Inkontinenční vložky vs. kalhotky: Kterou pomůcku vybrat?

Inkontinenční vložky vs. kalhotky: Kterou pomůcku vybrat?

Snad každého, kdo jde poprvé kupovat inkontinenční pomůcky, zaskočí obrovský výběr značek a typů.

Co vybrat — vložky, vložné pleny, nebo plenkové kalhotky? A jakou zvolit savost? Nebojte se - výběr není složitý, stačí vědět, jak začít.

Jaký typ inkontinence řešíte?

Inkontinenci dělíme na lehkou, střední a těžkou. Co si pod tím můžete představit?

Lehká inkontinence znamená, že moč uniká po kapkách. K úniku dojde například při smíchu, zakašlání nebo zvýšené fyzické námaze. Únik moči se pohybuje mezi 50 až 100 ml během 4 hodin. Tento typ inkontinence potkává často ženy po porodu. O příčinách i řešení poporodní inkontinence jsme psali v samostatném článku.

Střední inkontinence znamená únik moči už při mírnějším zvýšení nitrobřišního tlaku, například při chůzi po schodech či lehčí fyzické námaze. Ztráta moči během čtyř hodin je 100 až 200 ml.

Těžkou inkontinencí označujeme trvalý únik moči v množství více než 200 ml za 4 hodiny. Často postihuje nepohyblivé osoby a v mnoha případech je spojená také s inkontinencí stolice.

Inkontinenční vložky, nebo kalhotky?

Lehkou a střední inkontinenci můžete řešit inkontinenčními vložkami. Jsou pohodlné, diskrétní a anatomicky tvarované. Ženy by při úniku moči měly vždy volit speciální inkontinenční vložky místo menstruačních, protože tyto vložky dokáží neutralizovat zápach. Pro větší pohodlí se vyrábí i odlišně tvarované inkontinenční vložky pro muže.

U těžších forem úniku moči doporučujeme plenkové kalhotky pro dospělé nebo vložné pleny v kombinaci s fixačními kalhotkami. Při výběru inkontinenčních kalhotek volíte mezi natahovacími a zalepovacími. U ležících pacientů bez možnosti pohybu jsou pro ošetřující osobu určitě jednodušší zalepovací kalhotky.

Vyzkoušejte novinku na trhu — diskrétní inkontinenční kalhotky pro střední až těžkou formu inkontinence. Vypadají a oblékají se jako běžné spodní prádlo. Pánská varianta je v decentní šedé barvě, dámskou bílou verzi inkontinenčních kalhotek zdobí něžný motiv růžových motýlků.

Vyznejte se v systému kapek

Na obalu si určitě všimnete ikony kapek. Toto označení najdete na všech inkontinenčních pomůckách MoliCare a pomohou vám s rychlou orientací a výběrem. Čím víc kapek, tím víc dokáže vložka, plena nebo kalhotky pojmout tekutiny.

Na jedné straně nabídky najdete tenké diskrétní vložky MoliCare Lady s označením 0,5 kapky, které pojmou 80 ml. Na opačném konci řady MoliCare se nachází absorpční zalepovací kalhotky, které mají na obalu 9 kapek. Dokáží pojmout až 3950 ml tekutiny a jsou velmi vhodné i pro trvale ležící a hendikepované pacienty.

Přehled savosti inkontinenčních pomůcek podle ikon kapek

Ikona kapky - 0,5 kapky pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 1 kapka pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 1,5 kapky pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 2 kapky pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 3 kapky pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 4 kapky pro lehkou inkontinenci Ikona kapky - 4,5 kapky pro lehkou inkontinenci
Ikona kapky - 2 kapky pro pánskou lehkou inkontinenci Ikona kapky - 4 kapky pro pánskou lehkou inkontinenci          
Ikona kapky - 2 kapky pro ženy s lehkým únikem moči Ikona kapky - 3 kapky pro ženy s lehkým únikem moči Ikona kapky - 4 kapky pro ženy s lehkým únikem moči        
Ikona kapky - 4 kapky pro těžkou inkontinenci Ikona kapky - 5 kapek pro těžkou inkontinenci Ikona kapky - 6 kapek pro těžkou inkontinenci Ikona kapky - 8 kapek pro těžkou inkontinenci Ikona kapky - 9 kapek pro těžkou inkontinenci    

 

 

Poraďte se s odborníkem

S volbou nejvhodnějšího produktu vám pomůže náš online průvodce výběrem pomůcek. Poradit by vám měli i v každé lékárně či prodejně inkontinenčních pomůcek. A úplně nejvhodnější volbou je obrátit se na lékaře, který se specializuje na inkontinenci

Nejen, že vám dokáže poradit s výběrem, ale podle stupně inkontinence můžete získat příspěvek až 1700 Kč měsíčně na nákup inkontinenčních pomůcek.

Nemáte zatím žádného svého specialistu na inkontinenci? Objednejte se na vyšetření k lékaři z naší databáze ověřených odborníků.

 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

11. červen 2019

Související články

Může močový měchýř prasknout?

Poslední otázka nás zaujala i proto, že právě prasknutí močového měchýře bylo údajně příčinou smrti slavného astronoma a alchymisty Tycho Brahe. Rozhodli jsme se najít odpověď.  Trocha anatomie Moč se …

Co je pokles pánevního dna?

Jaké jsou příznaky poklesu pánevního dna? Podívejte se na časté příznaky poklesu pánevního dna. Samozřejmě ne vždy uvedené potíže znamenají oslabené svaly pánevního dna či jeho pokles. Například bolest při moč…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání