ochranná vrstva kůže aneb hydrolipidový film se skládá z potu, transepidermální tekutiny a sekretu mazových žláz. Je přirozeně kyselý, a zdravá hodnota pH kůže je proto stanovena na známou hodnotu 5,5. O co se hydrolipidový film stará? Odpuzuje vodu a zároveň chrání kůži před ztrátou vlhkosti. Také chrání kůži proti zásaditým mýdlům a nepřímo proti bakteriím a infekci.

I zdravá kůže postupně stárne. Co ke stárnutí nejvíce přispívá?

Stav své kůže můžeme ovlivnit omezením negativních vlivů z okolního prostředí, jako je sluneční záření, kouření nebo stres. Kvalitu naší kůže a její sklony ke stárnutí ale ovlivňují i genetické predispozice. Postupem času se oslabí spojení mezi pokožkou a škárou, kůže je tenčí a více náchylná k poškození. Také už tolik nezvládá uchovávat tekutiny a vlivem redukce tukových zásob je suchá a křehká. Její snížená elasticita pak přináší vyšší riziko podráždění, horší ochrannou funkci, horší schopnost udržet vyrovnané pH, sníženou buněčnou aktivitu a horší schopnost regenerace. S tím se pojí také snížená funkce potních žláz, která zhoršuje regulaci teploty. 

Co nejvíce dráždí zralou pokožku?

Vedle externích vlivů, genetiky a životosprávy dráždí zralou pokožku inkontinence moči a stolice, které zvyšují pH pokožky a tím snižují bariéru vůči bakteriím. Pokud se k tomu přidá ještě tlak na vlhkou nebo mokrou pokožku, jako je v případě ležících pacientů s inkontinencí, podráždění může vést až k proleženinám.

TIP: Přečtěte si rady od dermatoložky, jak pečovat o pokožku namáhanou inkontinencí

Jak pečovat o zralou nebo namáhanou pokožku?

Zásadní je čištění, péče a ochrana

 • Čisticí výrobky by se měly skládat z jemných a ke kůži šetrných složek pro efektivní čištění bez podráždění, jako jsou výživné látky a složky obnovující promaštění kůže. Měly by mít pro kůži neutrální pH a příliš nepěnit, abychom nevymývaly při čištění kožní lipidy.
 • Pečující produkty by měly dodávat kůži výživu a vlhkost, a tím snížit ztrátu transepidermální tekutiny. Měly by podpořit přirozenou ochrannou schopnost kůže a udržet ji vláčnou. Pro to je nejvhodnější kosmetika na bázi voda v oleji. 

  TIP: Složení voda v oleji odpovídá přirozenému kožními filmu s potem. Přípravky tohoto typu jsou hlavně mastné a vhodné pro suchou / citlivou a velmi suchou pokožku. Obvykle se hůře roztírají a pronikají do pokožky až po krátkém čase, na druhou stranu lépe odolávají omytí při koupeli, a olej proto může účinně vytvořit ochrannou vrstvu proti škodlivým látkám. Dále pak dlouhodobě podporuje ochrannou funkci pokožky a její regeneraci. 
 • Ochranné výrobky mají za hlavní cíl vytvořit nebo podpořit ochrannou bariéru proti působení agresivních látek a vlhkosti. Suché kůži se sklonem k podráždění dodají vlhkost a ochrání ji před vznikem otlaků.

O zralou kůži se postará profesionální kosmetika MoliCare Skin

Dobrou zprávou je, že správnou péčí o kůži můžeme předejít až 66 % případů onemocnění kůže objevujících se u starších osob. K čištění, péči a ochraně zralé pokožky, která je navíc namáhaná různými druhy a stupněmi inkontinence, se nejvíce hodí profesionální kosmetika MoliCare Skin, která podporuje přirozenou funkci pokožky a její zdraví. Všechny produkty MoliCare Skin:

 • Mají příjemnou svěží vůni a zároveň neutralizují zápach, se kterým se často potýkají inkontinentní.
 • Mají barevné rozlišení pro snadnou orientaci (čištění pokožky modrá, péče o pokožku tělová, ochrana kůže růžová).
 • Jsou vyrobeny bez živočišných složek a barviv.
 • Jsou dermatologicky testovány pro citlivou pokožku.
 • Obsahují unikátní složení Nutriskin Komplex s esenciálními mastnými kyselinami pro výživu nutnou pro ochranu kožních buněk, aminokyselinami pro přirozenou hydrataci kůže, mandlovým olejem pro silnou hydrataci a regeneraci pokožky a kreatinem pro ochranu kůže.
 • Čisticí produkty mají vůči pokožce neutrální hodnotu pH (pH 5,0–5,9).

Neodbývejte svou pokožku, a pokud je navíc už zralá nebo vás trápí inkontinence, je o to důležitější dbát na správné čištění, péči a ochranu, aby vás sama účinně chránila co nejdéle. 

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

28. březen 2022

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání