Únik moči v Česku - jak jsme na tom?

Únik moči v Česku - jak jsme na tom?

Únik moči v Česku - jak jsme na tom?

Kolik českých mužů a žen řeší potíže s únikem moči? Mluví o inkontinenci se svým okolím, nebo ji skrývají? Čeho se kvůli obavám z úniku moči raději vzdali? Provedli jsme rozsáhlý průzkum v Česku, Slovensku, Německu, Švýcarsku, Francii a Španělsku. Podívejte se na nejzajímavější výsledky.

Každá 3. žena a každý 4. muž mají potíže s únikem moči

Až 35 % žen v ČR v průzkumu uvádí potíže s únikem moči. Nejčastěji inkontinence začíná u žen ve věku mezi 45 a 54 roky. Ale již kolem 35 roku se objevuje přibližně u 9 % žen. Inkontinence se častěji týká žen, ale objevuje se také až u každého čtvrtého muže nad 40 let.

V jaké souvislosti se inkontinence projevila poprvé, když jsme se ptali žen i mužů?

 • 21 % po porodu
 • 9 % po operaci
 • 36 % s věkem
 • 24 % kvůli zvýšené fyzické námaze
 • 10 % jiné příčiny

Problém, o kterém se nemluví

I když se situace za poslední roky výrazně zlepšila a inkontinence již není v Česku tabu, více než polovina osob se s únikem moči nesvěřila ani svému partnerovi.

Řada lidí, u kterých se objeví únik moči, nechce o potížích hovořit s lékařem. Kvůli studu i kvůli obavám z neznámého vyšetření. Přečtěte si, jak běžné urologické vyšetření probíhá.

Podle průzkumu by 67 % uvítalo více dostupných informací o inkontinenci. To je vysoké číslo, ale například ve Španělsku si toto myslí dokonce 81 % dotazovaných.

Čeho se kvůli úniku moči v životě vzdáváme?

„Maminka s námi najednou nechtěla jezdit na výlety, ani jít na oběd – mysleli jsme si, že se na nás za něco zlobí.“ Kvůli studu a odkládání návštěvy lékaře se řada osob s inkontinencí stáhne do ústraní. Omezí sport i rodinný a společenský život. V průzkumu zazněla například tato přiznání:

 • „Méně piju.“ 
 • „Přestala jsem tancovat“ 
 • „Už nechodím do bazénu“ 
 • „Méně se směji.“ 

6 nejčastějších aktivit, které dotazovaní kvůli inkontinenci omezili:

 • 61 % sport
 • 52 % sex
 • 49 % společenský život
 • 43 % návštěvy bazénu či koupaliště
 • 37 % jízdy hromadnou dopravou
 • 39 % cestování

Pravidelně cvičit pánevní dno vydrží jen 16 % žen

Ptali jsme se českých žen s únikem moči na posilování pánevního dna. 85 % z nich cviky vyzkoušelo, ale jen 16 % žen zvládá cvičit pravidelně. 39 % žen cvičí občas. Vidí díky posílení pánevního dna zlepšení? Jednoznačně ano – 81 % žen, které cvičí pravidelně, zaznamenalo zmírnění potíží s inkontinencí, 43 % žen dokonce zaznamenalo opravdu výrazné zlepšení.

Kegelovy cviky na zpevnění pánevního svalstva mohou cvičit i muži – přečtěte si, jak na cvičení pro muže. Pomáhá zmírnit inkontinenci, pomáhá při bolestech zad, zlepšuje držení těla i sexuální prožitky. Naučte se cviky podle našich bezplatných videonávodů.

Únik moči v Česku

 

Buďme více otevření a mluvme o potížích s inkontinencí

Z českých výsledků vyplývá, že víc než polovina dotazovaných o svých potížích nemluví ani s nejbližším okolím. Stáhnou se do ústraní a vyhýbají se situacím, kde by hrozilo prozrazení tohoto problému. 69 % dotazovaných výrazně vnímá negativní dopad inkontinence na svůj život a cítí, že trpí jejich ženskost nebo mužnost.

Potíže s únikem moči se proto vyplatí aktivně řešit – navštívit lékaře, cvičit a zvolit vhodné inkontinenční pomůcky, které umožní i dál žít běžný život bez výrazných omezení.

Díky našemu průvodci výběrem pomůcek si můžete zažádat o vzorek zdarma, který Vám zašleme domů v diskrétním balení.

 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

13. leden 2020

Související články

Cestování s inkontinencí

Základem je správný výběr inkontinenčních pomůcek Pro pohodlné cestování s inkontinencí je velmi důležitý výběr těch správných pomůcek. Neměli byste ho podceňovat ani u lehké inkontinence. Ženy často používají…

Obezita a únik moči

Týká se vás nadváha, nebo obezita?  Začal se u vás objevovat únik moči? Příčinou inkontinence mohou být i vaše kila navíc. Úplně na začátek bychom si měli definovat, co je nadváha a obezita. Jako indikáto…

Inkontinence mě překvapila

Samovolný únik moči Možná se to stalo i vám. Ten trapný pocit, když jste si poprvé všimla úniku moči, už asi z mysli nevymažu. Až do čtyřicítky jsem si myslela, že se mě inkontinence netýká, a že je to zá…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání