Prevence opruzenin u dospělých

Opruzeniny u dospělých: Jak jim předcházet a co na ně pomáhá?

Opruzeniny u dospělých: Jak jim předcházet a co na ně pomáhá?

Opruzeniny se neobjevují jen u miminek, ale můžete se s nimi setkat v každém věku. Zarudlá a pálící kůže umí pořádně znepříjemnit život. Jak můžete opruzeninám předcházet a co udělat, když už se objeví?

Proč vznikají opruzeniny?

Nejčastější příčinou vzniku opruzenin je zapaření pokožky. Proto se často objevují u ležících pacientů a osob s inkontinencí. Časté jsou opruzeniny také u lidí s nadváhou, kterým se tvoří v kožních záhybech i v místech, kde dochází k nadměrnému tření pokožky, jako jsou například stehna či spodní strana paží.

S opruzeninami se setkávají i sportovci, hlavně v případě, že nosí oblečení ze syntetických materiálů. Také některá onemocnění vedou k vyššímu riziku vzniku opruzenin. Týká se to například osob s diabetem a imunitními poruchami.

Pokožka musí být v suchu a dýchat

Jak na na prevenci? Udržujte pokožku v suchu. U osob s inkontinencí je základem správný výběr inkontinenčních pomůcek i jejich včasná výměna. Inkontinenční vložky i kalhotky dokáží rychle absorbovat tekutinu. Odvedou ji do savého jádra a nepropustí zpět k pokožce.

Jeden z článků našeho magazínu jsme věnovali právě tomu, jak poznat, kdy je čas na výměnu inkontinenční pomůcky. Při pobytu mimo domov se hodí nosit u sebe vlhčené ubrousky a případně i čisticí pěnu pro použití i bez vody

U ležících pacientů vám pomohou přebalovací podložky. Díky nim snadno udržíte v suchu také lůžkoviny i matraci.

Zinková mast = prevence i první pomoc

Zinková mast by měla být ve výbavě všech osob, které nosí inkontinenční pomůcky i těch, kteří jsou ke vzniku opruzenin z nejrůznějších důvodů náchylnější. Oxid zinečnatý je přírodní netoxický minerál. Nevyvolává alergie a může se používat i pro citlivou pokožku novorozenců. Dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost, zabránit množení bakterií, urychluje hojení a je prevencí vzniku jizev

MoliCare Ochranný krém se zinkem používejte jako prevenci do oblasti pod inkontinenční vložky či zalepovací kalhotky a namazat ho můžete také do kožních záhybů po těle, hlavně za horkých dní, kdy se pokožka hodně potí. 

Pokud se opruzeniny vytvoří, udržujte pokožku v suchu, mažte zinkovou mastí a dbejte na to, aby mohla dýchat. Oblečení, především spodní prádlo, by mělo být z přírodních prodyšných materiálů. A osvědčená babská rada na opruzeniny? Postižená místa otírejte heřmánkovým, černým nebo řepíkovým čajem. Můžete ho využít i na obklady.  

Jak předcházet vzniku dekubitů?

Samostatnou kapitolou jsou proleženiny neboli dekubity. Vznikají v důsledku tlaku a dalších nežádoucích faktorů. Nejčastěji hrozí starším nepohyblivým osobám, ale zvýšené riziko je například i u mladých lidí na invalidním vozíku či dlouhodobě nemocných. 

Správnou péčí lze dekubitům ve většině případů předejít. Důležité je polohování pacienta a pečlivá péče o pokožku. V místě rizika vzniku dekubitu lze preventivně použít flexibilní samolepicí krytí Hydrocoll

Při léčbě již vzniklých dekubitů je důležité zvolit vhodný krycí materiál k ošetření rány a eliminovat tak patologický tlak až do úplného zhojení tkáně.

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

12. říjen 2021

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání