Inkontinence stolice nebo také nedobrovolný únik stolice

Inkontinence stolice se týká přibližně 2 % naší populace.

Většina osob, u kterých se nedobrovolný únik stolice začne objevovat, přeruší společenský život a oblíbené aktivity. Někteří raději vůbec neopouští domov kvůli strachu, že k úniku stolice dojde na veřejnosti.

Jak inkontinence stolice vzniká?

Nejčastější příčinou je povolené svalstvo pánevního dna, například po těžkém porodu nebo ve vyšším věku, kdy postupně dochází k ochabování svalů celého těla. Menší skupinu pacientů tvoří osoby s dlouhodobým průjmem, kteří mají potíže s ovládnutím defekace. A inkontinence stolice může být také následek poranění nebo komplikace po operaci

Jak řešit únik stolice?

Navštivte odborníka, který vám doporučí léčbu

Jen odborný lékař může přesně stanovit léčbu a předepsat pomůcky zdarma. Najděte si nejbližšího specialistu v naší databázi lékařů. Konzervativní léčba obvykle spočívá v úpravě jídelníčku, používání inkontinenčních pomůcek a předepsání vhodných léků. 
Únik stolice se řeší i chirurgicky a moderní doba přináší také zcela nové způsoby léčby, například biofeedback, který se využívá pro střevní trénink. 

Procvičujte svaly pánevního dna

Tzv. Kegelovy cviky posílí svěrač a pánevní dno, zmírní se tak potíže s únikem stolice nebo moči. Kegelovy cviky jsou jednoduché a stačí pravidelné cvičení pár minut denně. Některé ze cviků lze nenápadně provádět třeba i cestou do práce nebo při běžných denních činnostech.

Správné provedení cviků se naučíte podle našich bezplatných videonávodů.

Používejte správné inkontinenční pomůcky

Vhodně zvolené inkontinenční pomůcky vám zajistí spolehlivou ochranu a umožní dál dělat aktivity, kterých jste se kvůli únikům stolice vzdali. Kalhotky pro osoby s inkontinencí absorbují rychle tekutiny a neutralizují zápach, takže okolí o vašich potížích vůbec nemusí vědět

Pojišťovny na inkontinenční pomůcky přispívají až 1700 Kč měsíčně, proto navštivte lékaře, který vám je může předepsat. Podívejte se, na co máte nárok.

O inkontinenci víme vše

Přečtěte si více o různých druzích inkontinence, nebo vyzkoušejte vzorky zdarma. Jakmile by vám byl nějaký pojem nejasný, mrkněte do naší přehledné encyklopedie inkontinence.

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví