Jak předcházet proleženinám správným polohováním

Jak předcházet proleženinám správným polohováním

Polohování a správné ukládání imobilního na noc je velmi důležité jednak kvůli pohodlí vašeho blízkého, ale hlavně jako prevence vzniku bolestivých proleženin. Polohování je možná snazší, než si myslíte, stačí vám k tomu věci, které máte běžně v domácnosti.

Prevence proleženin je velmi důležitá

Určitě chcete, aby vašemu blízkému bylo na lůžku pohodlně, nic ho netlačilo, nebolelo. Vždy je potřeba myslet na to, že pokud je člověk upoutaný na lůžko, má velmi omezené nebo žádné možnosti, jak si od bolesti ulevit. Je proto nutné pravidelně a správně polohovat. Pokud bychom pacienta nechali dlouho v jedné poloze, vznikly by proleženiny, tzv. dekubity. Ty jsou jednak velmi bolestivé, a také náročné na následnou léčbu. 

Co na proleženiny

Více speciálních materiálů pro ošetřování ran najdete na našem e-shopu HARTMANN direct.

 

Proleženiny jsou u dlouhodobě ležících pacientů velkým problémem, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom jim předešli. Podívejte se na způsoby, jak využít k polohování a odlehčení pacientovi ručníky, deky a polštáře tak, aby ke kůži zatěžované inkontinencí mohl proudit vzduch a nedocházelo k jejímu poškození.

 

TIP: Kromě polohování je pro prevenci dekubitů také důležitá správná péče o pokožku – její pravidelné čištění a ochrana pomocí speciálních ochranných krémů a pěn, a také dodržování pitného režimu a vyvážená strava.

Jaké pomůcky budete potřebovat?

Na trhu je celá řada pomůcek, které můžete zakoupit, ať už jsou to různé polohovací klíny, antidekubitní matrace, polohovací postele a jiné. Ne každý však má možnosti investovat do nákladných speciálních pomůcek. 

  • V našem videu vám ukážeme, jak můžete polohovat na běžné posteli pomocí ručníků, dek a polštářů, které máte běžně doma. 
  • Asi nejdůležitější je uložení na noc, protože váš blízký v jedné poloze stráví nejvíce času. I toto je možné provést pomocí dek a polštářů. 
  • Naše zdravotní sestra vás naučí, jak na to, aniž byste přetěžovali sebe, nebo svého blízkého. 

Je vám něco nejasného? Napište nám, nebo zavolejte
Pokud by vám bylo cokoliv nejasné, obraťte se na nás v sekci Poradna, na info@moliklub.cz nebo na bezplatné infolince 800 100 150.

Váš Moliklub
 

18. červen 2019

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání