Praktický lékař, nebo specialista: Komu se svěřit při úniku moči?

  • Přečteno 162x
  • 13. únor 2020

Potíže s únikem moči nejsou tak neobvyklé, jak si možná myslíte. Jen v Česku se některá z forem inkontinence týká až 1,2 milionů osob všech věkových kategorií. Nikoho takového v okolí neznáte? Pravděpodobně to tají. Možná i před svým lékařem.

Proč s návštěvou lékaře dlouho neotálet?

Protože léčba počáteční fáze je vždy jednodušší. Potíže s únikem moči se mohou časem stupňovat. Únik moči nazýváme odborným termínem inkontinence a rozlišujeme několik typů. Otestujte se a za pár minut zjistíte, jak na tom jste právě vy.

U mužů představuje nejčastější příčinu zvětšující se prostata. Při léčbě v počáteční fázi často stačí úprava životosprávy, případně léky - můžete se tak vyhnout nutnosti operace. U žen s lehkým únikem moči v mnoha případech pomůže cvičení. Proto neodkládejte návštěvu lékaře a řešte již první počáteční potíže s únikem moči.

Pomůže vám váš praktický lékař?

Určitě se můžete obrátit na svého praktického lékaře. Provede rozbor vzorku moči, vyloučí například zánět močového měchýře, který by mohl být příčinou úniku moči. V případě potřeby vás pošle ke specialistovi.

Ženy mohou potíže s únikem moči konzultovat i se svým gynekologem. Velmi často se inkontinence u žen objeví v těhotenství a po porodu kvůli povoleným svalům pánevního dna. Pomůže pravidelné cvičení Kegelových cviků. Ucelenou sestavu na posílení pánevního svalstva vytvořil dr. Arnold Kegel, gynekolog, který chtěl pomoci svým pacientkám. Cviky zvládnete podle našich bezplatných videonávodů. Začněte s nimi ještě dnes.

Ke specialistovi i bez doporučení

Ke specialistovi se můžete objednat i rovnou bez doporučení od praktického lékaře. Při objednání doporučujeme ověřit, zda má lékař smlouvu s vaší pojišťovnou a jaké jsou případné poplatky za vyšetření. Připravili jsme pro vás seznam odborníků na inkontinenci, takže si můžete najít lékaře ve svém blízkém okolí.

Co vás na vyšetření čeká?

Návštěva lékaře se často odkládá i kvůli obavám z vyšetření. Zajímá vás, jak urologické vyšetření probíhá? Podívejte se na náš článek, ve kterém se průběhu vyšetření podrobněji věnujeme. Nebo vás zajímá, co vše lékař dokáže zjistit z jednoho vzorku moči? I toto téma jsme pro vás zpracovali. 

Získejte až 1700 Kč měsíčně na inkontinenční pomůcky

Podle stupně inkontinence můžete získat příspěvek na inkontinenční pomůcky ve výši až 1700 Kč měsíčně. Inkontinenční pomůcky jsou spolehlivé a diskrétní, takže se ani s únikem moči nemusíte vzdávat žádné ze svých oblíbených aktivit.

Příspěvek získáte pouze na základě návštěvy lékaře, který se zabývá léčbou inkontinence. Najděte specialistu ve svém okolí a objednejte se co nejdříve.

 

7 otázek o úniku moči pro urogynekologa MUDr. Lukáše Horčičku

Jaký podíl vašich pacientek řeší ve vaší ordinaci problémy s inkontinencí?

Odhaduji kolem 10 procent, tedy pokud jde čistě o gynekologickou praxi.

Jaké jsou možnosti léčby z hlediska vaší specializace? Mohou mi jako inkontinentnímu pomoci nějaké prášky, nebo operace?

Způsoby léčby inkontinence závisí na typu inkontinence. U někoho postačí medikamenty, někdy naopak rehabilitace pánevního dna a jindy nezbývá než operovat.

Jde se počínající inkontinence dočista zbavit?

Myslím, že lze. Je ale potřeba se zavčasu svěřit.

Co byste doporučil jako prevenci vzniku inkontinence?

Jednoduchá prevence neexistuje. Příčin inkontinence je tolik, že nelze vybrat jen některé a těm se snažit vyhnout. Omezení těžké námahy u žen, rozumný pitný režim, redukce nadváhy atd.

Liší se nějak inkontinence u mužů a žen? – co se týče původu potíží, věku, kdy se inkontinence projeví, zastoupení inkontinentních v populaci? 

Ve stáří jsou na tom obě pohlaví stejně: Jinak inkontinencí v mladším věku trpí více ženy.
Přečtěte si více o inkontinenci v České republice. Co odhalil náš výzkum?

Jak jste se dostal k oboru gynekologie?

Rodinně. Můj dědeček byl gynekolog, a tak jsem chtěl jít v jeho šlépějích.

Co byste na závěr doporučil lidem, kteří trpí inkontinencí?

Aby se co nejdříve svěřili se svými potížemi a následně dodržovali doporučení odborníka.

 

MUDr. Lukáš Horčička je urogynekolog, gynekolog a porodník. Je vedoucím lékařem Urogynekologické ambulance GONA v Praze, kde se dlouhodobě věnuje péči o pacientky s dysfunkcí močového systému, která se často projevuje různými typy inkontinence. Je odborným garantem Moliklubu společnosti HARTMANN – RICO pro oblast gynekologie.

Související články

Zatím žádné komentáře

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Menu
Vyhledávaní

© 2020 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví