Inkontinence a genetika: Mohu mít k inkontinenci predispozici?

Inkontinence a genetika: Mohu mít k inkontinenci predispozici?

Pokud vaši rodiče trpí inkontinencí, znamená to, že se v budoucnu potíže s nechtěným únikem moči nevyhnou ani vám? Co můžete začít dělat už dnes, abyste inkontinenci u sebe oddálili, nebo se s ní během svého života vůbec nepotýkali?

Příčiny inkontinence a dědičnost

Příčin inkontinence je celá řada. U žen jde nejčastěji o povolené svalstvo pánevního dna, u mužů zase o zvětšenou prostatu (benigní hyperplazie prostaty). Genetika výrazně ovlivňuje pevnost a pružnost svalstva i pravděpodobnost zvětšování prostaty.

V žádném případě to ale neznamená, že byste inkontinenci u sebe měli považovat za nevyhnutelnou součást své budoucnosti. Svým životním stylem můžete pravděpodobnost vzniku onemocnění zvýšit, nebo naopak významně snížit.

Inkontinence také může být zapříčiněna úrazem, například při poškození mozku či míchy. V takových případech samozřejmě genetika roli příliš nehraje. Snad jen ve zděděné zálibě v adrenalinových sportech či nižší hranici pudu sebezáchovy.

Co všechno se dědí po předcích?

Hned po narození miminka vidíme podobu s rodiči a dalšími příbuznými. Tvar obličeje, barvu očí, vlasů i pokožky nemůžeme nijak ovlivnit - vše je dáno našimi geny. Pro předcích dědíme i povahové vlastnosti, temperament nebo třeba zvýšené riziko pro vznik závislostí. 

Dědíme i rizika rozvoje nejrůznějších onemocnění. Pokud se u vašich příbuzných objeví závažná choroba, může se v souvislosti s informacemi o dědičnosti zdát situace bezvýchodná. 

Naději přináší nový obor genetiky – epigenetika, který říká, že s genem s dispozicí k určité nemoci neuděláte sice nic, ale záleží na tom, zda dojde během vašeho života k aktivaci daného genu. A to můžete ovlivnit svým životním stylem.

Zdravý životní styl jako prevence

Pro prevenci inkontinence platí podobná pravidla jako pro prevenci většiny onemocnění. Měli bychom si celý život udržovat optimální tělesnou hmotnost, zdravě se stravovat, dostatečně se hýbat, dodržovat správný pitný režim a vyhýbat se dlouhodobému stresu. Podívejte se na náš minulý článek o vlivu životosprávy na zdravé močové ústrojí.

U žen se často inkontinence objevuje po porodu, protože těhotenství a porod představuje pro pánevní svalstvo opravdu velkou zátěž. Podívejte se na rady a tipy, jak dostat svaly pánevního dna po narození miminka zpátky do kondice

Jak jsme zmínili na začátku, u mužů je příčinou inkontinence velmi často zvětšená prostata. Tlačí na orgány močového ústrojí a tím dochází k nechtěným únikům moči. Zvětšení prostaty se dá řešit operací i léky. 

Stačí jen pár minut denně

Velmi účinnou prevenci i léčbu inkontinence představují Kegelovy cviky. Vymyslel je ve 40. letech 20. století kalifornský lékař dr. Arnold Kegel, který chtěl pomoci ženám po porodu, u kterých se často objevovaly potíže s únikem moči. Cviky fungují skvěle i u mužů. Zpevňují svalstvo pánevního dna a lehčí formy již vzniklé inkontinence dokáží i zcela vyléčit.

U Kegelových cviků se rozhodně nezapotíte a zaberou vám jen pár minut denně. S trochou praxe zvládnete cvičit prakticky kdekoliv, třeba při čekání na autobus nebo ve frontě u kasy.

Začnete ideálně hned, nečekejte až na první příznaky inkontinence. Cviky snadno zvládnete podle našich videonávodů.
 

10. červen 2019

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání