Jak spolu souvisejí psychika a stres na inkontinenci?

Psychika, stres a únik moči: Jak spolu souvisí?

Psychika, stres a únik moči: Jak spolu souvisí?

Objevily se u vás potíže s únikem moči nebo časté močení? Nejčastější příčinou u žen bývá povolené pánevní dno, u mužů zvětšující se prostata. Fyzicky ale můžete být zcela v pořádku, na vině může být vaše psychika. Potíže s únikem moči pacienta pochopitelně stresují, takže jde o nekonečný kolotoč. Co můžete udělat pro jeho zastavení?

Nebezpečí dlouhodobého stresu

Stres a úzkost se často projevují častějším močením. V případě jednorázové události, například před důležitou zkouškou nebo pohovorem, je to zcela normální jev. Pokud ale žijete v dlouhodobém stresu, může se u vás rozvinout syndrom hyperaktivního močového měchýře. Objevit se může i urgentní inkontinence, kdy na toaletu nestihnete dojít včas.

Dlouhodobý stres je pro zdraví opravdu nebezpečný. Přispívá k rozvoji mnoha akutních i chronických onemocnění. Negativně ovlivňuje náš spánek, schopnost učení, manuální zručnost i trávení. Se stresem je spojený i syndrom dráždivého tračníku, který se projevuje zácpou, průjmem či častým nadýmáním.

Pokud běžný lékař vyloučí onemocnění nebo fyzický původ vašich obtíží, je namístě zkonzultovat příčinu obtíží také s psychiatrem nebo psychologem, který doporučí vhodnou terapii nebo medikaci. 

Zbavte se strachu z úniku moči

Představa možného úniku moči na veřejnosti je rozhodně výrazně stresující. Proto, než začnete řešit příčiny svého dlouhodobého stresu, zbavte se této obavy. Inkontinenční pomůcky jsou dnes velmi diskrétní a spolehlivé. Rychle absorbují tekutinu i případný zápach, takže si okolí ničeho nevšimne. Obyčejné menstruační nebo intimní vložky nejsou při úniku moči vhodné. Podívejte se proč.

Poraďte se s odborníkem

Na koho se obrátit při potížích s únikem moči? Ženy je mohou zkonzultovat se svým gynekologem, mužům poradí praktický lékař. Lékař vám může podle typu obtíží vystavit doporučení na urologické vyšetření. K urologovi se ale můžete objednat i rovnou, bez doporučení praktického lékaře či gynekologa. Vyhledejte si nejbližšího specialistu v naší databázi odborníků.

Co vás v životě stresuje?

Nenašel lékař žádnou fyzickou příčinu vašich obtíží s únikem moči nebo častým močením? V koloběhu všedních dní často nemáme čas na zamyšlení. Udělejte si ho. Co vás v životě stresuje a jak odpočíváte?

Nemáte na sebe přehnané nároky? Lze vše, co chcete stíhat, skutečně stihnout, nebo by den musel mít víc než 24 hodin? Neodkládejte své potřeby až někam daleko za všechny úkoly, ale dejte je dopředu. Potíže s únikem moči nebo častým močením mohou být voláním vašeho těla po pozornosti a odpočinku.

5 tipů pro odbourání stresu a úzkosti

1. Do postele jděte včas

Zkuste večer omezit práci i televizi a lehněte si dřív. Ráno je opravdu moudřejší večera, jak nás učí známé rčení. Pokud dáte tělu dostatečný čas na regeneraci, problémy se budou zdát menší a snáze řešitelné.

2. Vyrazte do přírody

Příroda automaticky zklidní naše myšlenky, dech i tepovou frekvenci. Zařaďte do svých dní pravidelné procházky, oběd si občas snězte v parku nebo si zajeďte na víkend na hory. Dýchejte a vnímejte klid okolo sebe.

3. Nezapomínejte na jídlo

Nezapomínejte kvůli práci nebo rodině na pravidelné jídlo. Proměňte své snídaně, obědy i večeře v malý rituál. Místo jídla u televize či počítače si v klidu sedněte a soustřeďte se na přítomný okamžik. Zkuste během jídla nemyslet na nic nepříjemného.

4. Dělejte, co vás baví

Najděte si činnost, která vás baví a uklidňuje. Může to být zahrádka, pletení, kreslení, pečení koláčů nebo třeba čtení. Najděte si alespoň několikrát týdně chvilku sami pro sebe a svou zálibu.

5. Zklidněte se dechem

Cítíte napětí a stres? Zklidněte se dechem. Pomůže například tzv. čtvercový dech. Nádech na pět dob, zadržení dechu na pět dob, výdech na pět dob a znovu zadržení dechu na pět dob.

S celkovým zklidněním těla se dá očekávat i zmírnění potíží s močením. Doporučujeme začít i s pravidelným cvičením Kegelových cviků, které zpevní vaše pánevní dno. Zkuste je s našimi videonávody.

 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

4. listopad 2019

Související články

Sexem proti inkontinenci

Močová inkontinence Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým se ale naštěstí dá efektivně bojovat. Důležitou součástí boje proti úniku moči je cvičení, které by mělo být automaticky součástí zdravéh…

1 komentář

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Je mi 76 let.Mám jednu ledvinu,prodělala jsem rakovinu močového měchýře a nakonec rakovinu kůže.Přestala jsem kouřit a hned při tom jsem držela dietu,abych se nespravila.Následně psychické problémy.Všechny kontroly,čekání na výsledky mě už přestaly bavit a tak osobně navštěvuji jen 2xročně nefrologa a ostatní problémy se snažím řešit elektronicky,nebo po telefonu.V noci vstávám minimálně 5x,protože mám problémy s močením.Mám strach,že nestačím dojít na WC.K tomu mám při používání vložek kožní problémy.Tak teď vkládám důvěru do vložek s aloe vera.Proto jsem se přihlásila do Moliklubu, kde jsou lidé,kteří mají stejné,nebo i horší problémy.Sdělená starost,poloviční starost.Vošahlíková.

25. leden 2020

D. V.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání