Prevence opruzenin u dospělých

Opruzeniny u dospělých: Jak jim předcházet a co na ně pomáhá?

Opruzeniny u dospělých: Jak jim předcházet a co na ně pomáhá?

Opruzeniny se neobjevují jen u miminek, ale můžete se s nimi setkat v každém věku. Zarudlá a pálící kůže umí pořádně znepříjemnit život. Jak můžete opruzeninám předcházet a co udělat, když už se objeví?

Proč vznikají opruzeniny?

Nejčastější příčinou vzniku opruzenin je zapaření pokožky. Proto se často objevují u ležících pacientů a osob s inkontinencí. Časté jsou opruzeniny také u lidí s nadváhou, kterým se tvoří v kožních záhybech i v místech, kde dochází k nadměrnému tření pokožky, jako jsou například stehna či spodní strana paží.

S opruzeninami se setkávají i sportovci, hlavně v případě, že nosí oblečení ze syntetických materiálů. Také některá onemocnění vedou k vyššímu riziku vzniku opruzenin. Týká se to například osob s diabetem a imunitními poruchami.

Pokožka musí být v suchu a dýchat

Jak na na prevenci? Udržujte pokožku v suchu. U osob s inkontinencí je základem správný výběr inkontinenčních pomůcek i jejich včasná výměna. Inkontinenční vložky i kalhotky dokáží rychle absorbovat tekutinu. Odvedou ji do savého jádra a nepropustí zpět k pokožce.

Jeden z článků našeho magazínu jsme věnovali právě tomu, jak poznat, kdy je čas na výměnu inkontinenční pomůcky. Při pobytu mimo domov se hodí nosit u sebe vlhčené ubrousky a případně i čisticí pěnu pro použití i bez vody

U ležících pacientů vám pomohou přebalovací podložky. Díky nim snadno udržíte v suchu také lůžkoviny i matraci.

Zinková mast = prevence i první pomoc

Zinková mast by měla být ve výbavě všech osob, které nosí inkontinenční pomůcky i těch, kteří jsou ke vzniku opruzenin z nejrůznějších důvodů náchylnější. Oxid zinečnatý je přírodní netoxický minerál. Nevyvolává alergie a může se používat i pro citlivou pokožku novorozenců. Dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost, zabránit množení bakterií, urychluje hojení a je prevencí vzniku jizev

MoliCare Ochranný krém se zinkem používejte jako prevenci do oblasti pod inkontinenční vložky či zalepovací kalhotky a namazat ho můžete také do kožních záhybů po těle, hlavně za horkých dní, kdy se pokožka hodně potí. 

Pokud se opruzeniny vytvoří, udržujte pokožku v suchu, mažte zinkovou mastí a dbejte na to, aby mohla dýchat. Oblečení, především spodní prádlo, by mělo být z přírodních prodyšných materiálů. A osvědčená babská rada na opruzeniny? Postižená místa otírejte heřmánkovým, černým nebo řepíkovým čajem. Můžete ho využít i na obklady.  

Jak předcházet vzniku dekubitů?

Samostatnou kapitolou jsou proleženiny neboli dekubity. Vznikají v důsledku tlaku a dalších nežádoucích faktorů. Nejčastěji hrozí starším nepohyblivým osobám, ale zvýšené riziko je například i u mladých lidí na invalidním vozíku či dlouhodobě nemocných. 

Správnou péčí lze dekubitům ve většině případů předejít. Důležité je polohování pacienta a pečlivá péče o pokožku. V místě rizika vzniku dekubitu lze preventivně použít flexibilní samolepicí krytí Hydrocoll

Při léčbě již vzniklých dekubitů je důležité zvolit vhodný krycí materiál k ošetření rány a eliminovat tak patologický tlak až do úplného zhojení tkáně.

12. říjen 2021

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání