Problémy se zády a únik moči – souvisí spolu?

Problémy se zády a únik moči – souvisí spolu?

Problémy se zády a únik moči – souvisí spolu?

Statistiky ukazují, že bolest zad představuje jeden z nejčastějších důvodů k návštěvě lékaře. Trápí nejčastěji ženy i muže ve věku mezi 30 a 35 roky. Nejběžnější je bolest bederní páteře. A protože v těle vše vzájemně souvisí, k potížím se zády se může v mnoha případech přidat také únik moči. Jak se zbavit bolesti zad i inkontinence? 

Proč nás záda bolí?

S bolestí zad se během svého života setká snad úplně každý, příčin může být celá řada. Vždy bychom měli bolest zad vnímat jako signál k zastavení, odpočinku a úvaze, jak se ke svému tělu chováme. Zádům škodí nedostatek pohybu, špatné držení těla, nadváha i stres.

Krátkodobá bolest zad může být jedním z příznaků prochladnutí a zánětu močových cest. Dlouhodobá bolest zad téměř vždy souvisí se svalovou nerovnováhou a je třeba se zaměřit na posílení středu těla, nácvik správné chůze, sezení a dalších běžných činností.

Hluboký stabilizační systém

Hluboký stabilizační systém (CORE) zahrnuje kompletní střed našeho těla – zádové a břišní svaly, bránici a pánevní dno. Důležitá je vzájemná souhra jednotlivých svalů. Při špatné aktivaci hlubokého stabilizačního systému dochází k rozvoji poruch v oblasti pánve. Může se jednat o únik moči, gynekologické obtíže i sterilitu. 

S posílením pomůže vhodné a pravidelné cvičení, například Kegelovy cviky, cvičení podle Mojžíšové, Pilates nebo jóga. Hluboký stabilizační systém můžeme posilovat i při běžných denních činnostech, jako je třeba chůze, úklid nebo vaření, stačí si osvojit správné držení těla, ideálně s fyzioterapeutem.

Jak přesně souvisí únik moči a bolest zad?

Jak jsme psali v předchozí části článku, bolest zad a především bederní páteře ukazuje na povolené pánevní dno a další svalové skupiny. Pánevní dno drží naše vnitřní orgány na správném místě, rozpíná se mezi sponou stydkou, kostrčí a sedacími kostmi. Funkční pánevní dno musí být pevné a silné, ale zároveň pružné.

Oslabené pánevní dno nedokáže plnit správně svou funkci a dochází k posunu některých vnitřních orgánů a poruchám ve fungování svěračů. Výsledkem pak mohou být dlouhodobé bolesti zad, hemeroidy a úniky moči či stolice. Jak poznat pokles pánevního dna? Tomuto tématu jsme věnovali jeden z předchozích článků.

Co dělat s vyhřezlou ploténkou?

Meziobratlové ploténky tlumí nárazy mezi jednotlivými obratli, pomáhají k pevnosti a pružnosti celé páteře. Kvůli genetické dispozici, nadměrnému přetěžování či nesprávnému držení těla může dojít k výhřezu ploténky.

Vyhřezlá ploténka se projevuje bolestí zad, která vystřeluje do horních, nebo dolních končetin. Mohou se objevit také bodavé bolesti břicha. Většina případů jde vyřešit vhodným cvičením i bez operace. Je nutné naučit se aktivovat svaly, které jsou často dlouhodobě oslabené, začít správně dýchat a odstranit s fyzioterapeutem všechny blokády, které se na výhřezu podílí.

Cvičení jako nejlepší prevence

Začněte s posilováním pánevního svalstva a středu těla nejlépe ještě v době, kdy potíže se zády či únikem moči vůbec nemáte. Vyzkoušejte třeba Kegelovy cviky podle našich bezplatných videonávodů nebo sérii cviků navržených speciálně pro muže, které pomohou řešit nejen potíže s únikem moči, ale navíc podporují funkci vnitřních orgánů a napomáhají správnému držení těla a vzhledu břicha.

Pokud vás již bolesti zad nebo inkontinence trápí, cviky mohou vaše obtíže i zcela odstranit, ale obraťte se raději rovnou i na lékaře či fyzioterapeuta. Lékaře, kteří se specializují na léčbu úniků moči, najdete v naší databázi specialistů

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

19. únor 2020

Související články

Obezita a únik moči

Týká se vás nadváha, nebo obezita?  Začal se u vás objevovat únik moči? Příčinou inkontinence mohou být i vaše kila navíc. Úplně na začátek bychom si měli definovat, co je nadváha a obezita. Jako indikáto…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání