Jak pečovat o pokožku pacienta trpícího inkontinencí?

Dermatoložka MUDr. Černohorská radí, jak pečovat o pokožku namáhanou inkontinencí

Dermatoložka MUDr. Černohorská radí, jak pečovat o pokožku namáhanou inkontinencí

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. se zabývá všeobecnou a estetickou dermatologií, zaměřuje se na nemoci žil, lymfedémy a nehojící se rány. Působí v Dermal Centre Mělník a je odborným garantem Moliklubu společnosti HARTMANN – RICO pro oblast dermatologie. Položili jsme jí 8 otázek na téma pokožky vystavené moči a stolici.

Jak jste se dostala k oboru dermatologie?

Dermatologií jsem obklopena od dětství, protože moje máma je vynikající kožní lékařka. Jako dítě jsem si listovala v dermatologických atlasech a nejraději chodila k ní na oddělení. Milovala jsem vůni nemocnice. 

Co je obecně nejdůležitější při péči o pokožku těla?

Při péči o pokožku těla je nejdůležitější „naslouchat“ jejím aktuálním potřebám. A ty jsou závislé na mnoha faktorech – klimatických podmínkách, našich stravovacích návycích, příjmu tekutin, vitaminů, stopových prvků, na našich sportovních aktivitách, hladině hormonů, typu oblečení, mycích prostředků, celkové léčby, chronických nemocech a mnoha dalších.

Jaký vliv na pokožku má vystavení moči a stolici?

Kůže je největší orgán těla a má mnoho funkcí. Jedna z nich je bariérová. Ale pouze do určité míry. Při delším vystavení kůže odpadním látkám našeho těla dochází k narušení této funkce a to může vést ke vzniku dermatitid nebo až ke vzniku dekubitů (proleženin).   

Jak se liší závažnost projevů inkontinence na kůži? 

Může se jednat o zánět kůže manifestovaný pouze zarudnutím, nebo také s přítomností puchýřů, erozí a ztrátou bariérové funkce v důsledku chronické nebo opakované expozice moči nebo stolice na kůži. To se může projevit drobným krvácením, sekrecí, nebo také bolestí. U dekubitů dochází k poruše mikrocirkulace a hypoxii a na základě toho může dojít až k rozpadu tkáně do hloubky. 

Co mohu udělat pro svou pokožku, pokud trpím nějakou formou inkontinence moči?

Z mého pohledu je nejlepší prevence. Takže pokud trpíte inkontinencí, je důležité kůži pravidelně ošetřovat a chránit před narušením. K těm základním pilířům patří – kvalitní pleny a absorpční pomůcky, ošetření kůže vhodnými mycími prostředky a speciální kosmetikou, které kůži nedráždí a ještě víc nerozrušují (vhodné jsou například mycí ubrousky), ochrana kůže kvalitními bariérovými krémy, používání prostředků posilujících regeneraci a hojení kůže a důležité je také dbát na kvalitní životosprávu

TIP: V sekci profesionální kosmetiky MoliCare najdete 3 řady, které pomohou chránit vaši pokožku namáhanou inkontinencí ve všech fázích péče. Modrá řada přináší pohodlné a šetrné čištění pokožky, růžová řada se postará o ochranu očištěné pokožky a prevenci vzniku podráždění, tělová řada si vezme na starost dlouhodobou výživu a regeneraci.

Liší se péče o pokožku při úniku stolice?

Obecně platí zásady, které jsem popsala v odpovědi výše. Důležité je používat jemné mycí prostředky a ke kůži šetrné mycí materiály (např. mycí rukavice, nebo ubrousky), bariérové a regenerační prostředky respektující pH kůže a také úprava stravy.

Jak se nejlépe starat o pokožku ležícího inkontinentního pacienta v domácím prostředí nebo v pobytovém zařízení sociálních služeb?

K tomu, co jsem popsala výše, tedy pravidelnému používání prostředků péče o pokožku, které snižují výskyt dermatitidy související s inkontinencí a posilující regeneraci a hojení kůže, čisticích prostředků udržujících pH a posilujících bariérovou funkci kůže, bariérových krémů proti vlhkosti a kvalitních plen, bych přidala pravidelné a časté polohování pacientů, pravidelnou rehabilitaci, péči o správnou nutrici a psychickou pohodu pacientů. Za nejdůležitější považuji individuální vnímání a respektování potřeb každého pacienta.

TIP: Přečtěte si více o péči o ležícího pacienta v rozhovoru s medikální poradkyní Hartmannu nebo si projděte náš videoseriál o domácí péči

Co byste na závěr doporučila lidem, kteří trpí inkontinencí, aby si udrželi zdravou pokožku?

Pravidelně pozorujte a ošetřujte svoji kůži, používejte kvalitní prostředky a pleny. Šetřit se v tomto případě nevyplatí. A hlavně vnímejte své tělo a věnujte se mu s láskou.
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

15. prosinec 2020

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání