Inkontinence

Inkontinence je stav, kdy člověk nemůže plně ovládat svůj močový měchýř nebo svěrač a dochází k samovolnému úniku moči nebo stolice. Inkontinence může být vrozená nebo způsobená jinými vlivy, jako je věk, úraz nebo nevhodná životospráva. U žen například i množstvím porodů. Inkontinence je závažná komplikace, která ovlivňuje život, a proto je nezbytné její léčbu řešit s lékařem. 

Druhy inkontinence

Inkontinenci dělíme podle druhu na inkontinenci moči (nejčastější druh inkontinence, spojený s únikem moči) a inkontinenci stolice (v menší míře než inkontinence moči, spojená s únikem stolice).

Podle příznaků dělíme inkontinenci na:

  • stresovou inkontinenci (nejčastější typ inkontinence u žen, ve většině případů je způsobena uvolněním svalů pánevního dna),
  • urgentní inkontinenci (únik moči je spojený s náhlým, silným a vůlí neovladatelným pocitem potřeby močit), 
  • smíšenou inkontinenci (kombinuje příznaky stresové a urgentní inkontinence) a inkontinenci z přetékání (postihuje především muže v důsledku zvětšené prostaty, při tomto typu inkontinence se močový měchýř nevyprazdňuje zcela úplně, dochází tak k jeho přeplnění a následnému unikání různého množství moči).

Podle závažnosti neboli podle stupňů pak inkontinenci dělíme na:

  • lehká inkontinence (jinak také lehká močová inkontinence)
  • střední inkontinence
  • těžká inkontinence

Druhy inkontinence

Chcete se zdarma poradit s odborníky? Vzorky zdarma

Doporučené pomůcky - vyzkoušejte je ZDARMA

Pomáhá. Pečuje. Chrání