Jak předcházet proleženinám správným polohováním

Jak předcházet proleženinám správným polohováním

Polohování a správné ukládání imobilního na noc je velmi důležité jednak kvůli pohodlí vašeho blízkého, ale hlavně jako prevence vzniku bolestivých proleženin. Polohování je možná snazší, než si myslíte, stačí vám k tomu věci, které máte běžně v domácnosti.

Prevence proleženin je velmi důležitá

Určitě chcete, aby vašemu blízkému bylo na lůžku pohodlně, nic ho netlačilo, nebolelo. Vždy je potřeba myslet na to, že pokud je člověk upoutaný na lůžko, má velmi omezené nebo žádné možnosti, jak si od bolesti ulevit. Je proto nutné pravidelně a správně polohovat. Pokud bychom pacienta nechali dlouho v jedné poloze, vznikly by proleženiny, tzv. dekubity. Ty jsou jednak velmi bolestivé, a také náročné na následnou léčbu. 

Co na proleženiny

Více speciálních materiálů pro ošetřování ran najdete na našem e-shopu HARTMANN direct.

 

Proleženiny jsou u dlouhodobě ležících pacientů velkým problémem, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom jim předešli. Podívejte se na způsoby, jak využít k polohování a odlehčení pacientovi ručníky, deky a polštáře tak, aby ke kůži zatěžované inkontinencí mohl proudit vzduch a nedocházelo k jejímu poškození.

 

TIP: Kromě polohování je pro prevenci dekubitů také důležitá správná péče o pokožku – její pravidelné čištění a ochrana pomocí speciálních ochranných krémů a pěn, a také dodržování pitného režimu a vyvážená strava.

Jaké pomůcky budete potřebovat?

Na trhu je celá řada pomůcek, které můžete zakoupit, ať už jsou to různé polohovací klíny, antidekubitní matrace, polohovací postele a jiné. Ne každý však má možnosti investovat do nákladných speciálních pomůcek. 

  • V našem videu vám ukážeme, jak můžete polohovat na běžné posteli pomocí ručníků, dek a polštářů, které máte běžně doma. 
  • Asi nejdůležitější je uložení na noc, protože váš blízký v jedné poloze stráví nejvíce času. I toto je možné provést pomocí dek a polštářů. 
  • Naše zdravotní sestra vás naučí, jak na to, aniž byste přetěžovali sebe, nebo svého blízkého. 

Je vám něco nejasného? Napište nám, nebo zavolejte
Pokud by vám bylo cokoliv nejasné, obraťte se na nás v sekci Poradna, na info@moliklub.cz nebo na bezplatné infolince 800 100 150.

Váš Moliklub
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

18. červen 2019

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání